Cuma, 18 Ocak 2019
Anasayfa Yazılar Güncel

Güncel

Selim Çürükkaya 2. kez

erhan14.10 .2011 Tarihinde Türkiye de Kanal 7 de yayınlanan İskele sancak proğramının sınucusu Erhan çelik Twiter üzeri benimle kontağa geçerek, telefon ile proğrama katılıp katılmayacağımı sordu. Konu Kürt sorunu ve bu bağlamdaki son gelişmeler olunca, katılacağımı bildirdim.

 

Programa katılanlardan Sedat Yurttaş ve Nevzat Gerger' i Tanırdım. Aytaç beyi izlediğim bazı tv programlarından yine Eski MHP li Naci Memiş' i ise; İskele sancağın başka programlarından biliyordum. Telefon la yaptığım bu katılıma yabancı olduğum için tane tane konuşayım derken, zamanın boşa geçtiğini, sunucunun uyarısıyla anlayınca, sitili değiştirdim. Zaman dar olduğu için, düşüncelerimi anlatamadım. Bu programın tümünü izlemek isteyen değerli konuklar aşağıdaki linki tıklayabilirler

Son Güncelleme (Perşembe, 16 Ağustos 2018 21:52)

Devamını oku...

 

Ölüm Listesinin Anımsadıkları

CandanFaikSelim Çürükkaya / Geçenlerde  Türk basınında[1] bir haber yayınlandı. Çiller Hükümeti döneminde, 1993 te, Mehmet Ağar içişleri bakanı iken, Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, kendisinin elinde bir ölüm listesinin olduğunu, bu listenin Kürt işadamları lisetesi değil, Kürdistan Ulusal Meclisini kuranların listesi olduğunu söylüyordu. Bu ölüm lİstesinde yer alan üç kişinin adını sayıyor, biri benim ismim, biri Avukat Fayık Candan’ın ismi, biri de Osman Öcalan’ın ismiydi. Fayık Candan bu liste gereği öldürüldü. Ben Bekaa da kıl payı ölümden kurtuldum. Osman Öcalan, Şahin’in uydurduğu bir yalandı. Çünkü Osman Öcalan Kürdistan Ulusal Meclisi üyesi değildi.


Bu haber ile ilgili bu güne kadar kamuoyunun bilmediği bazı bilgileri anılarımla birlikte aktarmak istiyorum: 1992 Yılında Kürdistan Ulusal Meclisini Kurmak istiyorduk. Bunun çalışmalarını bir yıl kadar yürüttük. Avrupa ülkelerinede yaşayan Kürtler arasında yapılan seçim ile bu Meclisin 15 vekili seçildi. O tarihlerde Türk Meclisinde Kürt milletvekilleri vardı. Onlarda bizim oluşturmak istediğimiz Meclise geleceklerdi. HEP il başkanları, bazı Belediye Başkanları, kanaat önderleri, diğer Kürt örgütlerinin temsilcileri, Kürdistan’ın diğer parçalarından şahsiyetlerle yaklaşık 400 kişiden müteşekil bir Kürt parlementosu kurmayı düşünüyorduk.

Avrupa daki seçimler tamamlanınca, ben ve bazı arkadaşlarım, Meclisi uluslararası kamuoyunda meşrulaştırmak için Bürüksel' de Ulusal Meclisin dış ilişkiler bürosunu kurduk, bu büroda Avrupa dillerini bilen gençleri görevlendirdik. Avrupa, Amerika ve Rusya Büyük elçilerinden randevü talep ederek, Ulusal Meclis ile ilgili görüşme taleplerimizi illetik. Kendi aramızada görev bölümü yaparak elçilerle heyetler halinde görüştük. Kürdistan Ulusal Meclisinin kurulacağını ve bundan sonra kararları bu Meclisin alacağını izah ettik. Bu ara Avrupa Parlementosu Başkanı PKK ve Türkiye Cumhuriyetine ateş kes çağrısını yazılı olarak yaptı. Bu çağrıya biz Meclis olarak olumlu yanıt verdik. Ardından Avrupa Parlementosu Başakanı bizim Meclisin bir heyetiyle görüştü, bunun hemen ardından Belçika Dışişleri Bakanı bMeclisten bir heyeti resmen kabul etti. Hollanda parlementosundan bir komisyon Ulusal Meclis adına bizimle görüştü.

