Cumartesi, 23 Şubat 2019
Anasayfa Bay Muhalif

Bay Muhalif

İsmail Beşikçi

ismailBesikciZimanNasnameNetewe1Selim Çürükkaya / Değerli muhalif arkadaşlar, bu günkü yazımda İsmail Besikçi olarak tanınan adam hakkında sizleri uyarmak istiyorum.

 Bu adam çok tehlikeli bir duruma geldiği için uyarmayı bir görev olarak biliyorum.
Türkiye toprakları üzerinde hiç kimsenin aklına gelmeyen şeytanlıkları düşünen bu adamı, çok iyi tanımanız gerekiyor.

Beşikçi denen adam, daha 1960 larda bütün Türk aydınlarının vatan millet aşkıyla, kahraman ordumuzun gururuyla, yanıp tutuştukları bir ortamada kalktı, Kürtlerin bir ulus olduğunu, Türkiyede dahil, birkaç devletin sınırları içinde yaşadıklarını söyledi.

Kırk milyon, altmış milyon, ortaasyadakileride katarsak 120 milyon Türkün sorunlarıyla uğraşmayan bir Türkün, kalkıp böyle bir iddiada bulunması hepimizin onurunu beş paralık etti.

Ama biz yedi düvelle savaşmış, üç kıtada at oynatmış, bir milletin ahvadıyız.

Beşikçi'ye papuç bırakacak değiliz.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:24)

Devamını oku...

 

Neden bay Muhalif?

zoomlu_durbunSelim Çürükkaya / Bay muhalif  imzalı yazıları 1990 Yıllarında  Ceyhan cezaevinde tutukluyken yazmaya ve İstanbulda basılan Haftalık Yeni Ülke gezetesinde  yayınlatmaya başladım.

Nereden veya neden çıktı bay muhalif ?                        
Yeni ülke gazetesi ilk yayınlanıca yazdığım bir kaç yazı „gazete kapanır" gerekçesiyle yayınlanmadı. Bende düşüncelerimi sansürlemek istemiyordum. Bunun için Bay muhallifi yarattım. Gerçi Mehmet Şener benden çok önce Diyarbakır cezaevinde benim sorumluluğumda çıkan  „Çandiya Berxwedan" isimli dergide  parti içinde muhalefet yapan anlayışları eleştiren bir „Bay muhalif „ tipi yaratmıştı. Ama ben Mehmet Şener`in tipinden çok, bambaşka bir „Bay muhalif" tipi yarattım. Böylece Türk rejimine karşı söylemek istediğim her şeyi „Bay muhalif" aracılığıyla söyledim.


Ne kendimi sınırladım, ne kendimi sansür ettim, nede kimse beni sansür etti. Bay Muhalif, o ortamda öylesine bir tutuldu ki, gazetenin yaptığı bir ankete göre, okuyuculerın yüzde sekseni gazeteyi satın aldıklarında, ilk olarak "Bay muhalif"i okuduklarını söylemişlerdi.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:25)

Devamını oku...

 

Merhaba muhalifler

merhabaSelim Çürükkaya / Önce kendimi size tanıtmak istiyorum. Ben bay muhalif. Görevim muhalefet yapmaktır. Kime karşı mı? O hooo, ilerde göreceksiniz! Toplumumuzda muhalefet yapılabilecek o kadar çok güç, kişi konu ve kurum vardır ki,   Bu sutunda sıralamaya kalksam sizleri bıktırır kaybedebilirim.   Oysa benim amacım sizleri kazanmak, muhalefet cephesini genişletmektir. Bu konuyu şimdilik bir tarafa bırakıp, muhalefet konusunda sizlerle söyleşmek istiyorum: Sizlerle anlaşmamız için öncelikle muhalefet sözcüğü üzerinde bir görüş birliğine varmamz    gerekiyor kanısındayım: Bana göre muhalefet, çok çok önemlidir. O kadar önemlidir ki; insanı insan yapmıştır. İşte ispatı: Insan doğayaa karsı muhalefet yapmasaydı insanlaşabilirmiydi?   

 

  İnsanlaşamazdı tabii. Demekki insan muhalefet yapmaya başlayınca insanlaşmıştır  Buraya kadar anlaşıyoruz diye düşünüyorum. Ve burada anlaştıkça gerisi kolay. Çünkü, tarih denen şey, Muhalefet ile iktidarın mücadelesinden başka bir şey değildir.
  Ve muhalefet her yerde her zaman bazı istisnalar hariç daima ilericidir.
Zaten istisnaların kaideleri bozmadığını atalarımız söylemiş, bizde onların bu doğru sözünden dışarı çıkmamışız.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:26)

Devamını oku...

 

Katırlarıda vururlar

katirlarSelim Çürükkaya / Katırları da vururlar       
Sevinin, sevinin çünkü Kürt katırlarını vurmak ve vurulmalarına sevinmek devletimizin geleceği için yararlıdır. Zaten Kürt ile katır arasında birçok benzerlik vardır. Birincisi, ikisi arasında isim benzerliği Vardır, "Kürt", "Katır."

 Ikincisi, ikisi de dağlık alanda iyi hareket etme kabiliyetine sahiptir. Üçüncüsü, katır ne eşektir, ne attır. Yani atlığı ve eşekliği tartışma konusudur. Kürtlerin de Kürtlükleri ve Türklükleri tartışma konusudur. Dördüncüsü, ikisi de inatçıdır. Besincisi, Katır Kürt kadar, Kürt, Katır kadar çalışkandır.
Bundan dolayı  Katırlar en az Kürtler kadar tehlikelidir ve görüldükleri yerlerde Atatürk ilkeleri doğrultusunda vurulmalıdırlar.  

 

Aydinlarımız, yazar ve sanatçılarımız belki bunun bilincinde olduklan için Şımak'ta katırların öldürülmesi karşısında sessiz kaldılar.
Yoksa böyle bir olay dünyanın başka bir bölgesinde vukuu bulsaydı aydınlarımız ve sanatçılarımız olayı detaylı inceler.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:27)

Devamını oku...

 

Korktuğumuz için kurku ekiyoruz

nighthagSelim Çürükkaya / Korktuğumuz için korku ekiyoruz       
Değerli muhalifler.
Bu hafta sizlere çok ilginç ve se­vindirici bir olayı anlatmak istiyorum.
Geçtiğimiz pazar­tesi günü Bingöl ilinde askeri su deposunun bulunduğu mıntıkada çocuklar top oynuyorlardı...  Bu arada  nöbetçi bir askerimiz top oynayan çocuklardan sıraya geçmeleri­ni istedi. Çocukların çoğu askerin emrine uyarak sıraya geçtiler.


Fakat biri emre uymaz ve: "Ben sıraya geç­mem!" der.
12 yaşındaki bir çocuğun askerimizin ve emirlerine karşı gelınesi kabul edilemez bu durumdu.
Bunun için Mehmetçiğimiz tüfeğini Murat Ardıç isim­li çocuğa yöneltir; gez göz arpacık derken çocuk cansız yere yuvarlanır.
Böylece devlete karşı gelmenin ne ol­duğunu çocuklar ve Bingöl halkı da öğrenmiş olur Ne kadar sevindirici bir durum değil mi?
Çok sevindirici ta­bii çoook!
Sömürge ülkelerde böyle vakalar sık sık yaşanır.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:27)

Devamını oku...