Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Güncel

Güncel

Güneybatı Kürdistan da Neler Oluyor?

 

selimahmetAhmet ÜN: -SURİYE’DE DEVAM EDEN İÇ SAVAŞTA KÜRTLER NASIL BİR ROL ÜSTLENMİŞ?

 Selim Çürükkaya: Bu gerçekten aydınlatılması gereken bir sorudur. PYD, Qandil, Fırat Haber Ajansı, Özgür Politika, Nuçe TV Kürdistan Post ve başka Kürt sitelerine göre Suriye Kürdistan’ında bir devrim olmuş, PYD orada iktidarı ele geçirmiştir. Devrime birde isim bulmuşlar: “Rojava devrmi!” Bu devrimin birinci yıldönümünü her yerde kutluyorlar.

 

Son Güncelleme (Cuma, 23 Ağustos 2013 12:33)

Devamını oku...

 

Hevler Konferansından bir şey çıkar mı?

ocalanSelim Çürükkaya / Uzun süreden beri iki konu hakkında yazamadım. Okuyucularımda soruyorlar, hatta beni sıkıştıranlar bile vardır. Güney batı Kürdistanda olan bitenler ve Hevler’de toplanacak olan Kürt konferansını niye yazmıyorum diye. Her iki konu şu anda Kürtlerin umudu haline getirilmiş durumdadır ve çok hassas olmak gerektiğini bildiğim için bekliyordum. Şimdi yazacağım ve ayrı iki makale olarak yayınlayacağım:

Devamını oku...

 

Karayılan'a yanıtımdır!

selimmuratSelim Çürükkaya / Fırat haber ajansında yayınlanan bir haberde Qandil dağında kalan ve KCK ‘nin başkanı Murat Karayılan adına yapılan bir açıklamada PKK'den ayrılanlara çağrı yapılmış, çağrının içeriği aşağıdadır:

 

Geçmişte PKK içinde yer almış ancak daha sonra şu ya da bu nedenden ötürü ayrılmak zorunda kalmış olanlar için de bir değerlendirme yapan Karayılan, "İhanete bulaşmamış, halka düşmanlık yapmamış olanlar yeni süreçte yerlerini alabilirler, bu söylediklerim bu kesimlere yapılmış bir çağrı anlamına gelebilir" dedi.

Son Güncelleme (Cumartesi, 01 Haziran 2013 22:07)

Devamını oku...

 

12 Eylül karanlığında Diyarbakır şafağı Piyasada

kitabimSelim Çürükkaya / 23 Yıl sonra “12 Eylül karanlığında Diyarbakır Şafağı” adlı belgesel kitabımın üçüncü baskısını tekrar yaptım. Bu kitabı yeniden yayınlamamın pek çok nedeni vardır. Birinci si yeni yetişen gençlerin de bu kitabı okumalarını, Diyarbakır cezaevi duvarları arasında olan bitenleri öğrenmelerini ve dersler çıkarmalarını istedim. İkinci neden Kitabı yeniden düzenledim. Kitabı yazdığım dönemdeki mantığımıza göre anlatılacak olaylar önemliydi, kişilerin bir önemi yoktu. Veya o günkü mantığımız ölmemiş kişilerin tanınmasını uygun görmüyordu, gerçi kişi olarak benim mantığım öyle değildi ama örgütsel mantığımız böyle emrediyordu; sağ kişiler tanınmasın!(Bunun nedenini ben tahliye olup Bekaa vadisine gidince oarada anladım)  Bu yüzden kitabımın sağ olan bütün direnen kahramanları kendi isim ve soy isimlerinin baş harfi ile vardılar. Yeni baskıda bunu değiştirtim. Her kes kendi gerçek adı ve soyadı ile yer alıyor. Böylece kitabın tarihi değeri arttı kanısındayım. Okuyucu, kitabı okuyunca artık kimin kim olduğunu bilecek.

Kitapta yaptığım üçüncü değişiklik ise, Diyarbakır cezaevinde tutsak olan Türkiye solu ve Kürdistan solundan grup ve partilerin isimlerinin önüne koyduğumuz sıfatları kaldırdım.

Devamını oku...

 

Yeni Kitap Çıktı

arkaplan12 Eylül karanlığında Diyarbakır şafağı adlı belgesel romanımın birinci cildinin Üçüncü baskısı Epubli yayınevi tarafından basıldı . Bir hafta içinde Kitap hem  elekronik hemde kitap olarak Epubli, Amazon, Google, Apple, üzeri satışa çıkacaktır. Kitabın üçüncü baskısında kitap kahramanları kendi gerçek isimleri ile yer alacaklardır. Elekronik olarak kitabı almak isteyenler 7 Euro 49 cent ödeyerek kitabın tümünü bilgisayar, tablet veya telefonlarına indirebilirler. Ama kılasik kitabı satın alanlar için kitap biraz pahalıdır liks baskı olduğundan ve Epubli nin özelliklerinden dolayı kitap pahallıdır.. Ama bu kitap okumaya değer. Blefeld' e yaşayan bir Kürt bundan yaklaşık yirmi yıl önce bu kitap hakkında bana şunları anlatmıştı:

 

"Ben ağır hastaydım, beni Blefeld de hastahaneye kaldırdılar. Doktorlar ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Ameliyattan oldum olası korkuyordum. İtiraz ettim bütün çabalara rağmen ikna olmadım. Hastahanenin bir odasında yatıyordum. Bir akrabam okumam için "12 Eylül karanlığında Diyarbakır Şafağı"nı getirdi. İki gün içinde okudum, bitirdim. Son sayfayı kapattığımda doktorları çağırdım. "gelin beni ameliyat edin" dedim. "Ne oldu hani korkuyordun?" dediler. "Aha bu kitabı okudum, insanlar o kitapta anlatılan acılara dayandıktan sonra ameliyatınız bana vız gelir" dedim ve bıçağın altına teredütsüz yattım."

Kitabı satın almak için burayı tıkla

elekronik kitabı satn almak için burayı tıklayınız

Son Güncelleme (Perşembe, 02 Mayıs 2013 15:24)

 
Diğer Makaleler...