Cuma, 18 Ocak 2019
Anasayfa Yazılar

Yazılar

Diyarbakır Zindanı

46818494 2133652916685027 6490114691459710976 n 600x330Vengma / Diyarbakır Zindanı son kırk yıllık Kürdistan tarihinde bir başlık olarak değerlendirilmeyi hak  edecek bir konudur.

Bu zindan sadece işkenceleriyle değil, direnişleriyle de meşhurdur.
Pek çok yazar, bu cezaeviyle ilgili yazdıkları kitaplarda, sadece cezaevinde tutuklulara yapılan işkenceleri anlattı. Oysa orayı İşkenceleriyle birlikte direnişlerini de anlatmak gerekiyordu.

Selim Çürükkaya bu konuyu çok çarpıcı bir şekilde anlatmış. Hatta, “Diyarbakır Zindanında işkence görmek marifet değil, marifet işkenceye karşı konulan tavırdadır” der.

Bu filmde cezaevinde yatan tutukluları iki bölüme ayırıyor;

Kurbanlar ve aktörler!

Kurbanlar, sadece dayak yer, işkence görür, hakarete uğrar, pislik yer, konuşamaz,bağırır, acı çeker, yapılan hiç bir uygulamaya karşı koyamaz, buyrulan her şeyi yapar. Bu cendereden kurtulmak için çare düşünmez, umudu kırıktır. Direnişe ve kurtuluşa inanmaz.

Aktörler, kurbanlardan çok farklıdır. Onlar her koşulda direnir, bazen yenilir, yenikken bile yeniden diremenin ortamını yaratmaya çalışır. Çaresizliğin dibe vurduğu zamanlarda bile çare yaratır. Susmaz, cezaevinde susturulsalar bile mahkemede konuşurlar, can derdine düşmezler, fırsatları değerlendirirler, kendilerine  güvenirler, içlerindeki inanç ordularının sayısı zalimlerin ordularından daha kalabalık olduğunu bilirler.

Diyarbakır cezaevi bir laboratuvardır.
Ordan alınması gereken dersler vardır.
Selim Çürükkaya iki saat boyunca  bu cezaevini anlattı.
Alınması gereken derslerle doludur.
Biz bu filmi orada yaşamını yitiren, orada direnen, orada işkence gören herkesin anısına yayınlıyoruz.. 

Diyarbakir Zindanı Filmi

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 16 Ocak 2019 20:12)

 

Paris Katliamının davası Sürmeli

paris-suikastiSelim Çürükkaya / Bu gün Youtube de Sakine Cansız’la ilgili bir video film izledim. Video film de anlatılanlara göre KCK, Sakine Cansız’ın katillerini ortaya çıkarmıştır. KCK’ ye göre Sakine katledildiği zaman, olayın “dış güçler,” yani Öcalan ile Türk devletinin atmak istediği barış adımını hazm etmeyenler yapmıştı. O tarihlerde Türk devletinin yetkilileri de bu “dış güçler” nakaratını terennüm ediyordu.

https://www.ensonhaber.com/zubeyir-aydar-paristeki-cinayetler-ozel-istihbarat-isi-2013-01-11.html

Zamanla katillerin adresleri ve kendileri değişti. AKP iktidarı ile Fetullah’çıların arası bozuldu. KCK eş başkanı Cemil Bayık, Olayın Fetullah’çılar tarafından yapıldığını söyledi.  MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Cemil Bayık’a adres olarak Fetullah’çıları gösterdi. “Dış güçler” iç güçlere dönüştü.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Ocak 2019 21:45)

Devamını oku...

 

Hz: Adem de Kürt

63a9ff93-fee0-4af4-a367-1027ec405abbSelim Çürükkaya / Tarihimiz inkar edilmiş ya.
Bize siz yoksunuz denilmiş ya!
Millet olarak bir şeyin yaratıcısı değilsiniz denilmiş ya.
Diliniz yok, kültürünüz yok, geçmişiniz yok denilmiş ya!
Bu durum bizde de Sayın Azad Sağnıç’ın psikolojisinin gelişmesine neden olmuş.
Böylesi bir baskıya, aşağılanmaya, inkara, maruz kalanlar, işi tersinden alan bir savunma mekanizması geliştirmeye çalışırlar.

Benim tarihim en eski tarihtir, hatta tarihi başlatan bizim millettir.
Siz daha yokken biz vardık.
Milattan önceleri her şeyi biz icat ettik.
Dilimiz en kadim dillerden biridir.
Kültürümüz yeryüzünün en güçlü kültürü olmasaydı bu kadar baskı ve zulüme rağmen yok olurduk.
Adem ile Havva Kürttür.
İspatı da şöyledir: “Allahu Taala Adem ile Havva’yı cennetten attığı zaman, Araf dağına düştüler. Bir müddet sonra kalkıp yürürler. Çıplak olduklarından örtünmek için, incir yapraklarıyla hayalarını örterler.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Ocak 2019 21:45)

Devamını oku...

 

Dört Kişiydiler

osman
Selim Çürükkaya / 12 Eylül 1980 Yılında Türkiye de askeri bir darbe oldu. Askerler parlementoyu kapattı. Siyasi partilerin kapılarına kilit vurdu. Gazeteler, sendikalar suçlu sayıldı. Ve Politik insanlara, aydınlara düşünenlere karşı “cadı avı” başladı. On binlerce kişi yakalandı, hapishanelere, karakollara, futbol sahalarına dolduruldu.

Bu “cadı avı” nın en korkuncu Kürdistan da sahnelendi. Urfa ve kazalarında süren av bambaşkaydı. Ben bu “cadı avı’nda gözaltına alınan dört Kürt aydınının yaşadıklarını sizlere anlatmak isterim. Bunlardan birinin adı, Faysal Dunlayıcı, (Çok sonraları Kani Yılmaz olarak tanınacaktı) birinin adı Bişar Akbaş, (tarih onu, Aliye Yunıs olarak kayda geçecekti) birinin adı Mahmut Güvenç’ti, sonuncunun adı ise Osman Erdal’ dı.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Ocak 2019 21:44)

Devamını oku...

 

PYD VE TURHALI

selim curukkaya 490x490
Selim Çürükkaya/ Sevgili okurlar, Afrin oyunu sürüyorken ve Kürtler şaşkınken, PYD nin Afrin yönetimi kendi resmi internet sitesinde Suriye devletine, “gel Afrin’i al” diye bir çağrı yaptı. Bu çağrı, tamamen ulusal ihanet çağrısıdır.

Hem Kürt örgütü geçineceksin, hem Kürt evlatlarını “Kürdistan sömürgedir” diye savaşa süreceksin, hem de bir sömürgeci güce karşı başka bir sömürgeci güce Kürtlerin topraklarını armağan edeceksin! Bununla yetinmeyecek, “Biz Kürtler bu güne kadar Suriye için savaştık” diyeceksin.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Ocak 2019 21:46)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...