Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Kitap Yorumları

Kitap Yorumları

Dema sır eşkera dıbın

10Fırat Aygün / Min romana "Dema sir eşkere dibin" li mala dostekî xwe dît. "Sırlar çözülürken" navê xwe yê orîjînal e û ew ji aliyê Selim Çürükkayayî ve hatiye nîvîsîn. Min pirtûk ji hevalê xwe stend û bir malê. Piştî deh rojên din, şevekê nîvê şevê mecalê min çêbû ku ez çavekî lê bigerînim.

 Bi destpêka xwendinê re wê ez kişandim û bi xwe re herikandim. Sirbarî û heyecana tê de ez matmayî hiştim. Pêlên kêşeriya wê ez li cî û mekanên cewaz gerandim. Efsûna şêwenivîsînê çavê mim girê da û ez di nava heyecanê de gevizandim. 
Berî xwendina vê xebatê, min pirtûka Dan Brownî xwendibû. Berhema wî "Şîfreya Da Vîncî" li gelek welatan bi zimanên cewaz hatibû çapkirin. Şîfreya Da Vîncî têra xwe balkêş û biheyecan bû. Bi milyonan mirov ew pirtûk xwend. Mirov dikare bêje ku şop û bandora şêwenivîsîna Şîfreya Da Vîncî di ya Çürükkayayî de xuyanî dike. 
Delîl lehengek ji yê Romanê ye. Li bajarek ji Almanyayê dijî. Dema qala bajar tê kirin, danasîna Çürükkayayî têra xwe serketî ye. Bê qisûr e. Lê dubarekirina peyvan û deveran, xurtbûna destpêkê qels dike.Lehengê romanê rojnamevanekî nasdar e.

Son Güncelleme (Pazartesi, 22 Kasım 2010 23:12)

Devamını oku...

 

Günçektiden yanıtın yanıtı

1282638375_3491999Sedat Günçekti / Apo' nun kimlikleri değil yaptıkları esastır
Sayın Selim Çürükkaya, sorularıma yanıt vermiş. Teşekkür ederim. Ancak isterdim ki, Çürükkaya sorulara yanıt verirken, daha yapıcı bir dil ve yaklaşım içinde, mütevazilik gösterseydi.
 
Soru sormamdaki amaç; kısır bir polemik, ya da eski tezlerimde diretme inadı asla içermemekteydi. Kitabın kendi kurgusu içindeki kimi mantık zayıflıklarını anlamayı ve kafamda flu olan fotoğrafı netleştirmeyi hedefliyordu. 
 
Sayın Çürükkaya nın, Resmi bilgilerle kendilerini şartlandıranlar aydınlıkta görünenlere gözlerini kapatarak eski tezlerinde diretebilirler eleştiri ve sitemini kendi adıma doğru bulmuyorum. 
 
PKK yapısı içinde olmayanlar, tabii ki bu yapı hakkındaki değerlendirmelerini, PKKnin ve devletin resmi açıklamalarını bakarak, yine kendi çevrelerindeki ilişkileri gözlemleyerek, en sonunda da PKKden ayrılan insanların açıklamalarını dikkate alarak yaparlar. 

Devamını oku...

 

Günçekti'ye Cevap

mask_eeSelim Çürükkaya / "Bana göre kitabı okuyup bitiren herkesin kafasındaki bütün karanlık noktalar aydınlanır. Tabi benim ileri sürdüğüm tezlere belgelere, tahminlere inanınp inanmamak okuyuyucuya bağlı bir durumdur. Her kes tezlerini sahip olduğu mevcut bilgilerle kurar ben sahip olduğum bilgilerle kitapta ortaya koyduğum sonuçlara vardım..."

Sayın Sedat Günçekti'ye yanıt.
 Dün bir arkadaşım telefon ile beni arayarak Sedat Günçekti nin www.rizgari.com da bir makale yazdığını ve bu makalesinde bana bazı sorular sorduğunu söyleyince, telefon konuşmasından sonra sorduğu sorulara gözattım. Gerçi sorduğu bütün soruların yanıtları okuduğu aynı kitapta mevcuttu.
Bana göre kitabı okuyup bitiren herkesin kafasındaki bütün karanlık noktalar aydınlanır. Tabi benim ileri sürdüğüm tezlere belgelere, tahminlere inanınp inanmamak okuyuyucuya bağlı bir durumdur. Her kes tezlerini sahip olduğu mevcut bilgilerle kurar, ben sahip olduğum bilgilerle kitapta ortaya koyduğum sonuçlara vardım.

Devamını oku...

 

Sırlar çözülürken'e sorular

sedatSedat Günçekti / Yazarın hayli emek vererek hazırlamış olduğu "Sırlar çözülürken" isimli politik-tarihsel romanda, *ERGENEKON'un "Serok Alan'ı "-Abdullah Öcalan'ı -Ankara'dan Antep'e yollayarak"  başarılı bir operasyonla örgütün içine, sonrada başına yerleştirdiler... Serokun görevi, oluşturulmak istenen örgütün içini boşaltmak, akli başında liderlik özellikleri taşıyan kadroları tutuklatmak, tecrit etmek veya ortadan kaldırmaktı. Kürt parti ve örgütleriyle kendisinin kontrol etmeye çalıştığı örgütü arasında çelişkileri derinleştirerek çatıştırmak. Türkiye genelinde yaratılmak istenen kargaşa ortamına zemin hazırlayıcı çatışma türlerini teşvik etmek gibi uğursuz roller üslendi." (syf.308-309)tespiti yapılmakta.

 

 
Yine kitabın bir başka bölümünde- PKK'nin -kuruluş aşamasında-Kuzey Kürdistan'ın siyasi durumu şöyle tahlil edilmekte; "Kürdistan'da zor koşullar mevcuttu. Gençlik ve aydınlar umutsuzdu. Halk ise politikanın dışındaydı." (syf.308)

Devamını oku...

 

Kitab -ı Mukaddime

picture_1706Gürdal Aksoy / Selim Çürükkayadan esrar- i siyasete dair Kitab-ı Mukaddime
"Romanda kurgulanan  iki ana olay -Ergenekon'un sırrı ile Lori' ye ulaşma çabası- etrafındaki kombinasyon, seçilen mekanlar ve mekan tasvirleri çarpıcıdır. Ayrıca, Apo'nun Ayetleri'nde çok iyi bir tarzda yapılmış olan yer yer geçmişe yolculuk ve Bekaa ile Beyrut arasında gidip gelmeler, burada yerini daha çok mekan çeşitliliğine ve onlar üzerinden yapılan yolculuklara bırakmıştır."

 

Selim Çürükkaya sürükleyici, çarpıcı ve bir o kadar da öğretici bir kitabıyla daha karşımızda; Sırlar Çözülürken......

 Kitap bir roman ve konusunu ağırlıklı olarak PKK'nin kuruluş dönemi ile devamındaki girift ve gizli ilişkilerden, özellikle Türk devletinin Ergenekon adlı gizli örgütünün gerek PKK içindeki ‘operasyonları'ndan, gerekse onunla ilişkilendirilemeyecek bazı siyasi olaylardan alıyor.

Romanda Papa suikastinden Abdi İpekçi ve Olof Palme cinayetlerine, Haki Karer, Enver Ata ve Çetin Güngör'ün katledilişlerine dek pekçok olayın arka planına ilişkin karanlık bazı noktalar üzerinde durularak, okuyucuya bu olayların bilinmeyen farklı boyutları aktarılıyor.

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...