Pazartesi, 25 Mart 2019
Anasayfa Yazılar Makalelerim

Makalelerim

Qazi Muhammed Kalk Kurdistan kurtuldu!

qazi_muhammedSelim Çürükkaya /  Mart ayının başından beri yoğun iki hafta yaşadım.  İlk haftanın sonunda Hamburg' da kurulmak istenen Kürdistan Centrum'un kongresine katıldım. Kongre üç gün iki gece sürdü. Kürdistanın dört parçasından Avrupa'da yaşayan mülteci Kürtlerin katıldığı bu kongrede, Kurmancî, Zazakî, Soranî lehçeleriyle sorunlar tartışıldı. Amaç: Avrupada yaşayan bir buçuk milyon olarak tahmin edilen Kürdistanlı mültecileri aynı çatı altında toplamak ve bunların sorunlarına çözümler üretmekti.


Kongreye katılan kurucu delegeler, Avrupada yaşayan Kürdistanlıların parçalanmışlıklarına dikkat çekerek, bir çatı örgütüne ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

Son Güncelleme (Cuma, 12 Kasım 2010 11:24)

Devamını oku...

 

Eşeğ ikinci kez kandırmak

kelkoseSelim Çürükkaya / Uzun bir süreden beri veya zorunlu olmadıkça yazı yazmıyordum.
Oysa eskiden böyle değildim.
Yazmayınca bir sıkıntı basardı beni bunalıma girerdim
Birkaç gün önce Rizgari O­nline'den bir teklif aldım.  Arkadaşlar bana, belli aralıklarla yazmam önerisinde bulundular. Kabul ettim, "yazacağım" dedim. Benim için ilk yazı hep önemli olmuştur. İşlerimin yoğunluğu arasında düşündüm.

Bu ara yazacağım sayfada  Necdet Buldan‘ın bir yazısı yayınlandı. Anlatılan öyküyü okuyunca, yazacağım yazının konusu kafamda şekillendi. Anlatacağım öykünün Zazaca versiyonunu geçen yıl bir köylüm bana anlatmıştı.

Son Güncelleme (Cuma, 12 Kasım 2010 11:20)

Devamını oku...