Pazartesi, 25 Mart 2019
Anasayfa Yazılar

Yazılar

Kurucu unsurmuşuz!

romusromulusei9Selim Çürükkaya/ Unsur, element, öge, diye geçer sözlüklerde.
Totaliter ideoloji ve sistemlerde „unsur" olarak tabir edilenler,
kesilip atılması gereken bir „ur" gibi görülen muhalifler kastedilir......

„Kurucu unsur" deyimi zannedersem Türkçe'deki siyasal literatüre Lozan Antlaşması sırasında girmiştir. Lozan antlaşması yapılmadan önce masaya Kürt sorunu da yatırılmak istenir. Türk heyetinin başkanı İsmet Paşa buna itiraz eder: „Bizde Kürtler, ayrı bir ulus veya azınlık değil, cumhuriyetin kurucu asil unsurlarından  biridir" der.
Mustafa Kemal, İsmet İnönü‘nün bu hilesini gerçekleştirmek için, Kürt-Türk kardeşliğinden sözeder; otonomi gibi laflar söyler; o dönemin Kürt ileri gelenlerini mecliste kendi kıyafetleriyle kabul eder; ardından; „Biz azınlık değil, kurucu unsuruz" diye o­nlara imzalı mektuplar yazdırıp Lozan‘a gönderir. Kendisini Türklerin ve Kürtlerin temsilcisi olarak kabul ettiren İnönü Lozan Antlaşması'yla Kürtlerin defterini dürer.

Lozan Antlaşması'yla „unsur" kabul edilen Kürtler, kesilip atılması gereken bir „ur" olarak değerlendirilir.

Devamını oku...

 

Kardeşimin davası

Sait_CURUKKAYA_2006_260952319Selim Çürükkaya / Türk devletinin istemi üzerine Kardeşim Sait Çürükkaya
30.9.2004 günü Hamburg'da Alman güvenlik güçleri tarafından
gözaltına alınarak Bremen'e götürüldü;
burada nöbetçi bir hakim tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu........
Bundan sonra ne olacak? Asıl kavga bundan sonra başlayacak!


Bremen‘de kurulacak mahkeme kimlerin terörist olduğuna karar verebilecek bir güce ve insiyatife sahipse; biz hakimler karşısına çıkmaya hazırız. Zaten  uzun süreden beri böyle bir mahkeme arıyorduk! Kürt halkının şahsında kardeşim Sait Çürükkaya ve Türk devleti bu mahkeme tarafından yargılanmalıdır ve gerçekten hangi taraf terörist ise bu mahkeme karar vermelidir.

Son Güncelleme (Çarşamba, 17 Kasım 2010 12:58)

Devamını oku...

 

İki Türk beyi 2

dogu_perincek_00Selim Çürükkaya / " Doğu Perinçek ile hukukumuz 12 Eylül 1980 öncesine kadar uzanır.
Ben 1970'lerden beri o­nu tanırım.
Ama 1979'da Perinçek‘in redaktörlüğünde yayınlanan
Aydınlık Gazetesi beni ihbar edince karşı karşıya geldik..... "

Waxtı zamanında iki Kürt büyüğünü yazınca, iki de Türk büyüğünü anlatmadan geçmek doğru olamazdı. Hele bu iki Türk büyüğünden biri Yalçın Küçük, diğeri Doğu Perinçek olunca işin ehemmiyeti daha da artar. Çünkü ikisi ile çok ilginç anılarım olmuştur. İnanıyorum ki ders vericidir, anlatmak istemem bundan kaynaklanıyor. Yalçın Küçük`ü cezaevinde tutukluyken okuduğum kitaplarından tanıdım. Aykırı, sivri dilli, sivri zekalı, dahilik ile delilik sınırlarında dolaşmasıyla dikkatimi çekmişti.

Yanılmıyorsam 1988 tarihinde yayınladığı "Toplumsal Kurtuluş" dergisiyle dikkatlerimi derinleştirdi. Kürt sorunu ve PKK mücadelesiyle ilgili bu dergide yayınlanan yazılardan sonra Yalçın Küçük ile görüşmeyi kafamda tasarlamıştım.
Cezaevinden tahliye olduğumda yirmi gün kadar istanbulda kaldım. Ankara`ya uğradım,Yalçın Küçük`ü sordum ama görüşemedim.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:58)

Devamını oku...

 

İki Türk Beyi 1

yalcinkucuk_yalcinkucuk5Selim Çürükkaya Vakti zamanında iki Kürt büyüğünü yazınca,
iki de Türk büyüğünü anlatmadan geçmek doğru olmazdı.
Hele bu iki Türk büyüğünden biri Yalçın Küçük,
diğeri Doğu Perinçek olunca işin ehemmiyeti daha da artar.......

Çünkü ikisi ile çok ilginç anılarım olmuştur. İnanıyorum ki ders vericidir, anlatmak istemem bundan kaynaklanıyor. Yalçın Küçük' ü cezaevinde tutukluyken okuduğum kitaplarından tanıdım. Aykırı, sivri dilli, sivri zekalı, dahilik ile delilik sınırlarında dolaşmasıyla dikkatimi çekmişti.

 

Yanılmıyorsam 1988 tarihinde yayınladığı "Toplumsal Kurtuluş" dergisiyle dikkatlerimi derinleştirdi. Kürt sorunu ve PKK mücadelesiyle ilgili bu dergide yayınlanan yazılardan sonra Yalçın Küçük ile görüşmeyi kafamda tasarlamıştım.
Cezaevinden tahliye olduğumda yirmi gün kadar İstanbul'da kaldım. Ankara'ya uğradım, Yalçın Küçük'ü sordum ama görüşemedim.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:59)

Devamını oku...

 

İki Kürt beyi 2

Ali-QaziSelim Çürükkaya / "Apo'nun Ayetleri" adlı kitabımın Almancası 27 Şubat 1997 tarinde dağıtıma hazır hale geldi. Aynı gün yazar Günter Wallraff'ın evinde
bir basın toplantısı düzenleyerek kitabı kamuoyuna tanıttık....... "
Artık Kürt halkının ve onun aydınlarının bazı şeyleri öğrenmesi, bazı insanları tanıması lazım. Yağmur dinmiş, fırtına durmuş, ortalık sakinleşmiş, toz û duman çekilmiş, at izi ile it izi belli olmuştur.
Bazı anılar veya vakalar ders vericidir; onları saklamak doğru değildir, diye düşünüyorum ve artık yazacağım. 1994 Ağustos ayında "Apo'nun Ayetleri" adını taşıyan kitabım yayınlanınca; o zaman Şam`da mukim olan Abdüldevlet; çok açık ve net bir talimat vermişti:

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 19:10)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...