Cumartesi, 15 Aralık 2018
Anasayfa Yazılar Kitap Yorumları

Kitap Yorumları

Selim'i Okurken

tekkapakSait Aydoğmuş / Selim Çürükkaya'nın  "Sırlar Çözülürken" adlı belgesel romanını henüz okuyup bitirmiştim ki,  Türk TV kanalları Ankara/Anafartalar Çarşısı'ndaki vahşeti canlı olarak yayınlamaya başladı. Olay yerini ziyaret eden  Genel Kurmay Başkanı Büyükanıt ile CHP Genel Başkanı Baykal,  "Bu eylem, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı planlı bir terör eylemidir; bu eylemi yapanlara değil, asıl onların arkasındakilere bakmak, onlara yönelmek lazım"mealli kalıp demeçler verdiler.  Aynı kalıplı demeçler, üstelik aynı saatlerde, değişik TV kanallarında daha önceden planlanmış seçim konulu açık oturumlara katılan CHP ve MHP yetkilileri (Bülent Tanla, Memet Şandır) tarafından da dile getiriliyordu.

 Açıktır ki, Büyükanıt ve Baykal,  "eylem"  sahibi olarak  PKK'yi ve "arkasındakiler" olarak da şimdilerde TC'nin planladığı saldırıların baş hedefi olan  Güney Kürtleri ile ABD ve AB kastediyorlardı.
Adeta fabrikasyon bir ürün gibi benzer olan bu demeçler, son elli yılın tüm darbelerinin "film"ni,  belli bir politik aktivite içinde yaşamış biri olarak bana, önümüzdeki günlerde neler olabileceğinin projeksiyonunu tutmakta/göstermektedir. Hele tam da bu "mevzu"nun  kitabı olan Selim Çürükkaya'nın "Sırlar Çözülürken"  adlı belgesel ağırlıklı romanını yeni bitirmişken, son kırk yılda olanların şahsında, yakın zamanda olabilecekleri görmek, çok daha kolaylaşıyor.

Son Güncelleme (Pazar, 21 Kasım 2010 18:25)

Devamını oku...

 

Selim'in romanı

cicekAyla Su / Benim için özgürlük, sevdiğim birinden hamile kalmak, göreceğim bütün işkencelere rağmen sevdiğim adamın adını kalbimde saklamak ve bir ağaca bağlanarak kurşunlanmaktır" diyen Berfin .. Bugüne dek siyasi  konulardaki kitapları ve makaleleriyle tanıdığımız Selim Çürükkaya bu sefer Roman tadında belgesel mi, belgesel tadında Roman mı olduğu hususunda karar veremediğim Sırlar çözülürken adlı bir kurgu Romanla okurlarıyla buluştu.

Romanın kahramanı Delil,  gerilla bir bayandan olma kızı Lori'ni bulmak için yola çıktığında okur onunla beraber kendini Türkiye, İran, Irak, Bulgaristan, İtalya, İsveçte  buluyor.

Son Güncelleme (Pazar, 21 Kasım 2010 18:24)

Devamını oku...

 

Sırlar çözüldü mü?

tekkapak Ayhan Çiftçi / Sırlar Çözülürken bir kurgu roman.
70`li yıllardan günümüze kadar Türkiye ve Kürdistan`daki politik olaylar inceleniyor.Hadiseler çok geniş bir alanda cereyan ediyor. Heyecanlı ve sürükleyici anlatımı ile yazar okuruda adeta kahramanların peşine takıyor. Okurken insan bazen nefes nefese kalıyor.


Bir şişeden çıkan bir şifre bizi peşinde diyar diyar dolaştırıyor. Adeta "cinin şişeden çıkması" gibi. Artık şifreyi çözmek için kendimizi bir İstanbul`da, bir Sofya`da buluyoruz. Yolumuz Bağdat`a kadar gidiyor. Ordan Roma` ya, oradan da taa.. Stockholm`e kadar gidiyoruz. Heyecan, merak kadar...

