Çarşamba, 21 Kasım 2018
Anasayfa Yazılar

Yazılar

Hevler'in seviyesi

erbil1on4Selim Çürükkaya / Hewlêr, kurulmakta olan Federatif  Kürdistan' ın aday başkenti.
Yeryüzünde yaşayan bütün Kürtler,
artık gerçek anlamda bir başkente sahip olacaklar!....

 Bu bir duygudur, bir ufuktur, bir pusuladır. Pekâla, Hewlêr bütün Kürtleri temsil edebilecek mi?  Bildiğimiz gibi Kürtler, Türkiye, İran, Suriye sınırları içinde yaşamakta ve nüfusları kesin rakam olmamakla birlikte 40 milyonu aşmaktadır.

Bu devletlerin sınırları içinde yaşayan Kürtler, her türlü ulusal ve azınlık haklarından yoksundur.

Türkiye´de varlıkları inkâr edilmekte, Suriyede ise çoğunluğu vatandaşlık statüsü dışında tutulmakta, İrandakiler baskı altında inim inim inlemektedirler.

Kürtlerin bu statüsü Kasr-ı Şirin ve Lozan Anlaşmasından beri sürmektedir.

Ortadoğuda varlığı inkar edilen ve zorla yok edilmeye tabi tutulan tek ulus Kürt ulusudur.

Devamını oku...

 

Yanıldık

FuBcRMtYZQSelim Çürükkaya / Türkiye´de 1970 yıllarında sosyalizm ile ilgili kitaplar çokça tercüme edilmeye başlandı. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya önderliğinde gelişen devrimci gençlik hareketleri, Vietnamda başarıya ulaşan ulusal kurtuluş mücadelesi, sosyalizme ilgiyi artırdı.... Biz bu yıllarda sosyalizmi keşfettik, gece gündüz okumaya öğrenmeye çalıştık. Kısa bir süre sonra "Bilimsel sosyalizm, felsefe, diyalektik, proleterya diktatörlüğü, artı-değer, emperyalizm, sömürgecilik, ulusal kurtuluş mücadeleleri;


 Paris Komünü, Sovyet Devrimi, Gine, Mozambik" derken,  evrenin oluşumu; dünyanın soğuyup kabuk bağlaması, lav patlamaları, gazların ortaya çıkması ve ayrışması, farklı gazların birleşmesi sonucu yeni gazların oluşumu; su, yağmur, denizler, göller, ilk canlıların suda üremesi, evrim teorisi; ilk insan, uygarlıklar, savaş, barış, toplum ve medeniyetler; Mezopotamya, Mısır, Çin, Hindistan, ilk tanrılar, ardından; felsefe; Sokrates, Platon, Aristo, Köpek Diogenes, hemen sonra dinler; Zerdüşt, Teao, Buda, Davut, Musa, İsa, Muhammed... Dinler, Hazreti Adem‘i başlangıç saydı, bilim veya felsefe sudaki ilk canlıyı işaret etti. Bu iki zıt görüş, beynimizi savaş alanına çevirdi ve biz "dinleri terk ederek" (ettiğimizi sanarak) bilime sarıldık. Bilimsel kelimeler ve bilimsel yöntemlerle kendimize yeni peygamberler yarattık.

Devamını oku...

 

Qazi Muhammed Kalk Kurdistan kurtuldu!

qazi_muhammedSelim Çürükkaya /  Mart ayının başından beri yoğun iki hafta yaşadım.  İlk haftanın sonunda Hamburg' da kurulmak istenen Kürdistan Centrum'un kongresine katıldım. Kongre üç gün iki gece sürdü. Kürdistanın dört parçasından Avrupa'da yaşayan mülteci Kürtlerin katıldığı bu kongrede, Kurmancî, Zazakî, Soranî lehçeleriyle sorunlar tartışıldı. Amaç: Avrupada yaşayan bir buçuk milyon olarak tahmin edilen Kürdistanlı mültecileri aynı çatı altında toplamak ve bunların sorunlarına çözümler üretmekti.


Kongreye katılan kurucu delegeler, Avrupada yaşayan Kürdistanlıların parçalanmışlıklarına dikkat çekerek, bir çatı örgütüne ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

Son Güncelleme (Cuma, 12 Kasım 2010 11:24)

Devamını oku...

 

Eşeğ ikinci kez kandırmak

kelkoseSelim Çürükkaya / Uzun bir süreden beri veya zorunlu olmadıkça yazı yazmıyordum.
Oysa eskiden böyle değildim.
Yazmayınca bir sıkıntı basardı beni bunalıma girerdim
Birkaç gün önce Rizgari O­nline'den bir teklif aldım.  Arkadaşlar bana, belli aralıklarla yazmam önerisinde bulundular. Kabul ettim, "yazacağım" dedim. Benim için ilk yazı hep önemli olmuştur. İşlerimin yoğunluğu arasında düşündüm.

Bu ara yazacağım sayfada  Necdet Buldan‘ın bir yazısı yayınlandı. Anlatılan öyküyü okuyunca, yazacağım yazının konusu kafamda şekillendi. Anlatacağım öykünün Zazaca versiyonunu geçen yıl bir köylüm bana anlatmıştı.

Son Güncelleme (Cuma, 12 Kasım 2010 11:20)

Devamını oku...