Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Portreler

Portreler

Özeleştiri veriyorum

Selim Çürükkaya /  k_yilmaz1Evet, insanlar bazen yanılır,
erdem yanılmayı kabul etmek ve bunu açıkca söylemektir.
Ben de Kani Yılmaz hakkında yanıldım.
Bu yanılgımı açıkça söylüyorum.......Makalelerimi izleyen okuyucular bilirler ki; PWD' den Kemalê Sor, Sîpan Rojhilet ve Hikmet  Fidan katledildiğinde şöyle bir belirlemede bulunmuştum:

 

„PWD bundan sonra bizden birileri vurulursa, bizde Kani Yılmaz veya Osman Öcalan'ı  vururuz açıklaması yapsın, artık kimseyi vuramazlar!" Bu satırları yazmamın nedeni şuydu: Kani Yılmaz ve Osman Öcalan'dan kuşkulanıyordum.  Abdullah Öcalan'ın çok klasik bir taktiğiydi:

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 10:22)

Devamını oku...

 

Ben Kimim ?

kimimSelim Çürükkaya / Yeryüzünün en "korkağıydım,"
ama bütün "cesurlar" karşımda korkudan tir tir titrerdi!
Kişileri "yererek"alçaltırdım,
ama aynı kişiler tarafından "övülerek" yüceltilirdim!.....

Gençleri „Kemalisttirler" gerekçesiyle öldürürdüm, ama kendim "Kemalisttim!"

Çoğu Kürdün duvarında "benim fotoğrafım" asılıydı, ama benim hücre duvarımda da "Mustafa Kemal'in fotoğrafı" vardı!

Hücremde "idam kararımın infazını korkuyla beklerdim," ama eski arkadaşlarımın " idam kararlarını hücremde yine korkumdan verirdim!"

Son Güncelleme (Cuma, 26 Kasım 2010 00:55)

Devamını oku...

 

Devrimlerin dramı

yasa-kaya002Selim Çürükkaya / Bundan bir hafta önce bazı arkadaşlar Yaşar Kaya'nın Güney Kürdistan'a gideceğini, orada bir otoritenin oluştuğunu, bu kez oraya yağ çekmek için sıraya girmek istediğini söylediler ve bu konudaki görüşümü sordular.

Ben de bu aralar yoğun olduğumu, şimdilik bu konuda bir şey yazmayacağımı ama Yaşar Kaya ile ilgili eskiden yazdığım bir yazımın olduğunu, onun Nasname'de yayınlanabileceğini söyledim. Aslında ben özel olarak Yaşar Kaya ile ilgili bir yazı yazmak istemezdim. Eskiden benim aleyhime, benim şahsımda Bingöl'lüler aleyhine yazılar yazmıştı. Cevap bile vermeye gerek görmemiştim.

Ama Öcalan'a yağ çekip onu kepaze eden yağcıların şimdi aynı yağı Güney'de oluşan otoritelere çekmek istemeleri beni de rahatsız etmiştir diyebilirim. Bu ulus ne çektiyse üç unsurdan çektı. Bir, "ülkemizdeki işgalci güçlerden", iki "diktatörlerden", üç "yağcılardan!"
Kendimi, ulusumun yöneticilerini ve yurtseverlerini bu konuda uyarma hakkına sahip biri olarak görüyorum.
O yazının yayınlanmasına bunun için müsaade ettim.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:55)

Devamını oku...

 

Kimliğini yere düşüren adam ve kitabı

semdin-sakik-apoSelim Çürükkaya /  Şemdin Sakık'ın yazdığı kitabı iki gün içinde hiç durmaksızın okuyarak bitirdim.
Tamı-tamına bir gün bu kitap üzerinde düşündüm.
Bazen kendimi Öcalan'ın,
bazen de Şemdin'in yerine koyarak değerlendirmeler yaptım......

Bugün tekrar göz gezdirdim, önemli bulduğum bölümlerin altını kalemle çizdim.

Ve elimi vicdanımın üzerine koyarak, kitapla ilgili bir değerlendirme yapmaya karar verdim.

Kitabin Adı: „APO"

Yazarı: Şemdin SAKIK

Yayınevi: ŞARK YAYINLARI

Adres: sarkyayinlari@hotmail.comBu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:56)

Devamını oku...

 

Politik Paranoya

yorum1Selim Çürükkaya / Tapınak üyelerinin yerleştiği vadi ve ormanlık alanda aramalar yapılır, belge ve bulgulara el konulur, daha önce tarikattan kaçıp kurtulan kişiler bulunur. Bunlar ABD'nin New Jersey Tıp okulunda psikolojik tedaviye alınır. Olayın bütün boyutları ele geçen belgelerden ve tanıklardan öğrenilir. Lider Jim Jones Kimdir?  Bu kadar kişi üzerinde denetimi nasıl sağladı? O­nları ölüme kadar nasıl götürdü? Veya bu kişiler; yaşamlarını neden liderlerinin dudakları  arasından çıkan bir söze teslim ettiler?

 

Guyana ormanlarında yaratılan toplumsal sistem nasıldı?Hiçbir psikolojik sorunu olmayan, aklı başında olan, bu kadar insan, bu toplumsal sisteme nasıl boyun eğdi?
Bu sorulara yanıt bulmak isteyen psikologlar önce Lider Jim Jones‘in kişiliği üzerinde durdular.  Jones, Narsist, karizmatik ve paranoyak özelliklere sahipti.  Küçük yaşlarında annesi güçlü bir kadınken, babası birinci dünya savaşında hardal gazıyla sakatlanmış olarak eve dönen zayıf ve pasif bir kişiydi. Jim Jones müritlerine sık sık „annem bana, ‘benim evlenmemin tek nedeni bir kurtarıcı doğurmak içindir' derdi."

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:57)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...