Pazartesi, 25 Mart 2019
Anasayfa Belgeler

Belgeler

Almanya' dan istendim

rstAlmanya`ya Terör listesi- Millliyet       
Almanya'ya ‘terör listesi'
İçişleri Bakanı Yücelen, Almanya'ya 155 kişilik liste verdi. Listede DHKP - C lideri Dursun Karataş, PKK'dan Selim Çürükkaya, Duran Kalkan, Kaplancılar'dan Metin Kaplan ve TKEP'ten Teslim Töre de var

 
     TOLGA ŞARDAN Ankara

     İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in, 11 Eylül saldırısının ardından "terörizmle" savaş konusunda oluşan uluslararası işbirliği atmosferinin etkisiyle Kaplancılar'ı tutuklayan Almanya'ya verdiği 155 kişilik terörist listesinde "çok önemli" isimlerin yer aldığı ortaya çıktı.
     Beraberindeki Emniyet İstihbarat Başkanı Sabri Uzun'u da birlikte götüren Yücelen'in, Alman muhatabı Otto Schily'ye verdiği listede başta PKK, Hizbullah ve DHKP C olmak üzere büyüklü küçüklü terör örgütlerinin mensupları yer aldı. Yücelen'in listesinde,

Son Güncelleme (Pazartesi, 22 Kasım 2010 23:13)

Devamını oku...

 

Arkadaşlara

emoŞemdin Sakık   Arkadaşlara -  "Henüz hiç kimsenin gerçekliğini bütün yönleriyle çözemediği, büyük  bir ustalıkla kendini gizlemeyi başaran, toplum kanunlarından dem vururken, doğa yasalarını uygulayan, söylediğinin tersi istikametinde yürüyen, tarihte benzerlerine pek rastlanmayan, Tanrının ötesinde kendisine yer arayan ....."

  27.03 1998 Gününün Duisburg' daki evimde, sabahın erken saatlerinde TRT int televizyon kanalından Türkiyede o gün yayınlanan gazete başlıklarını izlerken Kürt Gerillalarının en ünlü komutanı Şemdin Sakık' ın PKK den Kaçarak KDP ye sığındığını duydum. Aynı gün saat on sıralarnda KDP nin Bonn temsilcisi Dılşad Barzani'yi arayarak, Şemdin  Sakık' ın telefon numarasını istedim. Yaklaşık bir saat sonra telefon ile Şemdin' e ulaştım. Bana: En kısa zamnda burada bir gerilla gurubunu oluşturacağını ve Diyarbakır dağlarına ulaşacağını, eğer bir yıl kadar o dağlarda tutunursam, kimsenin artık Apo' yu dinlemeyeceğini söyledi. Yapabiliyorsanız, BBC radyosuyla ilşkimi kurun, birde benimle Ropörtaj yapması için ünlü bir gazeteci yollayabilirmisin? İsteğinde bulundu. Kendisine bir fax numarası verdim. Bir iki gün sonra başka bir açıklamasıyla birlikte şu mektubuda gelmişti. Selim Çürükkaya  

Devamını oku...

 

Adalete bakın

adaletYargıtay Daireler Kurlu kararı :  "Mehmet Çavaş'ın evinde yakalandığını, yakalandığı zaman  üzerinde Cuma KURT adına düzenlenmiş sahte kimlik taşıdığını, PKK örgütünün Parçalanmış  Kürdistan ülkesini ve halkını birleştirmek için mücadele verdiğini ve bu sebeple suçlanamayacaklarını beyan etmiştir" 
Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi Diyarbakır
Esas No.   :1991/13
Karar No.  : 1993/14

GEREKÇELİ KARAR
3 - Sanık Mehamet Selim Çürükkaya
Askeri savcı düzenlediği iddianame ile; sanığın, PKK örgütü üyesi olduğunu, bu sebeple sahte kimlik taşıdığı ve Diyarbakır'da yapılan kepenk kapatma eylemine iştirak ettiğinden bahisle TCK: nun 168/1, 201/1-4, 3507/3 ü maddeleri gereğince, esas hakkındaki mütalaasında ise; aynı maddelere göre cezalandırılmasını ıstemiştir.


Sanık daha önce mahkememizin 1981/134 esas sayılı dosyasında yargılanmış ve sanık hakkında TCK. Nın 168/1, 202/1-son ve 350/3 ü maddeleri gereğince cezalandırılması yönünde hüküm kurulmuştur. Yargıtayda yapılan inceleme sırasında  TCK:nun 201/1 - Son ve 350/3 cü maddeleri ile kurulan hükümde leh ve alehte temyiz mevcut olmadığından  ve TCK.nun 350/3  cü maddesi ile kurulan hüküm 1402 Sayılı Sıkıyönetim Kanununun  18/n maddesi gereğince  inceleme dışı bırakılmış ve bu maddeler gereği verilen mahkumiyet hükmü kesinleşmiştir.
Sanık hakkında TCK.nın 168/1 maddesi uyarınca kurulan mahkümiyet hükmündeki ceza miktarı re'sen incelemeye tabi olduğundan incelemeye alınmış ve sanığın çetede kumandaya haiz yönetici olduğunu ve gaye suça yönelik cebri veya icrai herhangi bir görev aldığı belirlenmediğinden  TCK.nın 168/2 maddesine göre hüküm verilmesi gerekirken  TCK. nun 168/1 maddesine göre hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı bulunduğundan hükmün bozulmasına karar verilmiştir.
Bozma ilamından sonra mahkemece  yapılan yargılama neticesi daha önce mahkemece verilen hükümde direnilmesine karar verilmiştir.

Devamını oku...