Perşembe, 21 Haziran 2018
Anasayfa Yazılar Makalelerim

Makalelerim

Diyarbakır konferansı kararları geçersizdir

konSelim Çürükkaya / Haziran aynın ortalarında Diyarbakır' da bir konferans toplandı. Konferansın kararını ve tarihini belirleyen İmralı’ da ki Öcalan’ dı, hatta konferansın isim babası da kendisiydi, konferansta nelerin konuşulması gerektiğini de O belirlemişti. Yalınız Diyarbakır’ da değil, Avrupa ve  Ankara’ da konferansların yapılmasını emreden yine  MİT siz hareket etmeyen Öcalan’ dı. 

 Bu konferanslar üzerine çok şey yazıldı.
 Bana sorarsanız bu konferansların tek bir amacı vardır:

Devamını oku...

 

Gaz verilen ve gaz atılan milletin hali

 gazSelim Çürükkaya /  İstanbul’da Taksim meydanında bir ağacı devirdiler. Kıyametler koptu. Rejisör Sırrı Süreyya Önder kendisini kepçenin önüne attı, bir ağaç gitti, diğerlerini kurtardı. Önce bir grup genç ağaçların kesilmesine engel oldu, ardından AKP hükümetine karşı Türkiye çapında örgütlü bir isyan vukuu buldu ve hala devam ediyor.

Ergenekon ve emekli askerler milletin eline Türk bayrakları, Atatürk resimleri tutturarak, ağızlarından Atatürk’ ün askerleriyiz sloganlarını attırarak, sokaklara döktürdüler.

Devamını oku...

 

Adam Olmak

 

adamSelim Çürükkaya / Saman’ı yazdım dayanamadım. Adam’ı yazmaya kara verdim. Adam olmak, tek kelime ile sözünde durmak, söz ile özü birbirine uydurmaktır. Sözünde durmayana adam denmez bizim diyarda. Sözünde durmak çok önemlidir. Öyle insanlar var ki bir konuda söz verirler ama bir gün sonra o sözlerinin arkasında durmazlar. Ve o sözü vermemiş gibi davranırlar, bir gün sonra başka bir konuda yine söz verirler. Ama verdikleri o sözü de tutmazlar. Böylesi adamlar bizim ülkemizde öylesine çoğalmışlar ki, ne parmakla sayılır, nede vurmakla tükenirler. Eskiden biz Kürtlerde böylesi insanlar çok azdı. Verilen sözün bir değeri vardı, kellesi gitseydi,  söylediği sözünün arkasında dururdu.

 Sözünün arkasında duramayanlar utançlarından toplumun arasına girmez,  toplum da onlara itibar etmezdi.Sözüne itibar edilmez lafı, çok ağır bir hakareti içeriyordu. Şimdi toplum da bozuldu, oda söylenen ve arkasında durulmayan  her sözü alkışlar hale geldi. 

Bizim toplumun bir kesiminin yöneticisi durumunda olan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan 01.01.2013 tarihinde geri çekilmeye ilişkin olarak ANF´ye yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Erdoğan bilmeli ki biz Kürdistanlıyız, bu ülkeyi çok seviyoruz ve bu ülke için çok bedel verdik. Erdoğan diyor ki ya Türkleşerek tek milleti kabul edeceksiniz ya da nereye gidiyorsanız gidin. Ben de diyorum ki sizin ne işiniz var ülkemizde? Burası Kürdistan'dır. Bizim ülkemizdir. Asıl siz çekin gidin ülkemizden! Kürt halkı üzeride silahlı baskı ve siyasi soykırım olduğu sürece bu özgürlük gerillası ve Kürt halkının direnişi de olacaktır. Bunu herkes iyi bilmelidir."

Son Güncelleme (Pazartesi, 13 Mayıs 2013 19:57)

Devamını oku...

 

Saman

 


inekSelim Çürükkaya / Bu gün bir arkadaşla facebook ta yazışıyorduk. 

"Selim abi neden süreç üzerine bir şeyler yazmıyorsun" dedi.
Artık yazmam dedim. Siyasi yazılar yazmamaya karar vermek istiyorum deyince,"ya ne yazacaksın?" diye sordu. Konu çok dedim, mesala ilk makalemi saman üzerine yazmak istiyorum deyince oda şaşırdı. 

Son Güncelleme (Perşembe, 02 Mayıs 2013 23:31)

Devamını oku...

 

Zehiri Bala Katarak Sunacaklar

 

aydinSelim Çürükkaya  /  Dün kanal D ve CNN Türk televizyon kanallarında bazı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk Başbakanı Erdoğan, Öcalan ile herhangi bir pazarlığın yapılmadığını, PKK nin askeri unsurlarının ülkeyi terk etmesi, BDP nin yapılacak olan yeni anayasaya destek vermesi, Kürtlerin özerkliği unutması karşılığında Öcalan' a bir televizyon, günde bir saat havalandırma ve tutuklu arkadaşları ile görüşme dışında hiç bir konuda söz verilmediğini açıkça söyledi.

 

Son Güncelleme (Pazar, 31 Mart 2013 07:48)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...