Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Portreler

Portreler

İki Türk beyi 2

dogu_perincek_00Selim Çürükkaya / " Doğu Perinçek ile hukukumuz 12 Eylül 1980 öncesine kadar uzanır.
Ben 1970'lerden beri o­nu tanırım.
Ama 1979'da Perinçek‘in redaktörlüğünde yayınlanan
Aydınlık Gazetesi beni ihbar edince karşı karşıya geldik..... "

Waxtı zamanında iki Kürt büyüğünü yazınca, iki de Türk büyüğünü anlatmadan geçmek doğru olamazdı. Hele bu iki Türk büyüğünden biri Yalçın Küçük, diğeri Doğu Perinçek olunca işin ehemmiyeti daha da artar. Çünkü ikisi ile çok ilginç anılarım olmuştur. İnanıyorum ki ders vericidir, anlatmak istemem bundan kaynaklanıyor. Yalçın Küçük`ü cezaevinde tutukluyken okuduğum kitaplarından tanıdım. Aykırı, sivri dilli, sivri zekalı, dahilik ile delilik sınırlarında dolaşmasıyla dikkatimi çekmişti.

Yanılmıyorsam 1988 tarihinde yayınladığı "Toplumsal Kurtuluş" dergisiyle dikkatlerimi derinleştirdi. Kürt sorunu ve PKK mücadelesiyle ilgili bu dergide yayınlanan yazılardan sonra Yalçın Küçük ile görüşmeyi kafamda tasarlamıştım.
Cezaevinden tahliye olduğumda yirmi gün kadar istanbulda kaldım. Ankara`ya uğradım,Yalçın Küçük`ü sordum ama görüşemedim.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:58)

Devamını oku...

 

İki Türk Beyi 1

yalcinkucuk_yalcinkucuk5Selim Çürükkaya Vakti zamanında iki Kürt büyüğünü yazınca,
iki de Türk büyüğünü anlatmadan geçmek doğru olmazdı.
Hele bu iki Türk büyüğünden biri Yalçın Küçük,
diğeri Doğu Perinçek olunca işin ehemmiyeti daha da artar.......

Çünkü ikisi ile çok ilginç anılarım olmuştur. İnanıyorum ki ders vericidir, anlatmak istemem bundan kaynaklanıyor. Yalçın Küçük' ü cezaevinde tutukluyken okuduğum kitaplarından tanıdım. Aykırı, sivri dilli, sivri zekalı, dahilik ile delilik sınırlarında dolaşmasıyla dikkatimi çekmişti.

 

Yanılmıyorsam 1988 tarihinde yayınladığı "Toplumsal Kurtuluş" dergisiyle dikkatlerimi derinleştirdi. Kürt sorunu ve PKK mücadelesiyle ilgili bu dergide yayınlanan yazılardan sonra Yalçın Küçük ile görüşmeyi kafamda tasarlamıştım.
Cezaevinden tahliye olduğumda yirmi gün kadar İstanbul'da kaldım. Ankara'ya uğradım, Yalçın Küçük'ü sordum ama görüşemedim.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 18:59)

Devamını oku...

 

İki Kürt beyi 2

Ali-QaziSelim Çürükkaya / "Apo'nun Ayetleri" adlı kitabımın Almancası 27 Şubat 1997 tarinde dağıtıma hazır hale geldi. Aynı gün yazar Günter Wallraff'ın evinde
bir basın toplantısı düzenleyerek kitabı kamuoyuna tanıttık....... "
Artık Kürt halkının ve onun aydınlarının bazı şeyleri öğrenmesi, bazı insanları tanıması lazım. Yağmur dinmiş, fırtına durmuş, ortalık sakinleşmiş, toz û duman çekilmiş, at izi ile it izi belli olmuştur.
Bazı anılar veya vakalar ders vericidir; onları saklamak doğru değildir, diye düşünüyorum ve artık yazacağım. 1994 Ağustos ayında "Apo'nun Ayetleri" adını taşıyan kitabım yayınlanınca; o zaman Şam`da mukim olan Abdüldevlet; çok açık ve net bir talimat vermişti:

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 19:10)

Devamını oku...

 

Vaxti Zamanında iki Kürt beyi1

MELIK_1Selim Çürükkaya  / Artık Kürt halkının ve o­nun Aydınlarının bazı şeyleri bilmesi,
bazı insanları tanıması lazım. Yağmur dinmiş,
fırtına durmuş, ortalık sakinleşmiş,
toz duman çekilmiş, at izi ile it izi belli olmuştur.....
Bazı anılar veya vakalar ders vericidir; o­nları saklamak doğru değildir, diye düşünüyorum ve artık yazacağım. 1994 Ağustos ayında "Apo'nun Ayetleri" adını taşıyan kitabım yayınlanınca; o zaman Şam'da mukim olan Abdüldevlet; çok açık ve net bir talimat vermişti: "Kitabı okuyanları ve kitabı yakın!"
Talimatın gerekleri yerine getirildi. Kitabı okuduğu ve içeriğini kahvede anlattığı için F.K. Bremende saldırıya uğradı; bir ay komada kaldı. Ardından kitabı okuduğu ve etkilendiği için örgütün Hamburg sorumlularından "Yüzbaşı Salih" olarak bilinen Halil, evinin önünde demir sopalarla dövüldü.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 19:11)

Devamını oku...