Güncel

Osman Baydemir’in Sözleri Hakkında

Selim Çürükkaya / Osman Baydemir’in PKK yanlısı bir televizyonda yaptığı konuşma yankı yarattı. Bu yankı bana kadar geldi. Bu cenahın, konuştuklarını ve yazdıklarını uzun bir süredir takip etmemeyi bir huy haline getirmiştim.

Bizde bir söz vardır, derlerdi ki, “ayının yedi türküsü var, yedisi de ceviz” ile ilgilidir. Bunlarında 20 yıldan beridir yazdıkları, söyledikleri “Demokratik Cumhuriyet ve Kürtler için bir devletin gereksizliği” üzerineydi.

Şimdi Osman Baydemir, bu ezberi bozan bir türkü söylemeye kalktı.
Ne yapalım yani, alkışlayalım mı?

Osman Baydemir’in Türk devletine karşı her zaman eleştirel sözleri ve öfkesi vardı. Biz bunlara çokça tanık olduk.  Onun yurtsever bir damarı da vardır. Bunu inkar edemem.

Ama Osman Baydemir’i “Demokratik Cumhuriyet, Ortak Vatan, Kürtler için devlet istemezük” tezlerine mahkum edenler vardır. Osman’ın onlar karşısında hala sessiz kaldığını da görüyoruz.


Kürtleri ve Kürdistanlıları asıl ilgilendiren konu budur. Kürdistanlılar, Kürtlerin bir ulus olduğunu söyleyenler, bunun mücadelesini verenler, yıllardır Osman Baydemir’in bugün söylediklerini söylediler, söylüyorlar. Bizim açımızdan Osman Baydemir’in söylediklerinde yeni bir şey yoktur.

Eğer Osman Baydemir sarf ettiği sözlerle, bizi Abdullah Öcalan, Cemil Bayık ve Mithat Sancar’ın tarikatına davet ediyorsa veya o sözlerle ihanet şebekesine güç katmak istiyorsa “yemezler,” hani “ağzıyla kuş tutarsa” diye bir deyim vardır. Osman Baydemir de ağzıyla kuş tutarsa kimsenin Osman Baydemir’e inanmaması lazımdır.

Kürdistan halkına ayak bağı olan, Kürtleri birbirine düşman haline getiren, Kürdistan Bağımsızlık mücadelesini dünyanın gözünde “terörist” olarak damgalatan, Kürdistan’ın en yetenekli evlatlarını katleden, ihanetçi olarak damgalatan, Kürt örgütleri arasında güven zehirlemesi yaratan, İran, Irak, Türkiye, Suriye devletlerinin uzantısı haline gelen KCK- PKK çete yapısına son verilmeden, orası terk edilmeden bu çete yapının yaptıkları Kürt Halkına izah edilmeden ve çete başları yargılanıp tarihin çöplüğüne atılmadan diğer açıklamaların hiçbir değeri yoktur.

Yarın öbür gün Abdullah Öcalan dahi Bağımsız Kürdistan sloganı ile bizleri birlik ve beraberliğe bile çağırabilir. Bu yeme gidecek olan Kürtlerin akıbeti, kesin olarak kasaba teslim edilecek olan koyunların akıbetinden farklı olmayacaktır.  

Bu açıdan olaya bakıldığında Osman Baydemir’in söyledikleri, Kürtleri kandırarak, bir araya toplamak, ardından kasaplara teslim etmek dışında hiçbir amacının olduğuna inanamıyorum. Osman Baydemir’in açıklamalarını KCK televizyonlarında yapması yazdıklarıma daha bir inandırıcılık katıyor.

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu