Cumartesi, 15 Aralık 2018
Anasayfa Yazılar Röportaj

Röportaj

Diyarbakır zindanı O Türküyü söyleyecek

zinAhmet Ün / Diyarbakır zındanı film çekime fikriniz nasıl oluştu?

Selim Çürükkaya 1983 Tarihinde zanneresem yaz alylarıydı.

Veremliler koğuşunda kalıyordum. Biz buraya 4. Koğuş diyorduk. Bizi havalandırmaya çıkarmışlardı, Seim Dindar ile koğuşun havalandırmasında volta atıyorduk. Ve orada Selim Dindar’a dedim ki; eğer ölmeden buradan çıkarsam, imkanım olursa, bu cezaevinde yaşadıklarımızın filmini yaparım dedim.  Hemen ardından şunları da ekledim: Filmi yapmasına yaparım da kışın buzlu havada, bizleri havalandırmalarda tek sıraya dizerek üşüyen ellerimizin ayasına vurduklarında, insanların yüzlerinin kırşığında biriken o acıları nasıl, hangi kamera ile çekebilirim?

Devamını oku...

 

30 Yıl sonra o günler ve ölüm orucu

selimzekiSelim Çürükkaya /  Aradan tam olarak otuz yıl geçti. Yani o gün doğan çocuklar bu gün otuz yaşındalar. O gün on yaşında olanlar şimdi kırk yaşındalar. Diyarbakır cezaevinde yaşanların sadece bir kesitini anlatan bu roportajı, Öcalan zihniyetinin okumamamanız, gerçekleri öğrenmemeniz için yasakladığı kitabımdan size aktarmaya karar verdim.

 1981 yılındaki ölüm orucunun yedinci yıldönümünde, Diyarbakır aske cezaevinin 36. koğuşunun 9. hücresinde, cezaevinde yayınlanan ÇANDİYA BERXWEDAN gazetesi için Zeki YILMAZ'la bir röpo taj yaptım. Ölüm orucunun karanlıkta kalmış bazı noktalarının aydınlatılması amacıyla aşağıya alıyorum.

Son Güncelleme (Cumartesi, 30 Nisan 2016 10:13)

Devamını oku...

 

"Yeter bokuma karışma!"

Hungern_klSelim Çürükkaya / Cemal Miran, henüz çok geçken tutuklanarak Diyarbakır cehennemine konuldu. Burada kendisine öylesine işkenceler yapıldı ki; tahliye olduktan sonra İsviçre’ye sığındı, hayatı film oldu. Yönetmen Yusuf Yeşilgöz „Duvara karşı açlık grevi“ adını verdiği filmle Miran’ın yaşadığı trajediyi ve cehennemi anlattı. Büyük yankı yaratan film, bu güne kadar 3 Sat, SF1, SF2, ZDF gibi televizyon kanallarından milyonlarca kişi izledi. Biz Cemal Miran ile kısa bir söyleşi yaptık   

Selim Çürükkaya : 1- Kendinizi  tanıtırmısınız?

 

Cemal Miran:  1960 ta Siverekte doğdum. 1966 yılından sonra ailece Diyarbakır şehrine yerleştik. Orta okul ve lise öğrenimimi Diyarbakırda tamamladım. 1974 lerde siyasete ilgi duydum..

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:40)

Devamını oku...

 

'ÖCALAN' IN İKİ YÜZÜ VARDIR'

dursun_ali_kucukD.Ali Küçük,Dersim doğumludur 1974 yılında, sonradan PKK olarak adlandırılan Kurdistan devrimcileri gurubunun olşumunda önemli katkıları olan birisidir. Tanıdığımdan beri teorik olarak yetkindi. 12 eylül öncesi tutuklandı, uzun yıllar hapishanelerde yattı. 1990' ların ortasında tahliye oldu. PKK de basın alanında yönetici gazeteci olarak çalıştı. Yazar ve Kürt PEN`in üyesidir.Yaşamının geri kalan bölümünü röportajında kendisi anlatıyor.

Selim Cürükkaya: Ali merhaba, sizinle tanışıklığımız 1974 yıllarına dayanır.
Bingöl TÖB-DER' de tanışmıştık. O günü hatırlıyor musun?

Son Güncelleme (Cumartesi, 01 Ocak 2011 11:02)

Devamını oku...

 

Katin resmini gördüm

ayten2M. Öztürk: Gazetlerde katilin fotoğrafını görünce çarpıldım, şoke oldum, dilim tutuldu, ellerim titredi, midem bulandı, hayatımın trajedisini yeniden yaşadım, ablamın kesilmiş burnu, oyulmuş gözleri, paramparça  edilmiş  o güzelim yüzü gözlerimin önünden geçmeye başladı.

KATİLİN RESMİNİ GÖRDÜM "BU O DUR" DEDİM!

Selim Çürükkaya: 1 Şubat 1997 tarihli gazetelerde yayınlanan "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ın fotoğrafını görünce beni telefonla aramış,"Bu fotoğrafın ardındaki  gerçeği anlatmak istiyorum" demiştin. Bunun için seninle görüşmeye geldim. Seni dinliyorum !
M. Öztürk :  Gazetlerde katilin fotoğrafını görünce çarpıldım, şoke oldum, dilim tutuldu, ellerim titredi, midem bulandı, hayatımın trajedisini yeniden yaşadım, ablamın kesilmiş burnu, oyulmuş gözleri, paramparça  edilmiş  o güzelim yüzü gözlerimin önünden geçmeye başladı.

Son Güncelleme (Perşembe, 02 Aralık 2010 17:27)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...