Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Belgeler

Belgeler

Öcalan'ın avukat görüşmesi ve almanca belgeler

Democracy19 Mayıs olayı ve YNK'de toplanma, küçük burjuva nitelikli bir oluşum ortaya çıkarma çabasıdır. YNK'nin bunda ne kadar pay sahibi olduğu önemlidir. Bununla yoz yaşama dayalı ilkel bir yapı oluşturulmaya çalışılıyor. Tasfiyecilik, özgürlük hareketini bölüp parçalama ve demokratik çözümün önünü alma gayretidir 
Demokrasi halklarımızın eseri olacaktır

PKK Genel Başkanı Abdullah Öcalan Yoldaşın değerlendirmesi

Geçmişte bu konuda yapılan eylemler biraz hırçınca oluyordu. Newrozlar, 1 Mayıslar gibi -gerçi son Newroz'da ve 1 Mayıs'ta bu biraz aşılmıştı- daha barışçıl, daha birbirini anlayan bir miting anlayışı geliştirilmeli. Bence bunu somutlaştırmalı. CHP, HADEP ve diğerleri bunu somutlaştıramıyorlar. Ecevitin son Diyarbakır gezisi barış gösterisine dönüştürülmeliydi.

Türkiye'de her şey ikili yaşanıyor. Hükümet içinde de bu böyledir. Her µyanda savaş yanlıları var. Bizim görevimiz, tutarlı barış çizgisini, bir yıldır sürdürdüğümüz şekilde demokrasiyi, barışı herkese egemen kılmaktır.

Son Güncelleme (Cuma, 02 Kasım 2012 13:01)

Devamını oku...

 

Kamuoyuna

ayetler_266_400Selim Çürükkaya / 1991 Yılında 11 yıllık hapis hayatımdan sonra, tahliye oldum. Şam’a gittim. Örgütte kaldığım süre içinde PKK örgütünün bir tarikat haline getirildiğini ve üst yapısının Kürtlerin düşmanlarının eline geçtiğini fark ettim. Örgüt içinde militanlar, örgüt dışında halk sindirilmişti. Bu duruma karşı koyan Kürt aydın ve entelektüelleri, yok edilmiş, kaçmak zorunda bırakılmış veya hain olarak damgalanıp susturulmuştu.
Bu durumu deşifre etmek için, çok zor koşullarda bulunmama rağmen, her şeyi göze alarak  “Apo’ nun Ayetleri”  adlı kitabı yazdım ve yayınladım. Kitabı okuyan iki Kürt saldırıya  uğrayarak ağır yaralandı.  Bremen - Lieste köyündeki evimizi tesbit eden, örgüt  öldürülmemiz için, infaz ekibini harekete geçirdi fakat örgüt içinde olan ama,  öldürülmemizi istemeyen biri Nienburg Kriminalamt’a   faks çekerek öldürülmemizi engelledi.
Bu olay Almanya’ da atlattığımız ilk ölüm tehlikesiydi.

İkincisini, 1994 yılında örgütte görevli olan Serhat anlatmıştı. Daha sonra ki yıllarda, örgütten ayrılmış Serhat,  Şıwan Perver’in  bir konserinde benimle tanıştırıldı.  İlk cümlesi;  “Abi seni öldürme görevini Kani Yılmaz bana vermişti, Münih’ te olduğunun istihbaratını almış, cezaevi arkadaşın Fuat Çavgun’ un evini on beş gün gözetlemiştik.” Olmuştu. 

Zafer isimli Konyalı bir Kürt ise, bundan iki yıl önce benimle görüşmeye gelmiş, o da üzülerek bana “Abi seni öldürmem için iki kez bana görev verdiler. Bir keresinde Bremen’ deki kardeşinin evinin kapısını günlerce izlemiş, bir keresinde de İsviçre’de kaldığına dair duyumunu aldığımız evi kuşatıp aramış seni bulamamıştık.” demişti.

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:17)

Devamını oku...

