Cuma, 18 Ocak 2019
Anasayfa Yazılar Röportaj

Röportaj

Eser sordu: Çürükkaya ve Tanrıkulu yanıtladı

susmak ölmektırCNN KURD tv deki röpü tıklayın CNNKURD TV Moderatörü Bube Eser  Kürdistan sorunu PKK, Hendekler, Orta doğu savaşı,  cepheleşme ile iligili sorularını Yazar Selim Çürükkaya ve araştırmacı siyasetçi  Vildan Tanrıkulu' a sordu ve yanıtlarını aldı. Selim Çürükkaya CNN KURD TV ye yenin kitabı Susmak Ölmektir in yayınlandığını söyledi. CNN KURD TV nin ikinci bölünü tıklayın

   

 

Son Güncelleme (Pazar, 02 Ekim 2016 20:47)

 

PDK nin Sorunları

Selim Çürükkaya: Ben, PKK ve Kürdistan devrimcilerini tanımadan önce KDP yi bilirdim. Bizim köyde Muhendis deza Ahmed ve Rahmetli Dr. Sıraç Bilgin, 1970 lerin başında KDP ile ilgili bize bilgi verirlerdi. Aradan kırk kırk beş yıl geçti. Türkiye KDP si neden gelişmedi?

Seid Çiçek: KDP nin Kuzey Kurdistanda gelişmediği doğrudur. Yani kuruluş felsefesinde dile getirdiği vaatleri yerine getirememiştir.

Selim Çürükkaya: Ben kırk beş yıldır Kürdistan sorunu ile uğraşıyorum. Bu güne kadar KDP nin programını görmedim, okumadım, okuyana da rastlamadım. KDP nin programı var mı?

Seid Çiçek: Sizin bir önceki sorunuzla isimlerini andığınız Merhum Sıraç Bilgin ve saygıdeğer Ahmed abiden hiç parti programını istediniz mi? Ben 1976 Yılında İdil ilçesinde KDP nin tüzük ve programını okudum. Ve üye olmak istedim. Bana verilen yanıt „siz demin tüzüğü okudunuz, 18 yaşını doldurmayan bizim partinin üyesi olamaz“ oldu.

 

Kürdistandan Haber Var

Kürdistandan Haber varSeid Çiçek aslen İdil Şırnak' lıdır.

Uzun süreden beri KDP Yöneticisidir.

15 Yıldır Almanya da Mülteci olarak yaşıyor.

Sık sık Kuzey ve Güney Kurdistan'a, gider, pek çok çevre ile görüşür torba torba haberlerle geri döner.

Dün onu bahçeme davet ettim, Kürdistan'da olan bitenleri konuştuk.

Ardından Kürdistan Aktuel in değerli okuyucuları için bazı kayıtlar yaptım.

Sizlere sunmak istiyorum:

 

Çözümsüzlük süreci

thumbnail1420248160521İhlas Haber ajansı muhabiri Ahmet Ün  Sitemizin editörü Selim Çürükkaya ile rüportaj Yaptı:PKK kurucusundan çözüm süreci değerlendirmesi
 PKK’nın kurucuları arasında yer alan Selim Çürükkaya, çözüm süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmesinde, AK Parti iktidarda olduğu sürece çatışmalı bir ortamın yaşanmayacağını söyledi.
 PKK’nın kurucuları arasında yer alan Selim Çürükkaya, İHA muhabirine çözüm sürecini değerlendirdi. Uzun yıllar tutuklu kaldıktan sonra 1991 yılında PKK’nın Suriye’de bulunan Bekaa Kampı’nda 8 ay boyunca üst düzey görevlerde yer alarak, kampta kaldığı süre boyunca Abdullah Öcalan ile sürekli sorunlar yaşayan Çürükkaya, 1993 yılından örgütten ayrılıp, Almanya’ya yerleşti. Abdullah Öcalan ile PKK’nın yapılanmasıyla ilgili çeşitli kitaplar yazan Çürükkaya, Türkiye’de 2 yıldır devam eden çözüm süreciyle ilgili açıklamada bulundu.

Son Güncelleme (Cumartesi, 18 Nisan 2015 20:14)

Devamını oku...

 

Allah şifa versin

erdoSelim Çürükkaya / Güneybatı Kürdistanda olan bitenler üzerinde yazmak istiyordum. Çünkü Kürt düşünce dünyasında büyük bir kirlilik vardı. Yalanlar almış başını gidiyordu. Sahte bir devrim yalanları hızla yayılıyordu. Tam bu ara Gazeteci Ahmet Ün  İhlas haber ajansında yayınlamak için bu konuda bir röportaj yapmak istedi. Bende yazmak istediğim konunun geniş bir çevre tarafından bilinmesini  istiyordum.

Son Güncelleme (Cuma, 13 Eylül 2013 13:13)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...