Cuma, 22 Haziran 2018
Anasayfa Belgeler

Belgeler

Katillerin izinden, Ayten Öztürk' ün Otopsi raporu

tenaySelim Çürükkaya /  İki gün önce Hollandaya gittim. Orada bir yakınımı ziyaret ettim.  Bana  Ayten Öztürk‘ ün otopsi raporunu verdi, inceledim, çok çarpıcı bir durumla karşılaştım. İki doktor ve bir savcı tarafından düzenlenen otopsi raporu korkunç bazı  gerçekleri  gözlerimin önüne seriyordu. Örneğin Ayten Öztürk 27 Temmuz 1992 günü akşam üzeri saat 17,30 da beyaz renkli bir arabayla, dört kişi tarafından evinin önünden kaçırılmıştır. Otopsi raporunda yazıldığı gibi 8 Ağustos 1992 günü akşam üzeri cesedi Elazığ Karşıyaka Kartaltepe mevkiisinde yarı gömülü olarak bulunmuştur. Yani Ayten Öztürk‘ün kaçırılması  tarihi ile cesedinin bulunması tarihi arasında tam on bir gün zaman vardır.  Durum böyle iken; otopsi raporunda cesedin en az bir buçuk veya iki ay gömülü kaldığını yazıyor. Ayten Öztürk ün doktor eniştesi ve hemşire bacısına göre Ayte‘nin  kulakları, dudakları kesilmiş, gözleri çıkarılmış tanınmaması için yüz derisi soyulmuştur. Ama otopsi raporuna göre Ayten Öztürk’ün cesedi toprak altında bir buçuk veya iki ay kaldığından, dudaklar gözler ve kulaklar çürümüştür.  Yine Ayten Öztürk‘ ün yakınlarına göre Ayten‘ in saçları ve kafa derisi yüzülmüştür. Otopsi raporuna göre Ayten Öztürk‘ ün gömülü olduğu yerin üzerinde saç kılları bulunmuştur. Otopsi raporuna göre saçlarının kazınmasının nedeni ise;  cesedin üzerindeki 15 santimlik toprak alınırken, kürek kazma ile saçın sürtüşmesinden ileri gelmiş olabilirmiş!

Son Güncelleme (Salı, 03 Ocak 2012 22:02)

Devamını oku...

 

Ayten'in Öyküsü- Ahmet Taşgetiren

Gazeteci Ahmet Taşgetiren, 1992 de Jitem tarafından kaçırılıp öldürülen Ayten Öztürk'ün hikayesini anlattı. Dinlemek için aşağıdaki linki tıklayınız.:

aytenhttp://www.burcfm.com.tr/bolum_86476-ahmet-tasgetiren-ile-gunun-yorumu.html

Son Güncelleme (Cumartesi, 24 Aralık 2011 09:06)

 

Şahinden ölecekler listesi

ibrahimsahinFaili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında ifade veren eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce yürütülen faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında ifade veren eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Radikal gazetesinin ulaştığı ifadelerde Şahin, illegal bir yapı varsa bunun Mehmet Ağar ve kardeşine sorgulanması gerektiğini de belirterek, Ağar’ın kardeşi ile ünlü bir işadamının o dönem ortak olduğunu ileri sürdü.

Devamını oku...

 

Soy ağacı, secere

 aagacSelim Çürükkaya / Benim ailem şu anda Elazığ'ın Palu ilçesi ile Bingöl'ün genç ilçesi arasında, Guvdere olarak bilinen mıntıkada, Ak dağın tam olarak karşısında, Murat nehri vadisindeki Tuunst köyünde yaşamıştır. Bundan yıllarca önce bizim ailenin şeceresinin eski köyümüzde olduğunu duyduğumda çok sevinmiş, telefonla yerini öğrenince, Bingöl’ e getirtmiş,  orada altı metre uzunluktaki kâğıdın fotokopisini çektirtmiş ve Almanya ‘ya kadar getirtmiştim. Altı metre uzunluktaki kağıt arap harfleriyle yazılıydı. Elezher üniversitesi mezunu bir arkadaşıma verdim.

Ondan Öğrenebildiğim bir yığın isim ile birlikte , “Merdin “ köyü, "Daku" yöresinde dedelerimizin oturduğu yer olarak belirtiliyordu.

 Ailemizin  soy ağacının en başında "seyit Hüseyin"  geliyor. Babası ölünce, secde ona kalmış. Seyit Hüseyin’in bir vakfı varmış, şu anda olmayan,  en azından benim bilmediğim  çok sayıda aşiret, bu vakıfa vergi ödemiş. Sıralanan aşiretlerden "Zengene" aşireti bana yabancı gelmedi. “Zengene” zazaca’ da kazma demektir. Güney Kürdistan da bu ismi taşıyan bir aşiret  şu anda da vardır. Yedi yüz yıl önceden geriye gelen bir dizi erkek ismi 300  yıl öncede kesiliyor.

Ben bu taraftan üç yüz yıl önceye gitmeye çalıştım. Benden Büyüklere sordum.  Babamın babasının adı Şerif’tir. 01.07.1903 tarihinde doğmuş, 01.02. 1930 tarihinde ölmüştür. Yanı 27 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Şerif’in Babasının adı Mahmut, anasının adı Dindi,dir. Şerif büyük bir İhtimalle Amcasının kızı Zeynep ile evlenmiştir. Zeynep’in babasının adı Ali ağa dır, annesinin adı ise Menevş tir. Hem Şerif, hem Zeynep’ in doğum tarihleri ay ve gün olarak aynıdır. Bu kadar tesadüfün olması biraz zordur, belki de sonradan nufusa yazıldıkları için olmuş olacak ki Zeynep’in doğum tarhide 01.07.1902 dir.

Son Güncelleme (Cumartesi, 29 Ekim 2011 23:57)

Devamını oku...

 

Ferit Uzun' un ölümü

ferit2İbrahim Küreken / PKK resmi olarak Ferit’in öldürülmesinden hiç bahsetmedi, üstlenmedi ve hiçbir özeleştiri yapmadı. Ancak birebir konuşmalarda Ferit’i kendilerinin öldürdüğünü birçoğu itiraf ettiler. O dönem PKK içinde yer alan, fakat sonradan karşı duruş göstermiş olan Selim Çürükkaya bile PKK’nin işlemiş olduğu “merkezlerle ortak” cinayetleri anlatan Sırlar Çözülürken adlı kitabında bu konuyu teğet geçme ihtiyacını hissetmiştir.

 

Kitabında bahsettiği Haki Karer’in cinayetinden sonra ikinci planlı cinayet olması açısından önem arz eden bu olayı neden atladığını doğrusu merak etmekteyiz. Nedenini açıklamasını bekliyoruz.

Son Güncelleme (Pazar, 27 Mart 2011 19:43)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...