Güncel

Karayılan’a yanıtımdır!

Selim Çürükkaya / Fırat haber ajansında yayınlanan bir haberde Qandil dağında kalan ve KCK ‘nin başkanı Murat Karayılan adına yapılan bir açıklamada PKK’den ayrılanlara çağrı yapılmış, çağrının içeriği aşağıdadır:

 

Geçmişte PKK içinde yer almış ancak daha sonra şu ya da bu nedenden ötürü ayrılmak zorunda kalmış olanlar için de bir değerlendirme yapan Karayılan, “İhanete bulaşmamış, halka düşmanlık yapmamış olanlar yeni süreçte yerlerini alabilirler, bu söylediklerim bu kesimlere yapılmış bir çağrı anlamına gelebilir” dedi.

Ne demek istiyor, Murat Karayılan? Mesela “ihanete bulaşmamış” derken ne demek istiyor? İhanete bulaşmak nedir? Örneğin Kürdistan’ı işgal etmiş herhangi bir devletin istihbaratı ile işbirliği yapmak, tutuklandığında kendi örgütü ve örgüt arkadaşları hakkında polise, yani devlete bilgi vermek, kendi iktidarı uğruna Kürt halkının samimi çocuklarını katletmek, Örgüt içinde iken herhangi bir devletin veya birden fazla devletin istihbaratına bağlı çalışmak, bu istihbaratların isteği ile kendi arkadaşlarını komplolarla öldürtmek gibi suçları işlemişleri mi kast ediyor? İhanete bulaşmayı böyle mi değerlendiriyor Karayılan?

“Halk düşmanlığından” anladığı nedir Karayılan’ın? Örneğin yüzlerce Kürt köylüsünü ajandır gerekçesi ile katletmek, Parti saflarına gelmiş üniversite öğrencileri, okuyan aydın insanları, gerçeği görürler diye katletmek, partiden ayrılmakla ajanlığı eşdeğer sayıp ayrılan Kürleri katletmek. Partinin içinde iç infazlar yapmak, Güney Kürdistan’da Gerilla Peşmerge savaşı çıkarmak, Kürdistan’ı işgal eden devletlerin isteği ile Kürtlere saldırıp katliamlar yapmak halk düşmanlığıdır. Karayılan “halk düşmalığından” bunu anlıyor mu? 

Hayır anlamıyor!

Onun ilkel diktatörlük anlayışına göre, kim onun içinde bulunduğu diktatörlük sistemi eleştirmiş, gidilen yolun yanlış olduğunu söylemiş, ayrılmış ve susmamışsa, hem ihanete bulaşmıştır, hem de halka düşmanlık yapmıştır. Buda gösteriyor ki Karayılan ve Qandil’ dekilerin zihninde en ufak bir değişiklik görülmemektedir. İçine düştükleri girdabı kavramamış veya kavramışta üstlendiği rolü bilinçli olarak oynamaktadırlar.
Sanki iyi bir şey yapılıyormuş da, iyi bir süreç başlamışta, ayrılanları da bu süreçte yer almaya, kendi ulusal ihanetlerine ortak olmaya çağırıyor!

Ayrılanlar senin gittiğin yolun yol olmadığını çoktan anladılar, MİT in, İtin isteği ile değil, kendi iradeleri ile silahlarını bıraktılar. Ve Kürt halkının ulusal taleplerini siyasi yollardan elde etme mücadelesini veriyorlar.

Sen bütün bunları görmüyorsun, kendine bakıp kendi suçlarınla yüzleşmiyorsun, Kürt halkından ve haksız yere katledilmiş, acılar çekmiş, diktatörlüğünüzün zulmü altında inlemişlerden özür dilemiyorsun, bu halinle başkalarını affeder pozisyonda konuşursun!

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu