Salı, 11 Aralık 2018
Anasayfa Yazılar

Yazılar

Stockholm de gördüklerim

selim.besikciSelim Çürükkaya / Bir haftadır evde yoktum. Yollardaydım , yani enteresan bir yolculuk yaptım. İsmail Beşikçi’nin Stockholm’ e geleceğini öğrenince, gitmeye karar verdim. Hamburg hava alanına gittim. Berlin üzeri biletimi aldım. Eve dönünce, kızım Soma Madiya; iki gün sonra okulunun tatil olacağını, kendisinin gelmek istediğini söyledi. Tekrar havaalanına gittim, ikinci bir bileti aldım. Bir gün sonra ben ile Soma Madiya  hızlı trenle Berlin’e gittik.

Devamını oku...

 

Türkiyede darbe yapmak degil, yapamamak suctur!

darbeSelim Çürükkaya / 12 Eylül darbesi üzerine çok şey yazıldı / yazdım. Bu yıl başka bir açıdan darbeler üzerine yazma gereği duydum. Malumunuz Türkiye' de darbeye teşebbüs edenler, Ak- Parti tarafından tutuklanıp yargılandılar / yargılanıyorlar. Türkiye cumhuriyeti anayasasına göre darbe yapmaya teşebbüs etmek ağır bir suçtur, ama darbeyi yapıp gerçekleştirmek ise suç değildir.

Son Güncelleme (Cuma, 28 Şubat 2014 22:30)

Devamını oku...

 

Iskence Yöntemleri

iskenSelim Çürükkaya / Teslim Törenin bu gün yazdığı bu işkence yöntemlerini ben 1983 ilk baharında D.Bakır Sıkıyönetim askeri mahkemesi PKK Elazığ grubu davasının duruşmasında 111 safalık savunmamada yazıp mahkeme heyetine sunmuştum. Bu savunmam hala Mahkemenin dosyalarında duruyor, bütün çabalarıma rağmen aradan 30 yıl geçmesine rağmen henüz alamadım. 


1984 Tarihinde bu iskence yöntemlerini yeniden yazdım, bazı arkadaşlarım yazdıklarımı ince bir pelür kağıda geçirdiler, onu küçücük bir paket haline getirdik.

Son Güncelleme (Cuma, 28 Şubat 2014 22:30)

Devamını oku...

 

Türkiye de Adalet Var mi?

adalet1Selim Çürükkaya / Türkiye' ye neden gidemiyorum?
Bu soruyu hem ben kendime soruyorum. Hem de çok sayıda kişi bana soruyor!
Olanları kısaca özetlememde fayda vardır:
Ben 1 Mayıs 1980 Günü, Diyarbakır'da, PKK örgütü üyesi zanıyla göz altına alındım.
 24 Mayıs 1980 günü Diyarbakır sıkıyönetim askeri mahkemesi tarafından aynı gerekçe ile tutuklanarak Diyarbakır cezaevine konuldum. 1983 yılına kadar sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandım. 
Bu mahkemeler örgüt üyesi olmamdan dolayı 15 yıl, sahte kimlik taşıdığımdan dolayı 6 ay, mahkemede siyasi savunma  yaptığımdan dolayı 8 Yıl, savunmanın savunmasını yaptığım için  8 Yıl daha ceza verdiler.

Son Güncelleme (Cuma, 28 Şubat 2014 22:31)

Devamını oku...

 

Allah şifa versin

erdoSelim Çürükkaya / Güneybatı Kürdistanda olan bitenler üzerinde yazmak istiyordum. Çünkü Kürt düşünce dünyasında büyük bir kirlilik vardı. Yalanlar almış başını gidiyordu. Sahte bir devrim yalanları hızla yayılıyordu. Tam bu ara Gazeteci Ahmet Ün  İhlas haber ajansında yayınlamak için bu konuda bir röportaj yapmak istedi. Bende yazmak istediğim konunun geniş bir çevre tarafından bilinmesini  istiyordum.

Son Güncelleme (Cuma, 13 Eylül 2013 13:13)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...