Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Röportaj

Röportaj

İskele sancakta: Selim çürükkaya

iskele_erhan_detay_logoKurdistan Aktuel / : Türkiye televizyonlarından kanal 7 Ana haber bülteninde yayınlanan Selim Çürükkaya Roportajını bölümler halnde izlemek istiyrsanız devama tıklayın en alttaki linkleri tıkladıktan sonra izleyin. Bu günkü Star gazesinin  manşetten verdiği haber:
PKK'nın eski yöneticilerinden Selim Çürükkaya, Abdullah Öcalan'ın Ergenekoncuların yönetiminde olduğunu iddia etti.

‘Öcalan PKK'nın başı falan değildir. Öcalan Ergenekon örgütünün yöneticisidir. Bir yanda Veli Küçük'ün cinayet tarlası vardır. Diğer yanda Abdullah Öcalan'ın cinayet tarlası' diyen Çürükkaya, Kanal 7'ye yaptığı açıklamalarda ‘Öcalan'ın kendisinin hiçbir iradesi yoktur. Ergenekon örgütü ona ne söylüyorsa, onları yapıyor. Ergenekon Türkiye'de kaos ortamı yaratmak istiyor. Ergenekon isteseydi Abdullah Öcalan'ı bir günde bitirebilirdi' dedi.

Kanal 7 televizyonunun iskele sancak programında sunucu Erhan Çelik ile Sırlar Çözülürken' in yazarı Selim Çürükkaya Ergenekon örgütü kürt sorunu ve Sırlar Çözülürken'  i tartışıyor. Kanal yedi televizyonunun internet sayfasında iskele sancak'ın bu geceki reklamında konyla ilgili şu açıklama yapıldı:

Devamını oku...

 

Ergenekon röportajı

ouyBir müddet önce Stockholm" e giden Selim Çürükkaya Burada Kurdwbb' in   sahibi Fırat Aygün ile Ergenekon üzerine sohbet etti.
Bu sohbetin birinci bölümünü izlemek için aşağıdaki linki tıklayınız

1 ) :http://en.sevenload.com/videos/xcwSd9v-Selim-Cueruekkaya-Ergenekon-Roeportaj

2) http://kurdwebb.com/files/turki.php?id=3818

Son Güncelleme (Perşembe, 25 Kasım 2010 22:38)

 

Ergenekonun Turova Atı

pazarmanset93 "Apo Ergenekon' un Turova atı " Zaman gazetesinin Pazar ekinde yayınlanan ve büyük bir yankı yaratan selim Çürükkaya Roportajının tam metni ilk olarak bu sitede yayınlanıyor. http://pazar.zaman.com.tr/?hn=2690 Zaman Gazetesinden Emine Dolmacı:  - Sırlar Çözülürken, Mart 2007'de yayınlandığında siz Ergenekon ismini telaffuz ediyordunuz..  Ama Ergenekon dosyası bu isimle Haziran 2007'de açıldı. Önceden bir bilginiz var mıydı?

 

Yazar Selim Çürükkaya : Sırlar çözülürken adlı romanı 2003 yıllarında kafamda tasarlamaya başladım. Ve bu tarihlerde  Türkiyede derin devlet olarak tabir edilen örgütün adının  Ergenekon olduğunu biliyordum. Aslında Türkiye de derin devlet ile ilgili yayınlanmış çok sayıda eser ve makale dikkatli bir göz tarafından okunduğunda, hasas bir beynin  süzgecinden geçirildiğinde Ergenekon adlı yapı kolaylıkla görülür. Yine Türkiye'de  derin devlet ile ilgili kaleme alınan eserlerin büyük bir çoğunluğu Ergenekonu açığa çıkarmak için değil, adeta onu gizlemek için yazıldığı da bir gerçektir.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:49)

Devamını oku...

 

Aktuel'in yayınlayamadığı röportaj

Selim_Curukkaya_AktuelSelim Çürükkaya /  Bundan yaklaşık olarak bir hafta önce "Yeni Aktüel" Dergisinden bir muhabir, ortak bir tanıdığımız aracılığıyla E_ mail üzeri bana ulaşarak Türkiye'de Yayınlanan "Apo'nun Ayetleri" ve "Sırlar Çözülürken" adlı kitaplarımı okuduğunu, "Ergenekon" örgütünün bu günlerde aktüel bir konu haline geldiğini yazarak söyleşi yapmak istediğini ileti.
Bende kendisini ve söz konusu dergiyi tanımadığımı, bir araştırma yaptıktan sonra yanıt verebileceğimi söyledim.

Araştırmamdan sonra muhabir ile bazı ortak tanıdıklarımız çıkınca, şart koşup söyleşi yapabileceğimi bildirdim. Verdiğim yanıtlar yayına girmeden önce bana verilecek ve ben "evet" dersem yayınlanacaktı.  Yanıtları yolladım, ek sorular geldi, onlarada yanıt verdim. Son biçimi yani yayınlanacak hali önüme geldi. Metinde kullandığım "Kürdistan" kelimesinin yerine "Güneydoğu" kelimesi kullanılmıştı. İtiraz ettim. Söyleşi yayınlansın diye  "Güneydoğu" kelimelerini de kaldırdık. Dergi Perşembe günü çıkacaktı, çarşamba akşamı muhabire tel açtım :
"tamam söyleşi yayınlanacak" dedi.

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:49)

Devamını oku...

 

Esat, Polat ve Azat yazarıyla söyleşi

esat_polatSelim Çürükkaya : - Cezaevinden tahliye olanlar korkularından kimseye tek bir kelime anlatmıyorlardı.Çok korkunç işkencelerin yapıldığını kaynağı meçhul yerlerden duyuyordum.
Mesut Baştürk'ü 1979 yıllarında Diyarbakır' da tanıdım. Onun yakalanıp Diyarbakır cezaevine konulduğunu duydum. Ama cezaevinde kendisiyle karşılaşamadım. Taki Kitabı „Esat Polat ve Azad" elime geçene kadar kendisinden haberdar değildim. Bu ilginç öğretici ve dram dolu kitabı okuyunca, internet üzeri kendilerine ulaştım, MSN üzeri şu kısacık karşılıklı sohbeti yaptık, sizinle paylaşmayı istedim. Diyarbakır cezaevinde yaşamını yitiren arkadaşlarımın gözleri arakada kalmasın ve Sayın Mesut Baştürk' ün değerli kitabı okunsun istedim.

Selim Çürükkya: Merhaba Mesut bey

Mesut Baştürk: Merhaba

 - Yazdığınız kitabı yani "Esat Polat ve Azad'" ı zevkle okudum, bu kadar ilginç bir kitap yazmayı nezaman tasarladınız?


-  2005 yılından beri üzerinde düşünüyordum, tasarı dönemi yaklaşık olarak bir yıl kadar sürdü.
 -  Böyle bir kitabı neden yazmaya gerek duydunuz?
 -  Şu nedenle; Diyarbakır cezaevi süreci Kürtler açısından çok önemliydi, sonuçları bilinsin ve  bütün insanlık o demir kapıların ardında yaşanan vahşeti duysun, görsün, hisetsin istedim:

Son Güncelleme (Pazar, 01 Mayıs 2011 20:50)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...