Avrupa da bunlar olurken ve Kürdistan Ulusal Meclisinin faaliyetleri Avrupa basınının manşetlerine çıkarken, Türk basını suskundu. Turgut Özal Sayın Celal Talabani’yi acilen Ankara‘ ya çağırdı. Şam‘da Öcalan paniklendi. Biz Ulusal Meclis üyelerini "çok önemli gelişmeler var" gerekçesiyle yanına çağırdı. Gittik, Mam  Cela Özal' dan sonra, Hafız Esat ile görüşmüştü. Benim de bulunduğum bir evin odasında bir saat kadar Öcalan ile gizli konuşunca, ayrılıp gitmişti. Biz Mam Celal‘lı asansöre bindirip yollayınca, bize dönen  Öcalan, şahadet parmağını  dudaklarına götürüp susu işareti yaptı. „ Sakın bu ulusal meclisten kimse söz etmesin, Suriye buna karşıdır, başımıza iş açarsınız“ dedi.

incedursunju1

Ben Ulusal Meclisin işinin orada bittiğini hemen anlamıştım. Demekki ölüm listelerimiz Türk devleti tarafından o zaman hazırlanmıştı. Bir numara bendim. Zaten bir kaç gün sonra, Bekaa da tutuklandım. Hapishaneden kaçarak, ölümden kurtuldum. Meclisimiz Öcalanın talimatıytıla dağıyıldı. Üyeleri ölüme tutuklanmaya gönderildi. Kimi öldürüldü, kimi tutuklandı, diğerleri Avrpa ya kaçmak zorunda kaldı. Bu Meclis için Güney kürdistan'a  gelen çok sayıda arkadaşım öldürüldü, hepsini rahmetle anıyorum. Türk devleti, karşısında siyasi bir Kürt hareketi değil, terörle damgalanmış bir bir hareket istiyordu. Terörü isteyenler işbirliği yapıp bizi tasfiye ettiler. Onun belgeleri şimdi açığa çıkıyor.[1] http://www.ilkehaber.com/haber/ibrahim-sahin-evet,-kurt-listesi-vardi-19064.htm

1- Foto Kürdistan Ulusal meclisi Üyesi Av: Faiik Candan
2 - Boks şampiyonu İbrahim İncedursun.
İkisi de Türk devleti tarafından infaz edildiler.

Son Güncelleme (Perşembe, 16 Ağustos 2018 21:51)

 

Kendini resime adayan adam

riza

Selim Çürükkaya / Rıza amcayı 1996 larada, kaçak günlerimde, Münih'te tanımıştım. Daha doğrusu Cezaevi arkadaşım Fuat Çavgun bizi tanıştırmıştı. Dersim'liydi Rıza amca. Benden yaşlaydı, o yüzden ona amca diyorum. Tanıştığımız ilk  anda  kısa yaşam öyküsünü anlatmıştı.

 
 
Yanılmıyorsam 1961 yıllarında Ankarada yetiştirme yurdunda öğretmen iken halkına hizmet etmek için dilekçe vermiş, Hakkari de öğretmenlik yapmaya başlamıştı. Kurmanciyi iyi öğrenmek için o zaman oralarda yıllarca öğretmen olarak kalmıştı. Ve resim çizmeye başlamıştı.
 
 
 
 

1968 Yılnda öğretmen olarak bilgi ve kültürünü artırmak için milli eğitim bakanlığı tarafından Almanya ya on bir aylığına gönderildi. Resim yaptı, sergi düzenledi ve Almanya da kalmaya başladı. Bir ara beni evine davet etti.

Son Güncelleme (Perşembe, 16 Ağustos 2018 21:53)

Devamını oku...

 

Apo'nun ayetlerini almak ister misiniz?

aponun

Son Güncelleme (Perşembe, 16 Ağustos 2018 21:52)

 

Bu kiyapları okumak istermisiniz?

kitap

Son Güncelleme (Perşembe, 16 Ağustos 2018 21:53)

 
Diğer Makaleler...