Güncel

Türk Devleti Ayten’i Kaçırdı

Selim Çürükkaya /Ayten Öztürk, 27 Temmuz 1992 de Dersim’de dört kişi tarafından kaçırıldı. 11 gün sonra, Elazığ Asri mezarlığına yakın bir yerde sağ eli dışarıda kalmış şekilde gömülü olarak bulundu.

Veywek Kurmanci (1)

Elazığ Cumhuriyet Savcısı ve iki doktor “ceset, bir buçuk veya iki ay toprak altında kaldığından dolayı kulakları, burnu, dudakları ve gözleri çürüdü, kafa derisi toprak altından çıkarılırken kazma ve kürek sürmesi sonucu soyuldu” diye rapor yazarak işkenceyi gizledi.

  Veywek Kurmanci (2)

Devletin savcısı uzun bir süre cinayetin işlendiğini bile kabul etmedi, Ayten’in ailesinin ifadesini almadı. Devlet baştan beri Ayteni kaçırıp öldüren dört katili çok iyi biliyordu. Çünkü katiller Jitem elemanlarıydı ve olağanüstü Hal Bölge Valisine bağlı çalışıyordu.

Veywek Kurmanci (3)

Türkiye Mahkemeleri ve bizler, bugün üç katili yakından tanıyoruz.  İstihbaratçı Hüseyin Oğuz Ankara’da görülen Jitem ana davasında her üç katilin kimler olduğunu açıkladı.

Katillerden biri Türkiye de devletin denetiminde açık bir adreste yaşamaktadır. Diğer katil Avrupa’nın bir ülkesinde kalmaktadır. Baş katil ise devlet korumasında ama herkesin bilmediği bir yerde keyif sürmektedir.

Veywek zazaki

 Ayten’in Katilleri Türkiye Cumhuriyet’inin görevlileridir. Bundan dolayı ne mahkemeler ne Yargıtay ne de Anayasa Mahkemesi katilleri yargılayabilmektedir. Çünkü katiller kayıp değil devletin koruması altındalar. Yurt dışında ve adresi belli olanı mahkeme istese, ikamet ettiği devlet verecek ama istenmemektedir.

Ayten Öztürk’ün Kaçırılmasının 28. Yıl dönümünde, onun öyküsünü anlatan Belgesel filmi yayınlayarak insanlığın vicdanına yeniden seslenmek ve susmak istemediğimizi bildirmek istiyoruz:

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selim Bey merhabalar, acaba Şahin Dönmez ile ilgili bir yazı/görüş beyan edebilir misiniz? Eyrafta birtakım düşünceler var ama çoğu tahmin edeceğiniz üzere resmi ideolojiler kontrolünde çıkarılmış. Olayın içinden biri olarak sizce Şahin Dönmez kimdir kim değildir ve iddia edildiği üzere yönetime gelebilecek düzeyde biri midir? Şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu