Makalelerim

Baş Kılavuzcunun Müzakere Notları

1- Silahlı çatışmalar derhal sona erdirilecek2 - Silahlı kişiler uygun görülen yerlere hızla çekilecektir.3- Her iki taraf çatışmalardan ısrarla çekinecektir4- Bu andan itibaren uygun bir dil kullanılacaktır.5 – Çatışmasızlık sürecinde idari tedbirler yetersizdir, meclis te bu sürece el atacaktır.

Selim Çürükkaya / BDP li heyet İmralı’ dan döndü. Türk medyasına sızdırılan bilgiler ortalığı karıştırdı. Qandil’ e Avrupa’ya heyetler gitti geldi. Her şey anlaşıldı, ama Öcalan’ın MİT aracılığıyla BDP ye, BDP nin de Qandil ve Avrupa’ya ilettiği Mutabakat metninin içeriği anlaşılamadı. Bu metin kamuoyundan ısrarla gizleniyor. Nedenleri çoktur, onun üzerine burada tartışmak istemiyorum. Öcalan’ı çözmüş, MİT ile olan ilişki derecesini öğrenmiş, biri olarak ben bu mutabakatın içeriği hakkında duyduklarımı yazmak istiyoyorum:

 Öcalan’ın talimat olarak Qandil, Avrupa ve BDP ye yolladığı metinde;

1-  Ortak Millet
2- Ortak vatan
3- Yeni devlet
4 – Resmi dil türkçe
5- Milli misak i sınırlarına dokunmama  ilkeleri temelinde bir çözüm kabul edilmiştir diyor.
Çözüm yeni anayasada kesinleşecektir.. Yeni anayasa başkanlık sistemini getiriyor, Türkiye’ deki etnik yapılar zenginlik olarak kabul görüyor, Avrupa konseyinin belediyelere tanıdığı şartları içeriyor.

Bundan dolayı BDP bu anayasaya destek versin diyor.
Yeni anayasadaki vatandaşlık tanımı nötr olacak, yani ırk tanımı olmayacaktır. Türkçesini söylersek Vatandaşlık tanımında Türk vurgusu yapılmayacaktır. Bununda yeterli olduğunu söylüyor.

Qandil’e yollanan metinde Öcalan’a göre 1999 dan beri kendisi ile yapılan görüşmelerin tüm amacı, PKK yi tasfiye etmekti. Ama şimdiki görüşmelerin merkezinde kendisi yer aldığı için tefsiye amaçlı değildir. Ve bu kez şahsına hem imkânlar, hem de olanaklar  sağlanmıştır.

Bu imkân ve olanaklar şunlardır:

1 – Kendisi kimlerle ve hangi heyetlerle görüşmek isterse, devlet gerekli kolaylığı gösterecektir.
2 – Kendisinin sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü konusunda devlet garanti vermiştir.

Hazırlayıp dışarı yolladığı ve adına “Yeni toplumsal sözleşme” adını verdiği yazıda birinci belge başlığı altında “Demokratik barış sürecine felsefi bakış” diye bir bölüm yazmıştır. Bu bölümün uyutma amacıyla yazıldığı tahmin edilmektedir. 

Onun hemen altında “Demokratik çözüm planı” ara başlığı atılmış, burada durum tahlili yapılmıştır. Öcalan a göre çatışma süreci boyunca bir taraf yenilmemiş, pata durumu yaratılmıştır. Bu pata durumundan dolayı her iki taraf kan kayıp etmektedir. Yeniden bir çatışma ortamı daha büyük felaketler getirir, ama çatışmaların sona ermesi ise her iki tarafa kazandıracaktır.

“Demokratik barış’ın eylem Planı” başlığı altında:

1- Silahlı çatışmalar derhal sona erdirilecek
2 – Silahlı kişiler uygun görülen yerlere hızla çekilecektir.
3- Her iki taraf çatışmalardan ısrarla çekinecektir
4- Bu andan itibaren uygun bir dil kullanılacaktır.
5 – Çatışmasızlık sürecinde idari tedbirler yetersizdir, meclis te bu sürece el atacaktır.

 Misakki Milli yeniden güncelleştirilecektir.

3. Aşama, kalıcı barış ve normal yaşama geçiştir. Bunun yapılabilmesi için milli güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

Yirmi sayfalık metnin özeti budur. Kürt halkı adına baş müzakerecimizin elde ettiği haklar yukarıda sıralanmıştır. Bu satırları yazdığım sıralarda bir tanıdığımla telefonlaşıyordum, kendisine 21 Marttan sonra duyacaklarını anlattım. Halk perişan, açlık yoksulluk diz boyu, türkiyeye göç etmiş insanların bir kısmı çöplükten besleniyor deyince, “klavuzu karga olanın …. “dedim telefonu kapattım.

21 Marttan sonra başlayacak olan süreç  hayırlı olsun!

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu