Pazartesi, 18 Şubat 2019
Anasayfa Yazılar Makalelerim

Makalelerim

Sağken düşkün ölünce Azize yaptılar seni!

sakinaSelim Çürükkaya  /  Sakine,  bu gün, yani 10.01.2013 te Türkiye’de yayınlanan bütün gazetelerin manşetiydin. Bütün televizyonlar senden söz ediyorlardı. Sen bizim kader arakadışımızdın, zulümün baskının, işkencenin altında bizimle kol kolaydın.
 

Cehennemde zabanilere boyun  eğmedik, karanlıklarda meşale olduk, hiçbir güç yıldıramadı bizi. Kendimizi yiyerek yaşadık. Alnımızın akıyla duvarları yıkarak dışarı çıktık. Bekaa vadisinde kendimizi başka bir zindanda bulduk. Birinci zindanımızda yenilmedik Sakine, ama ikincisinde bir ay sonra yenildik ikimizde, yenildik, Sakine! Bizi yenen işkence ve zulüm değildi bu kez, en yakınlarımız ve gafletimizdi. Sen intihar etmek istedin, seni vaz geçirdim, intiharla olmaz bu dedim ve sen vaz geçtin, bu kez direnmeye geçmek istedin, onun da ortamı yoktu, seni sabırlı olmaya davet ettim, bana küstün Sakine!

Son Güncelleme (Cuma, 15 Mart 2013 00:05)

Devamını oku...

 

Selim Cürükkaya Ülke Tv de

Cueruekkaya-Selim01 m10 Ocak 2013 Ülke Tv ile bir söylesi yaptim. Sakin Cansiz Parist e bir süikast ile öldürüldü. Yillardir Akp düsmanligi ile doldurulan Apocu tabaninin basi Apo birden AKP ile tangoyapmaya basladi. Bu Apocu tabanda sok etkisi yarati.Iran suriye maliki cephesi ile Flört eden kandil.. Akp ile flört eden Öcalan manzarasina sasan Kürtler... Cinayetler.... Suikastler..... Mitingler.. soklar.. Sorular ve bulunmaz yanitlar.....

 Burayi tikla

Son Güncelleme (Çarşamba, 06 Şubat 2013 06:40)

 

Entrüsman ve Müzakere

curukkayayaAhmet Ün/ Sabah gazetesi:  1991 yılında örgütten ayrılarak Avrupa'da yaşamına devam eden Selim Çürükkaya, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Barış ve Demokrasi Partililerinin (BDP) İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşme ile başlanan yeni süreci değerlendirdi. 
 
Öcalan ile MİT görüşmesinin uzun bir süreden beri yapıldığını ifade eden Çürükkaya, bir yıldan beridir Öcalan'ın sürece hazırlanıldığını düşündüğünü kaydetti. Çürükkaya, 'Bir yıl önce Öcalan el değiştirdi. Öcalan kıvrak bir kişidir. Kim güçlü ise onun dümen suyunda politika yapar, bu hem onun yaşam tarzı, hem de felsefesidir. Zamanımızın güçlüsü AK Parti'dir. AK Parti Öcalan'a nelerin yapılması gerektiğini anlatmış,Öcalan da ben denilenleri yaparım demiştir. Bunu nereden biliyorsunuz diye bana soracaksanız? Size; son otuz yılda Öcalan'ın yaptıklarına bakıp söylüyorum yanıtını veririm.

Devamını oku...

 

Cihan Haber ajansı ve Güçlüye yanıtımdır!

ibrahimcihanSelim Çürükkaya /  Cihan Haber ajansı Kürt Siyasetçi  ve Av. İbrahim Güçlü ile görüntülü bir röportaj yapmış, Türkiye gazeteleri de bu röportajın bazı bölümlerine kendi yorumlarını ekleyerek haber yapmışlar, bu haberle güya Kürt gençlerine perspektif vermeye çalışmışlar. Mesala “Haber Vaktim”adlı bir gazete veya site röportajı“Kürt gençler Sakık'ı 'örnek' alsın!”başlığı altında vermiş. İbrahim Güçlü böyle bir söz kullanmış mı? Bilemiyorum! Ama Kürt gençleri neden Şemdin Sakık’ı örnek alsınlar ki?
 
 

Şemdin Sakık, 12 Eylül 1980 Öncesi Kürdistan’ın Muş bölgesinde dünyaya gelmiş, büyüyünce yöresinde devletin zulümüne tanık olmuş, sefaleti, yoksulluğu görmüş ve devletin sömürge sistemine karşı savaşmak için dağa çıkmış, dağda ordular kurmuş, kendi örgütü içinde bir diktatörlük ortaya çıkınca, bunun karşısında susumuş, diktatörün genarali olmayı kabul etmiş, diktatörün emri, talimatıyla yüzlerce arkadaşını tutuklamış, yagılamıştı.

Son Güncelleme (Perşembe, 06 Aralık 2012 22:53)

Devamını oku...

 

Açlık Grevi Elek ve Kuş Meselesi

elekkusSelim Çürükkaya / Dün akşam çok eski bir arkadaşımla Facebookta yazışıyorduk. Bu arkadaşım 12 eylül 2012 tarihinde başlayan açlık grevi boyunca eyleme destek vermiş, talepleri haklı bulmuştu. 66 Gün sonra tutuklu olan ve açlık grevine girmeyen Öcalan, İmralı’dan eylem sona ersin diye buyurunca , talep malep üzerine konuşulmadan eylem sona ermişti. Ve ben bu arkadaşıma, olaya nasıl baktığımı izah etmek için aşağıdaki satırları yazmıştım:
"Kıştır, hava soğuktur.
Her taraf kardır
Toprak görünmez olmuştur.
Kuşlar yemsiz kalmıştır.
Birsi bir eleği gübrenin üzerine dikmiştir.
Altına da buğday serpmiştir.
 

Kuşlar aç oldukları için haklı olarak eleğin altındaki buğdaya gitmiştir.

Son Güncelleme (Pazar, 18 Kasım 2012 21:48)

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...