 

Yalan

verkleinertSelim Çürükkaya / 14 Mayıs 2010 Tarihli Fırat Haber Ajansı adlı internet sitesinde Abdullah Öcalan' ın avukat görüşmesi yayınlandı.. Abdullah Öcalan,  İmralıda avukatları ile yaptığı görüşmede yine „Çürükkayalar' dan söz ederek, doğru olmayan beyanlarda bulundu..

 15 Ağustos 1984 Yılındaki silahlı mücadeleyi kendisinin organize ettiğini, fakat başkalarının mücadelenin Hedeflerini değiştirdiğini ima ederek şunları dile getirdi:

Bazen bir korucu için on tane çocuk öldürdüler.
Ben başta böyle olayları gerçekleştirdiklerine inanmıyordum.
Hatta ilk birkaç ay bunlara inanamıyordum.
Ancak sonra anladım ki, gerillaların bir kısmı farklı ilişkiler gerçekleştirmişler, çete anlayışını geliştirmişler, devletin bazı unsurlarıyla ortak şeyler yapmışlar.
İşte Çürükkayalar, Dörtlü Çete, Hogir, Şemdin onlar farklı bir anlayışı, çete anlayışını geliştirdiler.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 19:45)

Devamını oku...

 

Ein Buch

51RPAX0VQPL__SL500_AA300_Deutsche Welle Ein Problem, das in internationalen Medien häufig im Zusammenhang mit der Türkei thematisiert wird, ist der Konflikt mit den Kurden. Einen Zugang zur Problematik bietet dieses Buch.

 

Ein Problem, das in internationalen Medien häufig im Zusammenhang mit der Türkei thematisiert wird, ist der Konflikt mit den Kurden. Einen Zugang zur Kurdenproblematik bietet Selim Cürükkayas Buch. Das Werk wurde von dem in Deutschland weithin bekannten linken Schriftsteller Günter Wallraff herausgegeben und bietet Einblicke in das Innenleben der kurdischen Terrororganisation PKK, die im Einzelnen freilich kaum überprüfbar sind.

Ein Problem, das in internationalen Medien häufig im Zusammenhang mit der Türkei thematisiert wird, ist der Konflikt mit den Kurden. Einen Zugang zur Kurdenproblematik bietet Selim Cürükkayas Buch. Das Werk wurde von dem in Deutschland weithin bekannten linken Schriftsteller Günter Wallraff herausgegeben und bietet Einblicke in das Innenleben der kurdischen Terrororganisation PKK, die im Einzelnen freilich kaum überprüfbar sind.

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:17)

Devamını oku...

 

Sakık' tan mektup var 2

semdinŞemdin Sakık' ın bir İnternet sitesinde bana hitaben yazdığı "Açık Mektup" un 2. Bölümünü yayınlıyorum.
Mektubun birinci bölümünde yaptığım açıklamadan anlaşılacağı gibi,
bu mektupta Şemdin Sakık' ın eleştiri konusu yaptığı yazı bana ait değildir. Selim Çürükkaya

Biliyorsun, kız kardeşim Adife dağa çıkan ilk kadın militanlardan biriydi. Dağa çıktıktan dört ay sonra, 9 Mart 1985 tarihinde, Talori mıntıkasında, silahlı kuvvetlerle girdiği bir çatışmada sekiz arkadaşıyla birlikte vuruldu.

O günlerde cenazeler, yani ölülerimiz bile para etmiyordu. O günlerde hem diri, hem ölü Kürt değersizdi, hatta biraz da sorundu. Özellikle Siirt bölgesinde vurulan arkadaşlarımızın cenazeleri, el arabalarına bırakılıp sokak sokak gezdirildikten sora götürülüp bir çukura atılıyorlardı.

Dolayısıyla kız kardeşimin öldürüldüğü olayda, cenazeler düştükleri yerde kaldılar. Devlet, onları teşhir etmek amacıyla helikoptere atıp Sason Jandarma Komutanlığı'nın bahçesine bıraktı. Üzerlerinde elbise olmayan cenazeler teşhir edildi. Sasonluların gelip cenazeleri görmeleri sağlandı.

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...