Perşembe, 21 Haziran 2018
Anasayfa Yazılar Makalelerim

Makalelerim

Entrüsman ve Müzakere

curukkayayaAhmet Ün/ Sabah gazetesi:  1991 yılında örgütten ayrılarak Avrupa'da yaşamına devam eden Selim Çürükkaya, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Barış ve Demokrasi Partililerinin (BDP) İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşme ile başlanan yeni süreci değerlendirdi. 
 
Öcalan ile MİT görüşmesinin uzun bir süreden beri yapıldığını ifade eden Çürükkaya, bir yıldan beridir Öcalan'ın sürece hazırlanıldığını düşündüğünü kaydetti. Çürükkaya, 'Bir yıl önce Öcalan el değiştirdi. Öcalan kıvrak bir kişidir. Kim güçlü ise onun dümen suyunda politika yapar, bu hem onun yaşam tarzı, hem de felsefesidir. Zamanımızın güçlüsü AK Parti'dir. AK Parti Öcalan'a nelerin yapılması gerektiğini anlatmış,Öcalan da ben denilenleri yaparım demiştir. Bunu nereden biliyorsunuz diye bana soracaksanız? Size; son otuz yılda Öcalan'ın yaptıklarına bakıp söylüyorum yanıtını veririm.

Devamını oku...

 

Cihan Haber ajansı ve Güçlüye yanıtımdır!

ibrahimcihanSelim Çürükkaya /  Cihan Haber ajansı Kürt Siyasetçi  ve Av. İbrahim Güçlü ile görüntülü bir röportaj yapmış, Türkiye gazeteleri de bu röportajın bazı bölümlerine kendi yorumlarını ekleyerek haber yapmışlar, bu haberle güya Kürt gençlerine perspektif vermeye çalışmışlar. Mesala “Haber Vaktim”adlı bir gazete veya site röportajı“Kürt gençler Sakık'ı 'örnek' alsın!”başlığı altında vermiş. İbrahim Güçlü böyle bir söz kullanmış mı? Bilemiyorum! Ama Kürt gençleri neden Şemdin Sakık’ı örnek alsınlar ki?
 
 

Şemdin Sakık, 12 Eylül 1980 Öncesi Kürdistan’ın Muş bölgesinde dünyaya gelmiş, büyüyünce yöresinde devletin zulümüne tanık olmuş, sefaleti, yoksulluğu görmüş ve devletin sömürge sistemine karşı savaşmak için dağa çıkmış, dağda ordular kurmuş, kendi örgütü içinde bir diktatörlük ortaya çıkınca, bunun karşısında susumuş, diktatörün genarali olmayı kabul etmiş, diktatörün emri, talimatıyla yüzlerce arkadaşını tutuklamış, yagılamıştı.

Son Güncelleme (Perşembe, 06 Aralık 2012 22:53)

Devamını oku...

 

Açlık Grevi Elek ve Kuş Meselesi

elekkusSelim Çürükkaya / Dün akşam çok eski bir arkadaşımla Facebookta yazışıyorduk. Bu arkadaşım 12 eylül 2012 tarihinde başlayan açlık grevi boyunca eyleme destek vermiş, talepleri haklı bulmuştu. 66 Gün sonra tutuklu olan ve açlık grevine girmeyen Öcalan, İmralı’dan eylem sona ersin diye buyurunca , talep malep üzerine konuşulmadan eylem sona ermişti. Ve ben bu arkadaşıma, olaya nasıl baktığımı izah etmek için aşağıdaki satırları yazmıştım:
"Kıştır, hava soğuktur.
Her taraf kardır
Toprak görünmez olmuştur.
Kuşlar yemsiz kalmıştır.
Birsi bir eleği gübrenin üzerine dikmiştir.
Altına da buğday serpmiştir.
 

Kuşlar aç oldukları için haklı olarak eleğin altındaki buğdaya gitmiştir.

Son Güncelleme (Pazar, 18 Kasım 2012 21:48)

Devamını oku...

 

Mankut şemdin

 

sakıkSelim Çürükkaya / Bu gün Türk basınında yayınlanan Şemdin Sakık’ın ifadelerini okuyunca, Cengiz Aymatov‘ un bir romanında anlatılan "mankut"ları hatırladım. Demek ki yüzlerce yıl önce Orta Asyada geçerli olan mankutlaştırma yöntemleri hala Türk zindanlarında uygulanıyor. Aymatov’un anlattığına göre Orta Asya da  savaşan aşiretler savaşta tutsak aldıkları esirleri obalarına götürür, kafalarını sıfır numara tıraş eder, kestikleri bir devenin taze derileri ile çıplak kafalarını sıkıca sararlar. Kafaları deve derisi ile sarılmış olanlar bu haliyle aylarca kızgın güneşin altında bekletirler. Isındıkça kafaları sıkan bu deve derisi tam olarak kurunuyunca  sertleşir ve söküldüğünde kalıba alınan kafadaki hafıza tamamen silinir, kişi geçmişe ait hiç bir olayı, yeri,  kişiyi hatırlamaz olur.

Son Güncelleme (Pazar, 25 Kasım 2012 11:33)

Devamını oku...

 

33 Askeri Selim Çürükkaya nın pususuna düşürdüler

huriBu Gün sabahın erken saatlerinde gazeteci bir arkadaşım emailime bir habetr attı ve Skype üzeri bana haber verdi. Tıkladım ve okudum. Hüriyet gazetesinden Eyüp SERBEST in haberine göre Şemdin  Sakık Ergenekon davasından  tanık olarak dinlenecekmiş. Daha doğrusu Ergenekon davasının gizli tanığı "Deniz" aslında Şemdin Sakık mış ve bu gün açık tanık olarak ifade verecekmiş. Hatta tanığın bu gün yaptığı açıklamaların bir kısmı haber  bile olmuş. Tıkladım okudum.
 
Eyüp Serbest’in yazdığına göre mi desem, Şemdin Sakık’ın anlattığına göre mi desem, mahkeme zabit katibinin zabta geçirilmesine göre mi desem ve bütün bunların üstü bir kuvvetin planlamasına göremi desem; 24 mayıs 1993 günü Bingöl Elazığ arasındaki yolda 33 Türk askerini ben, yani selim Çürükkaya pusuya düşürüp öldürmüştü.

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...