Diğer Yazılar

Dr. Sait Çürükkaya’nın Hayatı Roman Olacak

Agirî Özel Birlikleri Peşmerge Komutanı Dr.Sait Çürükkaya’nın hayatı yazar ağabeyi  Selim Çürükkaya tarafından romanlaştırıldı.

Agirî Özel Birlikleri Peşmerge Komutanı Dr.Sait Çürükkaya’nın hayatı yazar ağabeyi  Selim Çürükkaya tarafından romanlaştırıldı. Yazar Mehmed Selim Çürükkaya Basnews’e yaptığı açıklamada, kardeşi Agirî Güçleri Peşmerge Komutan’ı Sait Çürükkaya’nın ( Dr. Süleyman) yaşamını romanlaştırarak yazdığını ve yakın süreçte bu romanın iki cilt halinde yayınlanacağını belirtti.

Yazar Selim Çürükkaya yazdığı kitabın araştırmaya dayalı dokümanter özelliği olan, nehir roman türü bir  kitap olacağını, aile tarihçesini bu anlamda içerdiğini, çünkü ailesinin Şêx Saîd direnişinden günümüze kadar Kürt ve Kürdistan davasına inanarak içinde yer aldıklarını ve hizmet ettiklerini söyledi. Çürükkaya konuşmasının devamında, Dr.Sait Çürükkaya’nın bu mücadele geleneğinin  önemli bir aktörü olduğunu belirterek, bağımsız Kürdistan’a olan bağlılığı ve inanıncından dolayı Kürdistan Bölgesi Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadelede, onlarla birlikte yer alarak, şehit düştüğünü söyledi.

Dr.Said Çürükkaya ( Dr.Süleyman ) kimdir ?

İnandığı bağımsız Kürdistan davasına hayatını adamış bu uğurda mücadelenin bütün cephelerinde bulunmuş, kendine has mücadele yöntemiyle öne çıkan askeri ve teorik donanıma sahip ender yetişen bir Kürt komutanı.

Bingöl’ün Çilkani Köyü’nde dünyaya gelen Sait Çürükkaya, 1989 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 3’üncü sınıftan terk ederek gerillaya katıldı. Dr. Süleyman adıyla tanındığı PKK’de faaliyet gösterdiği dönemlerde Merkez Komite Üyeliği, eyalet ve bölge komutanlığı gibi üst düzey görevlerde yer alan Çürükkaya, vefatından 4 sene önce verdiği mülakatta PKK’den ayrılma gerekçesini şöyle açıklamıştı: “2000 yılında PKK yönetiminin Güney Kürdistan’da başlatmak istediği Kürtlerle savaş planına karşı çıkarak 19 Mayıs’ta kendine Özgürlük İnisiyatifi adını veren bir grupla ayrıldık.”

2000’li yıllar sonrası yaşamını Almanya’da kuran ve burda bulunduğu süreçte akademik alanda eğitimini tamamlayan önemli bir Kürt aydını ve Kürt ulusalcılığı konusunda öne çıkan bir dava insanı olarak tanınıyordu.

IŞİD’in Şengal’de gerçekleştirdiği jenosid ardından Almanya’daki rahat hayat koşullarını bırakarak Kürdistan Bölgesine gelerek,Peşmerge Güçleri’ne bağlı Agirî Gönüllü Özel Birlikleri  adında bir askeri oluşum örgütleyerek komutanlığını üstlenmiştir.

Dr.Sait Çürükkaya (Dr. Süleyman ) Mayın temizleme ve imha etme alanında uzman olduğundan, görev başındayken yüzlerce peşmergenin hayatını kurtarmıştır.

26 Ekim 2016 yılında Musul kentinin Başika ilçesine bağlı Tisxiraba Mezin köyüne yakın bir alanda IŞİD’in döşediği mayını imha etmeye çalışırken ağır yaralanmış, ardından tedavi amaçlı Almanya’ya götürülmüştü.

Yapılan tüm müdahalelere rağmen Dr.Sait Çürükkaya 30 Ekim 2016 yılında şehit düştü.

Kürdistan Bölgesi’nin Başkenti Erbil ve Duhok kentlerinde düzenlenen cenaze merasimi ile doğduğu Bingöl’ün Çilkani köyünde binlerce kişinin katılımıyla 7 Kasım’da son yolculuğuna uğurlandı.

Başkan Mesud Barzani tarafından, Kürt ve Kürdistan davasına olan emeklerinden dolayı ‘Kürt generali’ unvanıyla ödüllendirildi.

Bingöl Ajansı

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu