Kardeşlerim

Devrim Demokrat Sitesi Dr. Said’i Andı.

Ölüm, her kavga neferinin en yakın yol arkadaşıdır.Yinede, elimizden geldiğince, daha büyük  kavgalara girmek,daha büyük fedakarlıklar yapmak için en sona saklamaya çalışırız o'nu.

Ve yine her ölüm, ne kadar  gerekli ne kadar kaçınılmaz, ve ne kadar yüce olursa olsun, bir yara izi bırakır geride.Yaralıyız şimdi  bizde!…
O, hepimizin bilmeden içine düştüğü hatalar yaptı. O, yanlışlarının, hatalarının yükü altında ne ezildi mateme çekildi, ne de kaçıp saklandı….

O, Avrupaya kapağı atan çoğu yol arkadaşları gibi, rahat ve lüks yaşam, bedava koltuk arayışında hiç  olmadı. Zaten bunlar elinin altında vardı.

Ülkesi ve halkı dara düştüğünde bütün bu şatafatları elinin tersiyle bir kenara itip, yeniden silahını kuşandı, ve  yine dağ başlarının doruklarına tırmandı.
Adam gibi adam, komutan gibi bir komutandı, eğilmez bir baştı O!

Ölümüde, her devrimcinin imreneceği bir şekilde oldu….

Ateş çemberinin en önünde vuruldu…

Kürd halkı ve ulusu,  O’nu hiçbir zaman unutmayacak!...

Başta ailesine, sonrada yoldaşlarına, sevenlerine, ve Kürd halkına başınız sağ olsun diyor, metanetler diliyoruz…

devrimcidemokrat.com

Nerina Azad/ Kurdistan’ın Başı Sağolsun: Sait Çürükkaya’yı Kaybettik

Geçtiğimiz Çarşamba günü uğradığı bir IŞİD saldırısında ağır yaralanan Peşmerge Komutanı Sait Çürükkaya (Dr Süleyman) Almanya’da tedavi altında bulunduğu hastanede şehit düştü.

Musul Operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Başika bölgesinde IŞİD’ten aldığı bölgelerdeki mayınları temizlerken,3 gün önce, 26 Ekim 2016, Çarşamba günü bir tünele gizlenen IŞİD teröristleri tarafından patlatılan mayın sonucu ağır yaralanan Sait Çürükkaya (Dr Süleyman) Almanya’da tedavi altında bulunduğu hastanede şehit düştü.

Yaralandığı Çarşamba gününden itibaren Kurdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’deki Devlet Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Sait Çürükkaya, Almanya’dan gelen bir ambulans uçak ile dün saat 14:30 sularında Almanya’ya nakledilmişti.

Sait Çürükkaya, dün gece Almanya’daki Koblenz Askeri Hastanesi’nde acil olarak ameliyata alınmış ve yaklaşık 7 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma çıkarılmıştı.

Ancak beyinde yaşanan ağır hasar nedeniyle yaşama tutunamayan Sait Çürükkaya’nın bugün saat 16:00 sularında beyin ölümü gerçekleştiği, doktorların Çürükkaya’nın bedenini yaşama bağlı tutan solunum cihazlarını kapatmak için ailesinin onayını bekledikleri öğrenildi.

Saldırı sonucu el, kol ve yüzünün büyük bölümünde yara ve yanıklar oluşan Çürükkaya’nın bir gözü görme yetisini tümden yitirmiş, bir diğerinde de ciddi hasar oluşmuştu.

Dün bu haberi yaptığımız esnada beyin ölümü gerçekleşen Sait Çürükkaya tıbben artık geri döndürülemez bir noktada bulunmaktaydı.

Dün gece kendisini fiziken yaşama bağlayan cihazlarla gerçekleşen kalp atışları da sona erdi. Kurdistan davasına adanmış fedakar ve cesur bir insanımızı daha şehitler kervanına uğurladık.

Nerinaazad ailesi olarak Kurdistan halkının haklı davasının fedakar ve cansiparene savunucusu Sait Çürükkaya’nın (Dr Süleyman) vefatının derin üzüntüsünü yaşamaktayız.

Kederli ailesine, sevenlerine ve Kurdistan halkının acılarını paylaşıyor, başsağlığı diliyoruz.
   ZerNews/ Sait Çürükkaya kimdir?

Kürdistan halkına yapılan zulme göz yumamayan Sait Çürükkaya 1990 yılında, çoğumuzun hayali olan Tıp Fakültesini 3. sınıfta bırakarak PKK saflarına katıldı.

Amed, Erzêrom, Garzan bölgelerinde komutanlık yapan Çürükkaya, PKK’nin Merkez Komite üyesi oldu.

PKK 7. Kongre’sinde Demokratik Cumhuriyet (Demokratik Türkiye Cumhuriyeti) projesini benimser. Kongre’de ateşli bir konuşma yaparak buna itiraz eden komutan Sait Çürükkaya “Ben ancak Kürdistan için savaşırım, Türkiye için savaşamam” diyerek PKK saflarından ayrıldı.

Almanya’nın bir üniversitesinde Sosyal Danışmanlık eğitimi alıp bu mesleği icra eden Çürükkaya, IŞİD terör örgütünün birçok devlet desteği ile Kürdistan’ı istila etme girişimi üzerine Almanya’daki işini bırakıp Pêşmerge saflarına katıldı.

Genç Peşmergelere eğitim veren Çürükkaya şu ana kadar Peşmerge saflarında Kürdistan için savaşıyordu.
Haberi okumak ve dinlemek için tıklayınız:

https://www.ilkehaber.com/haber/sait-curukkaya-almanyada-40488.htm

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

Bir Yorum

  1. Doktorun kabri başına gittiğimde senin selamını söyledim ona: “Doktor, Selim seni çok özlüyor” dedim. Aysel: “Ez bé te kémim”diyor.Doktor, seni sevenlerin gözleri yold,a her an çıkıp gelecekmişsin gibi bekliyorlar. Güzel gülen birini görsek, senin gülüşlerin gelir aklımıza. Ama hiç kimsenin gülüşü senin gülüşün kadar sıcak, sevgi dolu ve içten değil Doktor… Sen bizi bıraktın, ama biz seni yalnız bırakmayacağız… Avrupa’ya sığmadın, bülbül gibi altın kafesten uçup sevdan ve vatanın olan Kürdistan’a yerleştin. Oysa sen düşmana gülüşünle meydan okumuş koca yürekli bir kahraman koca bir Generaldin. Bu mezarda yatamazsın! Haydi kalk mam Selim bekler seni. Ferman bekliyor seni, Heza Agirinin gözü yolda generalini bekler… Biz yaşadıkça sen bizde yaşayacaksın hadi kalk ne olur bir kez daha bize gülüşlerinle gel!
    G.B.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu