Çarşamba, 25 Nisan 2018
Anasayfa Yazılar

Yazılar

Aydın Dere'nin Kafası Karışık!

hdp-caresizlik-icindeSelim Çürükkaya / Aydın Dere, Kürdistan' da Türk devletinin azgın bir saldırı başlattığını, şehirleri, kasabaları, mahalleleri, yıktığını yaktığını söylüyor.

Bunlar doğru mu?

Amenna doğrudur.

Buna karşı yapılması gerekenleri söylemiş gibi, ama söyledikleri karışık!

Örneğin HDP için diyor ki; ya destekleyin ya desteklemeyin!

Neyi desteklesinler, neyi desteklemesinler?

Bunu net söyleyemiyor!

Hendek savaşını mı demek istiyor?

Sayın Dere hendek savaşını doğru buluyor mu bulmuyor mu?

Eğer bu aşamada hendek savaşı yanlışsa, HDP destek verse, destek vermezse Kürt halkına ne yararı var?

Gerilla ve gençler, ele geçirilen semt ve mahalleleri, koruyabilecek halk desteğine ve gerekli silahlara sahip mi?

Son Güncelleme (Cumartesi, 16 Ocak 2016 21:19)

Devamını oku...

 

Göremediklerim

isidSelim Çürükkaya / Yaklaşık olarak on beş yıldır, makale yazıyorum, yazdıklarım kaç kitap tutar orasını bilemiyorum.

Bu on beş yıl zarfında yazdıklarım arasında birbirleri ile çelişen düşüncelerim olmuş mu?

Veya birbirini çürüten düşünceler ileri sürmüş müyüm?

Elbette yanılgılarım ve eksikliklerim olmuştur. Okuyucularımın bu konudaki eleştirilerini beklerim.

 Göremediklerim Ama ben kendim iki tespitimin neden gerçekleşmediği hakkındaki düşüncelerimi izah etmek isterim:

Birinci tespitim şuydu: Pek çok makalemde mevcuttur:

Son Güncelleme (Cuma, 15 Ocak 2016 00:19)

Devamını oku...

 

İsrail Kürt Karnavali Üzerine

israil Selim Çürükkaya / 31 Ağustos 2014 günü Frankfurt ta idim. Nedenini anlatayım: Yaklaşık bir hafta Önce, KDP li bir dostum, telefon ile beni arayarak, ağustosun 31 inde pazar günü İsrail, Kürt ve Almanların iştirak edeceği bir karnavalin yapılacağını ve benimde davetli olduğumu söyledi. Alman parlementosunda peşmergeye silah verilme kararı alınmıştı, ben bu kararı çok önemsemiştim. Ortadoğuda Kürtlerle İsrail in mütefik olması çok doğaldı. Çünkü Yahudi, Kürt ve Ermeniler ortadoğunun en kadim halkları idi. Medeniyeti, dinleri onlar yaratmış, bu coğrafyayı medeniyetin beşiği haline getirmişti ve dışarıdan gelen barbarların saldırıları sonucu ortadoğu medeniyetin tabutu haline getirilmişti. Yahudiler, Ermeniler ve Kürtler, büyük trajediler yaşamış. Barbar saldırılar hala devam ediyor ve bu barbarlara karşı kadim halkların birlikte hareket etmesi kadar doğru bir tavır olamazdı.

Devamını oku...

 

'Dönün' Çağrısına Yanıtımdır

laserSelim Çürükkaya/ D.Murat Laser in yazdıkları yerinde ve mantıklıdır. Noktasına ve virgülüne kadar katılıyoruz. Ama bu öneriyi bu günkü PKK ye yapmakla İsrail e gidip ağlama duvarı önünde ağlamak ve o duvardan bir istekte bulunup, gerçekleşmesini beklemek kadar gereksizdir. Böylesi partiler asla bir suçlarının olduğunu kabul etmezler, kendilerini asla düzeltmezler, iktidarları için, imkan ve olanakları için payeleri, koltukları için, bağnazca doğmalarına sarılırlar. Bakın bir bunun gibi yapılara, hangisi kendi hatasını kabul etti de, değişti? Kaddafı manyağı değiştimi? Hatasının olduğunu kabul etti mi?

Etmedi.

Etmediği için yere yatırdılar g.tüne kazma sapı sokarak öldürdüler, partisini de taru mar ettiler. Saddam manyağı kendisini ortadoğunun Allahı sanıyordu, muhalifi kalmamıştı, kendisinden kuşkulananları bit ezer gibi öldürüyordu! Ne oldu sonu?

Son Güncelleme (Cumartesi, 31 Ekim 2015 18:45)

Devamını oku...

 

İşid İmha edilmelidir!

Moustafa-Jacoub8Selim Çürükkaya / Uzun bir süreden beri yazmaya ara vermiştim. Kürdistan Aktuel sitesinde asılan bazı haber ve yorumlara üst yazı yazma dışında yazmadım. Ama gelişmeleri, olan bitenleri dikkatle izliyordum. İŞİD denilen çağımızın vebası hakkında yazmadan edemiyeceğim. Ulaşabildiğim İşid katliam videoları korkunçtur! Bu videoları izledikten sonra İŞİD içinde yer alanları İnsan olarak değerlendirmek mümkün değildir dedim. İŞİD üyeleri, iki ayaklı, iki gözlü, iki kulaklıdırlar, konuşma yetenekleri vardır. Ama insan değillerdir, çünkü insan, bir kaç milyon yıllık, kültür, ahlak, etik, gibi değerlerin, merhamet, acıma, üzülme, korkma, kaygı gibi duyguların, adalet, insanlık, kaide ve törelerin toplamıdır. İŞİD mahlukatlarında bunların hiç birisi yoktur. Bundan dolayı bunları insan olarak değerlendirmek zordur.

 İŞİD İmha Edilmelidir Yazdıklarımı kanıtlarsam, izlediğim videolarda İŞİD yaratıkları, sivil bazı kişileri yakalamışlar, ağız üzeri yere yatırmışlar, ellerini arkadan kalın bir iple bağlamışlar, odun veya demir sopalarla yerde yatanları dövüyorlar. Darbeleri kafalarına, sırtlarına, kaburgalarına ölesiye vuruyorlar. Hiç bir şey sormuyorlar, işkence ile öldürmek istiyorlar, ama insanoğludur, kolayca ölmeyeceğini görüyorlar ve bıçakla koyun keser gibi tek tek kesiyorlar, kurbanların kafalarını ellerine alıp poz veriyorlar.

Oysa insanlık belirli bir aşamaya varmıştır. İkinci dünya harbinde; Hitler, Musoloni, Hirohito, Stalin gibi zalimler bile sağ ele geçirdikleri düşmanlarının çoğuna esir muamelesi yapmışlardır. Onları hapishaneler koymuşlar, yemek su vermişler, savaş mahkemelerinde yargılamışlardır. Dolayısı ile İŞİD yaratıklarını en zalim insanlar katagorisine koymak bile mimkün değildir.

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...