Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Makalelerim

Makalelerim

Saman

 


inekSelim Çürükkaya / Bu gün bir arkadaşla facebook ta yazışıyorduk. 

"Selim abi neden süreç üzerine bir şeyler yazmıyorsun" dedi.
Artık yazmam dedim. Siyasi yazılar yazmamaya karar vermek istiyorum deyince,"ya ne yazacaksın?" diye sordu. Konu çok dedim, mesala ilk makalemi saman üzerine yazmak istiyorum deyince oda şaşırdı. 

Son Güncelleme (Perşembe, 02 Mayıs 2013 23:31)

Devamını oku...

 

Zehiri Bala Katarak Sunacaklar

 

aydinSelim Çürükkaya  /  Dün kanal D ve CNN Türk televizyon kanallarında bazı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk Başbakanı Erdoğan, Öcalan ile herhangi bir pazarlığın yapılmadığını, PKK nin askeri unsurlarının ülkeyi terk etmesi, BDP nin yapılacak olan yeni anayasaya destek vermesi, Kürtlerin özerkliği unutması karşılığında Öcalan' a bir televizyon, günde bir saat havalandırma ve tutuklu arkadaşları ile görüşme dışında hiç bir konuda söz verilmediğini açıkça söyledi.

 

Son Güncelleme (Pazar, 31 Mart 2013 07:48)

Devamını oku...

 

Ferda'ya Yanıt

ferdaSelim Çürükkaya / Ferda Çetin İle eskiye dayanan bir hukukum vardı.
Efendi, nazik, çelebi bir adamdı.
Bartın Cezaevinden tahliye olup İstanbul’a geldiğimde, bir müddet birlikte kalmıştık.
Sonrasında yollarımız ayrıldı. O İstanbul ‘da kaldı, Ben Bekaa’ nın yoluna koyuldum.
 

Öcalan, önderlikli ve tarikat teşkilatlı bir hareketle Kürtlerin hiçbir yere varamayacağını, kaldırılan bütün baltaları kendi ayaklarına vuracaklarını fark edip, Kürtlere kurulan tuzağı anlatıp teşkilatı terk ettiğimde o yeni katıldı teşkilata.

Son Güncelleme (Cumartesi, 30 Mart 2013 08:19)

Devamını oku...

 

Ben

 

 

 

aposSelim Çürükkaya / 21 Martta  Öcalan adına Diyarbakırda  bir açıklama yapıldı. Bazı çevreler bu açıklamanın "tarihi" bir süreci başlattığını söylüyor. Kürt gençlerinin boşuboşuna ölmesinin durdurulması dışında Kürtlere hiç bir yararı olmayan ve tarihin çöp sepetine atılacak bir değeri bile bulunmayan bu açıklamanın asıl püf noktası Öcalan'ın efendi değiştirmesidir. Süreç olarak değerlendirilen aşamanın da Kösenin yeni bir oyunundan başak bir şey değildir. İnananların ahmaklığı ve çaresizliğinden yararlananlar, büyük umutlarla başlayan bu oyunun diğerleri gibi çok kötü bir hüsran ile biteceğini biliyorlar. Bundan dolayı ben bu süreç ile ilgili şimdilik bir şeyler yazmak istemiyorum. Sadece okuyucularımdan iki şey istiyorum, birincisi yukarıdaki "kösenin" kelimesinin üzerini tıklayıp okumasını, ikincisi, aşağıdaki eski makalemi gözden geçirmesini istiyorum. Zira Öcalanın
ne olduğu anlaşılmadan Kürtler hiç bir şeyi ve hiç bir süreci anlayamazlar görüşümde hala ısrarcıyım:

Son Güncelleme (Salı, 26 Mart 2013 15:46)

Devamını oku...

 

Baş Kılavuzcunun Müzakere Notları

kargaSelim Çürükkaya / BDP li heyet İmralı' dan döndü. Türk medyasına sızdırılan bilgiler ortalığı karıştırdı. Qandil’ e Avrupa’ya heyetler gitti geldi. Her şey anlaşıldı, ama Öcalan’ın MİT aracılığıyla BDP ye, BDP nin de Qandil ve Avrupa’ya ilettiği Mutabakat metninin içeriği anlaşılamadı. Bu metin kamuoyundan ısrarla gizleniyor. Nedenleri çoktur, onun üzerine burada tartışmak istemiyorum. Öcalan’ı çözmüş, MİT ile olan ilişki derecesini öğrenmiş, biri olarak ben bu mutabakatın içeriği hakkında duyduklarımı yazmak istiyoyorum:

 Öcalan’ın talimat olarak Qandil, Avrupa ve BDP ye yolladığı metinde;

1-  Ortak Millet
2- Ortak vatan
3- Yeni devlet
4 - Resmi dil türkçe
5- Milli misaki sınırlarına dokunmama  ilkeleri temelinde bir çözüm kabul edilmiştir diyor.
 Çözüm yeni anayasada kesinleşecektir.. Yeni anayasa başkanlık sistemini getiriyor, Türkiye’ deki etnik yapılar zenginlik olarak kabul görüyor, Avrupa konseyinin belediyelere tanıdığı şartları içeriyor.

Son Güncelleme (Perşembe, 14 Mart 2013 18:52)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...