Makalelerim

Qazi Muhammed Kalk Kurdistan kurtuldu!

Kongreye katılan kurucu delegeler, Avrupada yaşayan Kürdistanlıların parçalanmışlıklarına dikkat çekerek, bir çatı örgütüne ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

Selim Çürükkaya /  Mart ayının başından beri yoğun iki hafta yaşadım.  İlk haftanın sonunda Hamburg’da kurulmak istenen Kürdistan Centrum’un kongresine katıldım. Kongre üç gün iki gece sürdü. Kürdistanın dört parçasından Avrupa’da yaşayan mülteci Kürtlerin katıldığı bu kongrede, Kurmancî, Zazakî, Soranî lehçeleriyle sorunlar tartışıldı. Amaç: Avrupada yaşayan bir buçuk milyon olarak tahmin edilen Kürdistanlı mültecileri aynı çatı altında toplamak ve bunların sorunlarına çözümler üretmekti.

Kongreye katılan kurucu delegeler, Avrupada yaşayan Kürdistanlıların parçalanmışlıklarına dikkat çekerek, bir çatı örgütüne ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

Geçen hafta, Kuzey Kürdistan´da politikanın avukat görüşmesine kilitlendiğini hatırladım. Benim adımı vererek;

“Selim gibi benimle oynayanlar var mı?” diye sormuş

“Hayır” cevabını alınca kendisi, adamlarıyla nasıl oynadığını açıklamıştı. Okuduğumda başım ağrıdı gözlerimi kapadım ve uyudum. Bir rüya gördüm. Adadaki adam psikoloğa gitmişti. “Kötü rüyalar görüyorum doktor” demişti.  “Anlat bakayım ne görüyorsun rüyalarında?” diye soran doktora, “Rüyalarımda eşeklerle top oynuyorum doktor bey”   diye cevap vermişti. Doktor, hastayı dinledikten sonra, hap kutusunu eline tutuşturmuştu: “Gece yatmadan önce bu haplardan iki tane yut” demişti. Hasta avucundaki hap kutusuna bakarak: “Bu gece değil, yarın gece” deyince, doktor bağırmıştı: “Niye bu gece değil?” Hasta: “Bu gece eşeklerle final maçım var!” demişti. Kuzeyliler, kurulan Kürdistan´la değil, bununla uğraşıyorlardı.

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu