Güncel

Sömürgeci gazeteci, çavuş ve Mahkeme

Selim Çürükkaya, “Sömürge valisi gibi” bir deyim var. Burnu havada, halkı hayvan gibi görür, herkesi küçümser, kendisini her şey zanneder.

Bir de sömürgeci gazetecileri vardır.

Bunlar asla sömürge ülkede ne olup bittiğini bilmezler. Kafaları sömürge valilerinin kendilerine anlattıkları yalanlarla doludur.

Onlar da sömürge valileri gibi sömürge halkını hor görür, aslında onları insandan dahi saymaz, cahil sürüsü olarak değerlendirir, “kızlarını kadınlarını satarlar, olmadı mı öldürürler” gibi laflar, sürekli dudaklarından dökülür.

Bu boyanmış cahiller, sömürge halkından büyük kişilerin çıkacağına da inanmazlar. Batman’dan Ahmet Güneştekin gibi bir dehanın çıktığını, Van’dan Yaşar Kemal’in bir güneş gibi doğduğunu, Siverek’ten çıkan Yılmaz Güney’in sinama tarihine damgasını vurduğunu, görmezler. Bilmezler.

Kafası örümcek ağı bağlamış Işıl Özgentürk böyle bir gazetecidir. Bunlar sömürgeci kafalıdır. Ancak Kürtleri sömürerek, onları karanlıklara mahküm ederek, yoksullaştırarak kendileri saltanatlarını sürerler.

Hanımefendinin daha iyi yaşayabilmeleri için Kürdistan’a gönderilen uzman çavuşlarının kalitesini, kişiliğini ve nasıl bir sömürge uzman çavuşu olduğunu kendisi, kendi kalemiyle anlatıyor:

“Siirt’te görev yapan bir Uzman Çavuş Musa Orhan, Batmanlı İpek Er’i on beş gün bir evde tutup sürekli tecavüz etti. Bu arada arkadaşlarıyla yazıştı, yazışmalar şöyle, hiç değiştirmeden aldım: “Nebtın gardaş kıza”, “15 gündür a…koydum gardaş usandım vallaha”, “Yuh gardaşım sakın başını yakma”, “Sıkıntı yok almazlar daha önce de deneyimim var gardaşım”, “Bir ara bana da getir”, “Bakarız”, “Hadi lan naz yapma”.

Bu kendi aralarında yazışanlar da Işıl Özgentürk’ün Uzman çavuşları. Aslında kendisi bu çavuşlarla aynı kültüre ve aynı zihniyete sahiptir. Bakmayın aydın pozlarında görünmesine!

Bir kişi daha var. Sömürge ülkenin genç kızı. O da uzman çavuş tarafından zorla alıkonulmuş bir yerlere götürülmüş, 15 gün boyunca kendisine tecavüz edilmiş. Sömürge ülkenin kızının son durumunu yine sömürgeci ülkenin gazetecisi Işıl Özgentürk tarafından şöyle dile getirilmiş:

“On beş gün sürekli tecavüze uğrayan İpek Er, daha sonra serbest bırakılmış, o da şöyle yazmış bir kâğıda: “Bana tecavüz etti, ağladım.” O, bana “Ağlama, diktirirsin” dedi. “

Bütün bunlar oldu bitti. Sömürgeci ülkenin mahkemesi tecavüzcü uzman çavuşu serbest bıraktı.

Sömürgeci ülkenin aydını / karanlığı Işıl Hanım der ki, “Batman’daki kızlar cahildir ya dağa çıkar ya da uzman çavuşlarla yatar!

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu