Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Portreler

Portreler

PKK yi Kimler Kurdu ? 4

 

hamili

Selim Çürükkaya/ 52 - Rıza Demirel: Grup aşamasının kuruluş çalışmalarına Bingöl’de katıldı. Hiperaktif olduğu, pek çok kavgaya girdiği ve örgütün dediklerini tam olarak yapmadığı için kendisinden kuşkulanıldı. Ardından örgütün Merkez Komite üyelerinden biri tarafından örgütün bayan bir sempatizanına“ajan” damgası vurdutuldu. Bu bayan Rıza’ya öldürtüldü.

 12 Eylül darbesi gelince, Rıza dağa çıktı, örgütün merkez komite üyesi olan şahıs, Rıza’yı “suçsuz bayanı öldürmüştür” diyerek suçlamış ve kurşuna dizdirtmiştir.

 53- Cevdet İnak: Grubun kuruluş çalışmalarına daha gençken katıldı, bazı eylemlerde yer aldı. 12 Eylül öncesi tutuklandı.

 

Son Güncelleme (Pazartesi, 09 Nisan 2012 12:55)

Devamını oku...

 

PKK yi Kimler kurdu? 3

 

6foto

Selim Çürükkaya / 27 – Akif Yılmaz: 1956 yılında Kars’ın Beşiktaş köyünde doğdu. Öğretmenken grubun çalışmalarında yer aldı. Kars ve Diyarbakır da sorumluluklar üstlendi. Nisan 1980 tarihinde Diyarbakır da tutuklandı. 14 Temmuz 1982 tarihinde başladığı ölüm orucunda, 60 Gün sonra yaşamını yitirdi. Mezarı doğduğu köydedir.

28 – Abdullah Ekinci: 1956 Bingöl doğumlu. Liseyi bitirdi. Ticari ilimler akademisi mezunu, grubun kuruluş çalışmalarına Bingöl'de  profesyonel olarak katıldı. Teorik ve pratik olarak güçlü bir millitandı. Bu özelliklerinden dolayı örgütte bazı kişilerlerle arası açıdı. Bir ara Diyarbakır' da gözaltına alınıp bırakıldı. Bu durumu ona karşı silah olarak kullanıldı, ”kuşkuludur” gerekçesiyle Bingöl' den Siverek çatışmalarına asker olarak yollandı. Yeteneklerinden dolayı Siverek' te kimselere yem olmadı. Suriye’ ye oradan Güney Gürdistan’a geçti.

 

Son Güncelleme (Cuma, 30 Mart 2012 20:38)

Devamını oku...

 

PKK yi kimler kurdu? 2

6resim

Selim Çürükkaya / İşte 1974 ile 1978 yılları arasında PKK yi Kuran kadroların kimliği mücadeleleri ve akıbetleri:

1 - M. Hayri Durmuş: Bingöl’e yakın Kumik Köyü’nde, 1955 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ortaokul ve liseyi Bingöl’de okudu. Ankara Hacetepe Tıp Fakültesi’ni kazandı. Burada okurken, Kürdistan devrimcileri gurubunun kuruluşuna katıldı.

Üniversiteyi 4. sınıfta iken terk ederek Kürdistan’a döndü. Urfa, Mardin, Diyarbakır bölgelerinde kuruluş çalışmaları yürüttü. 30 Temmuz 1978’de Kırbaşı Köyünde bırakılan bir bildiri ile kurulduğu açıklanan“Partiya Karkeren Kurdistan” PKK’nin merkez komite üyeliğine seçildi. 12 Eylül 1980 darbesinden önce, Cemil Bayık’ın kardeşi Ahmet Bayık’ın çözülmesi ve yer göstermesi sonucu, PKK’nin Mardin eyalet sorumlusu Ferhat Kurtay ile birlikte gözaltına alındı.

Son Güncelleme (Cuma, 30 Mart 2012 20:25)

Devamını oku...

 

PKK yi Kimler Kurdu? 1

 

kurucular

 

PKK yi Kimler kurdu? - 1

Selim Çürükkaya / PSK Eski Genel Sekreteri Kemal Burkay’ın 1977 yıllarından beri söylediği ve yazdığı, bu günlerde de Türkiye televizyonlarında dile getirmeye çalıştığı “PKK’yi MİT kurdu”görüşlerine katılmak mümkün değildir. Burkay, ‘PKK yi MİT kurdu’ derken, hemen ardından ‘Biz diğer Kürt hareketleri çok güçlüydük, PKK bizleri tasfiye etmek amacıyla kuruldu ve kullanıldı’ sözlerinin üzerinde de durmakta yarar vardır.

 Şunu özellikle belirtmek gerekir ki; Kemal Burkay bu görüşlerini Türkiye’ye döndükten sonra dile getirmiyor. 12 Eylül darbesinden önce, PKK Siverek olaylarını başlattıktan, yani Dönemin AP Milletvekili Mehmet Celal Bucak’a karşı Hilvan’ın Kırbaşı köyünde suikast girişiminde bulunduktan az sonra Kemal Burkay, bazı tespitlerini özgürlük adlı bir gazetede yazdı.

 

Son Güncelleme (Cuma, 16 Mart 2012 21:54)

Devamını oku...

 

Gençliğimin Kahramanları

denizSelim Çürükkaya / O zaman siyasetten hiç anlamıyordum
Gazete okumayı bile alışkanlık haline getirmemiştim
Sosyalizm kelimesi bana yabancıydı
Deniz Gezmiş‘in adını ilk duyduğumda
"Denizlerin üzerinde gezen bir adam" sanmıştım........

Radyolar onun arandığını söylüyorlardı...

Başına ödül koymuşlardı...

Yerini bildirenlere veya yakalatanlara ödül vereceklerdi...

O‘nu Hz. Muhammed‘e benzetmiştim...

Ebubekir Sıddık ile birlikte Mekke‘den kaçan...

Başına ödül konulan...

Ve yeni bir dini dünyaya yayan Hz. Muhammed gibi biridir demiştim

Bir gün onun yakalandığını duydum

Tam da kalbimden vuruldum

Son Güncelleme (Perşembe, 05 Mayıs 2016 22:58)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...