Cumartesi, 23 Şubat 2019
Anasayfa Belgeler

Belgeler

Hilfe für unser Mitgleid

igmedMEDIEN

Landesbezirk

Nordrhein-Westfalen

IG Medien • Hohenzollernring 85- 87 • 50672 Köln

 

Außenminister der Bundesrepublik Deutschland Herrn Dr. Klaus Kinkel

gleichlautend an:

Innenminister der Bundesrepublik Deutschland Herrn Manfred Kanther

Inre Nachrichr von    Ihre Zeichen

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:03)

Devamını oku...

 

L'Espresso

seitaSelim Cürrükaya, uno dci fcmdatorf del PkTc, ehe nel ‘93 sfuggi rocambolcscamente ai tlcari d< Apo che l'aveva condannato a morte, ed èpoi riparato In Germania. Nella pagina accanto, il leader curdo Abdullah Ocalan.

 

UN FONDATORE DEL PKK ACCUSA OCALAN

Apo, sei il nemico dei curdi

colloquio con Selim Cürukkaya - di Stefano Vastano

 

N ITAUA AVETE UNA VlSlONETROP-

po romantica del Pkk.

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:03)

Devamını oku...

 

Soy ağacı, secere

 aagacSelim Çürükkaya / Benim ailem şu anda Elazığ'ın Palu ilçesi ile Bingöl'ün genç ilçesi arasında, Guvdere olarak bilinen mıntıkada, Ak dağın tam olarak karşısında, Murat nehri vadisindeki Tuunst köyünde yaşamıştır. Bundan yıllarca önce bizim ailenin şeceresinin eski köyümüzde olduğunu duyduğumda çok sevinmiş, telefonla yerini öğrenince, Bingöl’ e getirtmiş,  orada altı metre uzunluktaki kâğıdın fotokopisini çektirtmiş ve Almanya ‘ya kadar getirtmiştim. Altı metre uzunluktaki kağıt arap harfleriyle yazılıydı. Elezher üniversitesi mezunu bir arkadaşıma verdim.

Ondan Öğrenebildiğim bir yığın isim ile birlikte , “Merdin “ köyü, "Daku" yöresinde dedelerimizin oturduğu yer olarak belirtiliyordu.

 Ailemizin  soy ağacının en başında "seyit Hüseyin"  geliyor. Babası ölünce, secde ona kalmış. Seyit Hüseyin’in bir vakfı varmış, şu anda olmayan,  en azından benim bilmediğim  çok sayıda aşiret, bu vakıfa vergi ödemiş. Sıralanan aşiretlerden "Zengene" aşireti bana yabancı gelmedi. “Zengene”zazaca’ da kazma demektir. Güney Kürdistan da bu ismi taşıyan bir aşiret  şu anda da vardır. Yedi yüz yıl önceden geriye gelen bir dizi erkek ismi 300  yıl öncede kesiliyor.

Ben bu taraftan üç yüz yıl önceye gitmeye çalıştım. Benden Büyüklere sordum.  Babamın babasının adı Şerif’tir. 01.07.1903 tarihinde doğmuş, 01.02. 1930 tarihinde ölmüştür. Yanı 27 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Şerif’in Babasının adı Mahmut, anasının adı Dindi,dir. Şerif büyük bir İhtimalle Amcasının kızı Zeynep ile evlenmiştir. Zeynep’in babasının adı Ali ağa dır, annesinin adı ise Menevş tir. Hem Şerif, hem Zeynep’ in doğum tarihleri ay ve gün olarak aynıdır. Bu kadar tesadüfün olması biraz zordur, belki de sonradan nufusa yazıldıkları için olmuş olacak ki Zeynep’in doğum tarhide 01.07.1902 dir.

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:16)

Devamını oku...

 

Ferit Uzun' un ölümü

ferit2İbrahim Küreken / PKK resmi olarak Ferit’in öldürülmesinden hiç bahsetmedi, üstlenmedi ve hiçbir özeleştiri yapmadı. Ancak birebir konuşmalarda Ferit’i kendilerinin öldürdüğünü birçoğu itiraf ettiler. O dönem PKK içinde yer alan, fakat sonradan karşı duruş göstermiş olan Selim Çürükkaya bile PKK’nin işlemiş olduğu “merkezlerle ortak” cinayetleri anlatan Sırlar Çözülürken adlı kitabında bu konuyu teğet geçme ihtiyacını hissetmiştir.

 

Kitabında bahsettiği Haki Karer’in cinayetinden sonra ikinci planlı cinayet olması açısından önem arz eden bu olayı neden atladığını doğrusu merak etmekteyiz. Nedenini açıklamasını bekliyoruz.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 19:43)

Devamını oku...

 

Writers in Exile

i-b-a-398-writer-exileAus der Frage heraus, wie die Autoren im Exil weiterleben können, entstand die Idee das Programm "Writers in Exile" zu gründen. Da sich für die betroffenen Autoren und Journalisten neue Probleme entwickelten, möchte man ihnen mit Hilfe dieses Programms den Weg zurück ins normale Leben erleichtern.


Writers in Exile


Aus der Frage heraus, wie die Autoren im Exil weiterleben können, entstand die Idee das Programm "Writers in Exile" zu gründen. Da sich für die betroffenen Autoren und Journalisten neue Probleme entwickelten, möchte man ihnen mit Hilfe dieses Programms den Weg zurück ins normale Leben erleichtern.
Auf die Idee aufbauend begann die 1998 neugebildete Regierung dieses Programm zu starten. 1999 stellte der P.E.N.-Deutschland das Programm "Writers in Exile", das mit Hilfe des Staatsministers für Angelegenheiten der Kultur und der Medien Dr. Michael Naumann hervorgerufen wurde, der Presse vor. Wie auch schon die Länder USA (seit 1952), Kanada (seit 1997) und Schweden (seit Frühjahr 2000) haben sie sich für dieses Projekt entschieden, weil die Verfolgung, Folterung und Ermordung von Schriftstellern weiterhin zunimmt. Für die Finanzierung kommt der Bundeshaushalt und zu einem geringen Teil die beteiligten Kommunen auf.

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:16)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...