Güncel

Selim Çürükkaya Ülke Tv de zindanı anlatacak

Madiya.net / Bu Gün 12 Ocak Perşembe, 2012 Türkiye saatiyle saat 20 de Sitemizin yazarlarından M. Selim Çürükkaya Ülke TV nin ana haber proğramının konuğu.Proğramda Ünlü Diyarbkır cezaevi, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için Savcının hazırladığı iddianame, Diyarbakır sivil cezaevinin altında çıkan kemikler konuşulacak. Gazetemizin yazarlarından Selim Çürükkaya 24 Mayıs 1980 ile Mart 1987 arasında Diyarbakır cezaevinde kalmış. Orada insanlara yapılmış bütün işkennceleri görmüş, işkencelere karşı çıkmıştır. Sıkıyönetim mahkemelerinde bu işkenceleri dile getirmiş ve 146 sayfalık savunması ile bu işkencelerin detaylarını yazarak askeri mahkemenin huzurunda okumuştur. Henüz cezaevinden tahliye olmadan “12 Eylül karanlığında Diyarbakır şafağı” adlı iki ciltlik romanını kaleme alıp dışarda yayınlatmıştır.

 Yine “Demirci Kawa ve çağdaş Kawa” adılı Tiyatro kitabını yayınlatarak  Diyarbakır cezaevindeki uygulamaları anlatmış, tahliye olduktan sonra “we strane beje” adlı film senaryosu kaleme alıp yayınlamış ve bir arkadaşıyla birlikte Diyarbakır cezaevinin belegeselini çekmiştir.”www.diyarbakirzindani.com ” sitesini açarak, bir arşiv oluşturmuştur. Bu gece Selim hayatı boyunca hep anlatığı, ama bir türlü anlatamadığı Diyarbakır zindanını bize anlattacak. Bu akşam Türkiye saatiyle saat 20 de, ülke tv de, Ersoy Dede nin Anahaber proğramında

 1. Bölüm:Tıkla:http://videonuz.ensonhaber.com/izle/curukkaya-diyarbakir-cezaevi-nde-ne-yasandi

2. Bölüm: http://videonuz.ensonhaber.com/izle/selim-curukkaya-ergenekon-pkk-baglantisi-nedir

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Serinin tüm bölümlerini izlemek için
12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan zulmü hiç bu kadar detaylı görmediniz. Bu vahşeti iliklerine kadar yaşayan 26 tanığın bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış olan "uzun soluklu" röportajları ilk defa XanîTV'de.
Overlay Image
12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan zulmü hiç bu kadar detaylı görmediniz. Bu vahşeti iliklerine kadar yaşayan 26 tanığın bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış olan "uzun soluklu" röportajları ilk defa XanîTV'de.
SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİNİ İZLEMEK İÇİN