Çarşamba, 20 Haziran 2018
Anasayfa Belgeler

Belgeler

Sayın Başakan Mesud Barzani

barzani 190Bir Grup Kürt aydını Federal Kürdistan Bölge başkanı Sayın Mesud Barzani' ye PWD partisinin yöneticilerinin korunması ve serbest siyaset yapma ortamının kendilerine sağlanması için bir mektup yolladı. Biz bu mektubun türkçe ve kürtçesini sayfamızda yayınlıyor ve açık imzaya açıyoruz.  Kürt politikacılarının can güvenliğinin sağlanması ve KCK  nin tekçi, baskıcı, yasaklayıcı, zorba anlayışının son bulması içi herkesi bu imza kampanyasına davet ediyoruz. Metne imza koymak isteyenler yazının altındaki "yorum yaz" bölümüne adlarını, soyadlarını, mesleklerini ve oturduğu ülkeyi yazarak sitemize yollayabilirler. 

Son Güncelleme (Perşembe, 12 Eylül 2013 15:47)

Devamını oku...

 

Frankfurter Algemain de yazdi

hansBiographie mit orwellschen Zügen

Selim Çürükkaya: PKK. Die Diktatur des Abdullah Öcalan.Aus dem Türkischen von Gerd Landau. Mit einem Vorwort von Günter Wallraff. Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main 1997. 256 Seiten, 19,90 Mark

 

 

Nett und harmlos klingt der kurdische Spitzname von Abdullah Öcalan, dem Vorsitzenden der PKK. Für viele ist er einfach nur "Apo", der kurdische Name für Onkel.

Son Güncelleme (Pazar, 24 Şubat 2013 07:12)

Devamını oku...

 

Wê Sıtranê Bêjê Diyarbekir

 

esatSelim Çürükkaya / We Sıtrane Beje Diyarbekir Filminin Kurmanci ve Türkçe versiyonları tamamlandı. Bu filmin Çekimleri Almanya Stockholm ve Hevler de yapıldı. Film de 1980 83 Yıllarında Diyarbakır cezaevinde tutsak olarak kalan  tanınmış Kürt aydınları konuştu. Filmin Senaryosunu Selim Çürükkaya yazdı, Akif Hasan yönetmenliğini yaptı. Filmin Kürtçe versiyonunda Tanınmış Ünlü Kürt ozanı Şivan Perver moderatörlüğü üstlendi. Türkçe versiyonunun moderatörlüğünü Dara Kutlay yaptı. Yarı canlandırma yarı röportajlardan oluşan ve bir moderatör tarafından sunulan filmin Kurmanci ve Türkçe  versiyonunun klibini izlemek isterseniz aşağıdaki linki tıklayınız:

Son Güncelleme (Perşembe, 14 Haziran 2012 16:22)

Devamını oku...

 

Ayten'in dosyası

 aytenDeğerli Okurlar 1992 tarihinde Dersim de kaçırılan Ayten Öztürk olayı ile ilgili Türkiye basınında çıkan haberleri bir dosya halinde sizlerin bilgisine sunuyorum. Saygılar, Selim Çürükkaya
 
Gündem
 
'Yeşil' cinayetleri mercek altına alındı
EVRİN GÜVENDİK
13.12.2011
 

Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan terörden kaynaklı yaşam hakkı ihlalleri alt komisyonu, kamuoyunda "Yeşil" olarak bilinen Mahmut Yıldırım'ın işlediği iddia edilen Ayten Öztürk cinayetine el atacak. 1992'de Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Akpazar beldesinde iş çıkışı kaçırılan ve işkenceyle öldürüldüğü otopsi raporlarıyla belgelenen Öztürk'ün babası Hıdır Öztürk, cinayetin aydınlatılması için birkaç ay önce CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'e başvurmuştu. Aygün de Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvurmuştu.

Son Güncelleme (Salı, 29 Mayıs 2012 05:35)

Devamını oku...

 

Derin PKK Kurucularını Tasfiye etti.

 

selimTürkiye gazetesinden Adem  Demir, benim kaleme aldığım PKK yi kimler kurdu adlı dizi yazımı okuyarak kendi mantığı doğrultusunda  Bir haber yapmıştır. Benim gazetecei Adem Bemir'in mantığına katılmam mümkün değildir. Dizi yazımda devlet ve Öcalan sistemi tarafından katledilen insanlar var.  Onların gerçek hikayesini yazdım. Haklı bir mücadele uğruna direnek yaşamını yitirenler var. Bunu hiç kimse görmemezlikten gelemez. Bu noktayı gözönünde bulundurmanızı istiyor ve   Adem Demir' in kendisine ait yorumunu yayınlıyorum:

 

  Adem Demir /07 Mart 2012 Çarşamba Derin PKK, kurucularına bile acımadı! 35 Kurucu Öcalan ve ekibi tarafından infaz edildi. Önemli bir bölümü ölüme gönderildi. Birçoğu da hain damgası yedi.

Son Güncelleme (Perşembe, 08 Mart 2012 22:06)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...