---------------------------------***----------------------------
 
Zaman kimi isimleri kimi olgularla özdeşleştiriyor. Kimi yazarlar kendilerini bazı konularla sınırlayıp alanlarını yaratıyorlar. O alandan bahsedildiğinde o yazar, yazardan bahsettigimizde hemen onun alanı akla geliyor. Yaşar Kemal ismi hangi okurun diline hemen Çukurova, ağa, eşkıya hikayeleri, yazın sıtmanın ateşinde kavrum kavrum yanan köylüleri getirmezki? Nobel komitesinin de ifade ettiği gibi "şehir melenkolisi" konuşulduğunda hangi roman okurunun aklına en önde Orhan Pamuk ismi gelmezki! Biliyorum, eğer çokça bilinen bu doğruyu uzatırsam bende canınızı sıkmış olcağım.

Son Güncelleme (Pazar, 21 Kasım 2010 18:23)

Devamını oku...

 

Sırlar çözülürken

 tekkapakA. Kerim Saruxan / „Sırlar Çözülürken"  küçük kızını kayıp eden bir gazetecinin yürek yangını, ellerini, gözlerini, dilini, kafasını ve yüreğini bize adayan toplumcu bir yazarın, çok tatlı, çok cana yakın, şişirme ve boş gürültülerin uzağına düşen çok sıcak bazen çok heyecanlı ve yumuşak anlatımlı bir Roman....

Tek kelimeyle kurgusu nefes kesici, ilk sayfalarını okur okumaz, sizi içine alıyor ve roman kahramanlarıyla birllikte kentten kente bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz.

Sırlar Çözülürken bir çok enterasan olayı iç içe işleyen kapsamlı bir kitap. Ankaradaki  Bahçelievler katliamı, 12 Eylül askeri darbesi, Abdi İpekçi cinayeti ve 1 Mayıs Taksim katliamına kadar her sahnede işlenen değişik acılar, sade akıcı ve gerçek yönleriyle anlatılmış. Sessiz cümleler, sesli balladlarla birleşerek içiçe geçmiştir.

Yazar Kürt halkının Kürdistanın kuzey parçasında  içine düşürülen düğüm, bunalım, yılgınlık ve kaos, Papa Johanes Paul, Olof Palme, Uğur Mumcu, Turgut Özal, Eşref Bitlis suikastlerinin insanlık ailesi içinde açtığı  yaraları göstererek çağdaş ve insancıl olanı bulmaya çalışmış ve oldukça ılımlı yargılarla karşımıza çıkmıştır.

Toplumsal yaşamın derinliklerini araştırmış, iyi bir gözlem tutkusuyla sorgulamış, sorguladıklarını uzun bir denetimle sınamış, bulgularını bütün insanlıkla paylaşmak istemiştir.

Sırlar çözülürken  bir gül bahçesinde sıcak sevgiyle yeşeren bir fidan gibidir. Yarınların daha güzel olması için insana umut ve aydınlıklar veriyor. Kitabın son sayfalarına ulaştığınızda selin gidip kumun kaldığı yerde yıpranmış, çökerek ihtiyarlanmış, yozlaşmış bir yaşama karşı insanlara yepyeni güzelliklerin olduğu bir ufuğu müjdeliyor.

 Bana göre yazar Bağımsız kürdistanın kurulması rüyasıyla geçmiş bir dönemle sessizce ve derinden hesaplaşıyor. Karanlık bütün dehlizleri aydınlatıyor, hiç bir şeyden çekinmeden elindeki ışığı görmemiz gerekenlere tutuyor ve kolumuzdan adeta tutarak  bizi korkunç gerçeklerle yüzyüze getiriyor.

Yazar bütün felaketler karşısında cesareti, karanlıklar karşısında aydınlığı, umutsuzluklar deryasında bir anlık umudu bize sunduğu için mutluyum.

Son Güncelleme (Pazar, 21 Kasım 2010 18:22)

Devamını oku...