Cumartesi, 23 Şubat 2019
Anasayfa Belgeler

Belgeler

Wê Sıtranê Bêjê Diyarbekir

 

esatSelim Çürükkaya / We Sıtrane Beje Diyarbekir Filminin Kurmanci ve Türkçe versiyonları tamamlandı. Bu filmin Çekimleri Almanya Stockholm ve Hevler de yapıldı. Film de 1980 83 Yıllarında Diyarbakır cezaevinde tutsak olarak kalan  tanınmış Kürt aydınları konuştu. Filmin Senaryosunu Selim Çürükkaya yazdı, Akif Hasan yönetmenliğini yaptı. Filmin Kürtçe versiyonunda Tanınmış Ünlü Kürt ozanı Şivan Perver moderatörlüğü üstlendi. Türkçe versiyonunun moderatörlüğünü Dara Kutlay yaptı. Yarı canlandırma yarı röportajlardan oluşan ve bir moderatör tarafından sunulan filmin Kurmanci ve Türkçe  versiyonunun klibini izlemek isterseniz aşağıdaki linki tıklayınız:

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 18:57)

Devamını oku...

 

Ayten'in dosyası

 aytenDeğerli Okurlar 1992 tarihinde Dersim de kaçırılan Ayten Öztürk olayı ile ilgili Türkiye basınında çıkan haberleri bir dosya halinde sizlerin bilgisine sunuyorum. Saygılar, Selim Çürükkaya
 
Gündem
 
'Yeşil' cinayetleri mercek altına alındı
EVRİN GÜVENDİK
13.12.2011
 

Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan terörden kaynaklı yaşam hakkı ihlalleri alt komisyonu, kamuoyunda "Yeşil" olarak bilinen Mahmut Yıldırım'ın işlediği iddia edilen Ayten Öztürk cinayetine el atacak. 1992'de Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Akpazar beldesinde iş çıkışı kaçırılan ve işkenceyle öldürüldüğü otopsi raporlarıyla belgelenen Öztürk'ün babası Hıdır Öztürk, cinayetin aydınlatılması için birkaç ay önce CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'e başvurmuştu. Aygün de Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvurmuştu.

Son Güncelleme (Salı, 29 Mayıs 2012 05:35)

Devamını oku...

 

Derin PKK Kurucularını Tasfiye etti.

 

selimTürkiye gazetesinden Adem  Demir, benim kaleme aldığım PKK yi kimler kurdu adlı dizi yazımı okuyarak kendi mantığı doğrultusunda  Bir haber yapmıştır. Benim gazetecei Adem Bemir'in mantığına katılmam mümkün değildir. Dizi yazımda devlet ve Öcalan sistemi tarafından katledilen insanlar var.  Onların gerçek hikayesini yazdım. Haklı bir mücadele uğruna direnek yaşamını yitirenler var. Bunu hiç kimse görmemezlikten gelemez. Bu noktayı gözönünde bulundurmanızı istiyor ve   Adem Demir' in kendisine ait yorumunu yayınlıyorum:

 

  Adem Demir /07 Mart 2012 Çarşamba Derin PKK, kurucularına bile acımadı! 35 Kurucu Öcalan ve ekibi tarafından infaz edildi. Önemli bir bölümü ölüme gönderildi. Birçoğu da hain damgası yedi.

Son Güncelleme (Perşembe, 08 Mart 2012 22:06)

Devamını oku...

 

Şemdin Sakık' tan mektup 3

sendinnnsakSelim Çürükkaya / Benim adıma birileri Şemdin Sakık'a mektuplar yazıp ona hakaretler ediyormuş, ben bu durumu daha önce kendi sayfamda açıklamış, bu güne kadar Şemdin Sakık'a mektup yollamadığımı söylemiştim. Geçenlerde Serçavan adlı sitede Şemdin Sakık'ın bana hitaben yazdığı üçüncü bir mektup'a rastladım. Nihayet Şemdin hakaret içerikli mektupların benim tarafımdan ona yollamadığımı anlamıştır. Serçavan sitesinde yayınlanan ve bana hitaben yazılan mektup bilgi içerdiği için kamuoyu ile paylaşmaya karar verdim:

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:00)

Devamını oku...

 

Hasan Çürükkaya nın son gecesi

 

 dhasanHasan Çürükkaya 1991 Tarihinde Silvan mıntıkasında yaşamını yitirmeden önce onunla olan bir arkadaş o günleri anlatmış bir belge olarak bu sayfaya Aldık: "Köye vardığımızda saat gecenin on biri oluyordu. Ay olmamasına rağmen ışıklar ve sokak lambaları  köy yerini gündüz aydınlığına çevirmişti. İyice kontrol ettikten sonra M. arkadaşın evine yöneldik. Ev kalabalıktı. Onlarca insan büyük bir insan coşkuyla karşıladı bizi. 

Bu sıcak karşılamanın ardından sohbet başladı. Açılan sohbet yemekte de devam etti. Konuşmalar genelde korucubaşı Fako unsuru üzerinde kilitlenmişti. Fako unsuru her yeri yakıp yıkıyor, halka kan kusturuyordu. Halk ise neden bugüne kadar cezalandırılmadığını soruyor, adeta sitem ediyordu.

Son Güncelleme (Çarşamba, 15 Ağustos 2018 19:00)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...