Güncel

Lafonten Geyiği Olmamak

Türk devleti Güney Batı Kürdistan'ı işgale hazırlanıyor. PYD Kıblesini değiştirmezse akılsız Lafonten geyiğine döner.

Kürtler arasında birliğin sağlanması, Dünyanın ise Türk işgaline karşı çıkarak onu durdurması gerekir.

Bu durum nasıl gerçekleşecek?

Birinci sorun Kürtlerin birlikte hareket etmesidir. Bunun için;

  1. PYD Güneybatı Kürdistanda derhal tek parti sisteminden vaz geçmeli. Güney Kürdistan’lı bütün politik güçlerin kendi topraklarına dönmelerini sağlamalıdır.
  2. PYD nin korkusundan, tahakkümünden, despotluğundan, uygulamalarından dolayı köyünü kasaba ve ilini terk eden halkın geri dönüşümü sağlanmalıdır.
  3. Güneybatılı Kürt örgütlerinden oluşan bir koalisyon hükümeti kurulmalıdır. Bu koalisyon Kürtler için statü isteyen bir programa sahip olmalıdır.
  4. PKK ve PYD İran ve Suriye sömürgeci devletlerinden ilişkilerini kesmeli, Güney Kürdistan yönetimi ve bölgede olan müttefik güçlerle ilişkiye geçmelidir.

PYD bu adımları atmadığı müddetçe, Kürtlerin birlikte hareket etmesi mümkün değildir. Birlik sağlanmayınca Hendek ve Afrin olayında olduğu gibi gençler kırılacak, kalanlar ya Şam’a, ya da Tahran’a sığınacak Türk devleti amacına ulaşacaktır.

Geri kalan Kürtler olan bitenler karşısında üzülecek, sağa sola koşuşup yardım dileyecek, hırsızla ev sahibi iş birliği içinde olduklarından harcanan çabalar da bir işe yaramayacaktır.

Türk işgal girişimine karşı çıkılmalı, lanetlenmeli, sonuç alabilmek için önce PYD yukarıda sıraladığım adımları atmalıdır. O adımları atmadıysa Lafonten’in masalındaki geyiğin akıbetine uğrama ile karşı karşıyadır.

Bilmeyenler için o masalı da anlatmak isterim:
Aklımda kaldığı kadarıyla Lafonte derdi ki;
Bir geyik vardı, asma yaprakları arasında saklanırdı.

Bir gün başladı ağacın yapraklarını yemeye, yapraklar bitince, açıkta kaldı ve kurtlara yem oldu. Fırsat bulamadı “beaaa” demeye!

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu