Güncel

İLK GECE HAKKI

Selim Çürükkaya / Tarihçi ve Ermeni Jenosidinin Uzmanı Taner Akçam, bir röportajında eskiden Kürt feodallerinin “ilk gece hakkını” kullanmaya sahip olduğunu, bundan dolayı evlenen Ermenilerin kızlarının ilk geceyi bir Kürt feodalıyla geçirmek zorunda olduğunu belirtti.

Bundan daha beteri, iki Ermeni örgütünün bu ve benzer durumlardan dolayı isyan ettiğini yazdı. Bu İddialarını da bazı Ermeni yazarlarının yazdığı kitaplara dayandırdı.

Taner Akçam gibi bir uzmanın, böyle basit savlara inanmasını hayretle karşıladım. Ben tarihçi değilim. Ama kendi çapımda, Mısır, mezopotamya, Yunan, Roma Tarihlerini okudum. Pers, Moğol, Osmanlı Kürt tarihini inceledim.

Millattan önce Mezopotomyada “ilk gece hakkı”nın Ur kıralı Gılagameş’e tanındığına rastladım. (Gılgamış, öyküye göre, Uruk kent devletinin zorba egemenidir. Onu “zorba”olarak yorumlamamızı haklı gösterecek (destandaki) iki ipucundan biri, halkı, ünlü Uruk surlarının ve kentin koruyucu tanrısı Enlil’in Eanna adı verilen tapınağının yapımında zorla ve amansızca çalıştırmasıdır.

Ötekisi, egemene tanınan “ilk gece hakkı” ayrıcalığını bağışlamayıp, evlenen her kızla, damattan önce yatmasıdır. Dahası, soyluların karılarına el atmasıdır. Oğulları (anlaşılan, savaşa götürmek için) toplamasıdır. (3) İslamiyet döneminde böyle bir hakkın kimselere tanındığını duymadım ve okumadım.

Galler imparatorluğunu anlatan filmleri izleyip, o örnekleri kendi toplumuna uygulayan bazı hayalperestlerin yazdıklarını kaynak göstererek tarihi olayları yorumlamak bir tarihçiye yakışmaz diye düşünürüm.

Hele hele “Kürt beylerinin ilk gece hakkını kullanmalarından dolayı Ermeni isyanı çıktı” tesbiti bir tarihçinin belirlemesi olmamalıdır.

Ermenilerin neden katliamdan geçirildiğini veya onların neden isyan ettiğini en iyi bilenlerden birisi Sayın Taner Akçam’dır. Dünya’nın Ermeni jenosidini kabul etmeye hazırlandığı bu günlerde, jenosidin kabul edilmesinde çabası olan Taner Akçam’ın bazı Kürtler tarafından hedefe alınması, katliamcıları sevindiriyordur.

Taner’i bunlara vurdurtarak, “işte bakın Kürtler katliamcıdır” derlerse, hiç şaşırmam. Çünkü oyun devam ediyor! Sayın Taner Akçam’a önerim şudur:

“Kürt Feodallerine tanınan ilk gece hakkı ve Ermeni örgütleri ilk gece hakkı bahanesiyle isyan etti” görüşlerinden dolayı kamuoyundan özür dilemelidir.

Bazı gözü kara ve kindar Kürtlerin Ermeniler hakkında söyledikleri yalanlar nasıl gerçek değilse, bazı kindar ve gözü kara Ermenilerin yalanları da gerçek değildir.

Ben wikipedia arama motoruna “ilk gece hakkı” yazdım aşağıdaki satırlara ulaştım. Siz de bir okursanız, sorun anlaşılır:

İlk gece hakkı (Latince jus primae noctis adıyla da bilinir), Ortaçağ Avrupası’nda bir derebeyine, idaresi altında yaşayan kadınlarla özellikle düğünlerinin olduğu gece cinsel ilişkiye girme yetkisi verdiği söylenen, gerçekliği üzerinde kesin olarak uzlaşılmamış bir hak.

Bu hakkın gerçekten var olmuş olabileceğini savunan tarihçiler bulunmakta olsa da,[1][2] konu üzerine bir kitap yazmış olan Alain Boureau da dahil olmak üzere başka tarihçiler bunun bir mit olduğunu, bu mitin ilgili dönemden sonra üretildiğini ve gerek dönem kaynaklarında, gerekse Fransız hukuk külliyatında böyle bir hakka dair ispatlayacak bir kayıt bulunmadığını ifade etmektedir.

Boureau, bu hakkın varlığına dair iddiaların ilk olarak Ancien Régime’de kral maiyetinden bir takım hukukçularca ortaya atıldığını, Fransız Devrimi sonrasında feodalizmin olumsuzlukları ve kilisenin olumsuz etkisine işaret etmek için ideolojik maksatlarla eleştirilerek yaşatıldığını belirtir.

[3] https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2015/11/01/gilgamis-destaninin-yeni-bulunan-yitik-halkasi-ve-dinsel-ideolojinin-tektanriciliga-dogru-kesintisiz-evrimi/

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu