Makalelerim

İşaret fişeği ve son nokta!

Selim Çürükkaya / Abdullah Öcalan son avukat görüşmesinde:  “Ben benimle görüşen heyetle anayasal çözüm üzerinde anlaştım” demiş, o günden sonra avukat görüşmeleri kesilmişti. AKP hükümeti  KCK ya karşı büyük operasyonlar yaptı, sivil alanları ve askeri bölgeleri inanılmaz bir biçimde örseledi. Ergenekoncuların üzerine gitmeye devam etti, generallerin bir kısmını tutuklayarak hapse tıktı, süre içinde İmralı üzerinde denetimi tam olarak  kurmayı becerdi. 
 
Öcalan devir teslim töreni yapılmadan AKP nin emrine girdi. Öcalan’ın politikası bilindiği gibi yer değişmesine göre şekilleniyordu. Şamda iken Şam’a göre, Roma da iken Romaya göre, Türk ordusunun emrine girince, orduya göre olurdu.
Şimdi Öcalan APK nin kontrolünde, ne olacak? 
Kendini inkar mı edecek? 
Hayır! 
Tanıdık bildik Öcalan düpedüz AKP nin politiklarını savunacaktır! Ve AKP ye ateş püsküren müritlerin ateşleri yavaş yavaş sönecek, yanılmaz, kandırılmaz liderlerinin noktasına geleceklerdir. 
İmkansızdır demeyin! 
Biz ne imkansız olanları gördük!
Bekaa vadisindeyken, yüzlerce Kürt gencini kemalisttir bahanesiyle öldürenin, İmralı‘da nasıl kemalist kesildiğini görmedik mi? Gençler, Bekaa’ da kemelisttir gerekçesi ile kurşuna dizilirken müritler kahrolsun kemalizm deyip ölüme alkış çalmadılar mı?  
Öcalan  İmralı da kemalist olunca ve kemalizmi kabul etmeyen genç gerilalar, bu kez “neden kemalist değiller” gerekçesi ile Qandil‘de kurşuna dizilirken, yine aynı müritler tarafından ölümler alkışlanmadı mı?
 
Bekaa’dayken misaki milli sınırlarını meşru görenleri ihanetçi olarak değerlendiren Öcalan, İmralı ya gelince, bu kez misaki milli sınırlarını meşru görmeyenleri ihanetçi saydı. Müritleri inanılmaz bir hızla ona uymadılar mı? 
 Tanıdığımız bu bildik Öcalan, şimdi AKP  iktidarının emirinde! Öcalan’ ın mantığında zaten “emir demiri keser” var.  O hiç teredütsüz AKP nin Kürt sorunu ile ilgili bütün politikalarını tasdik edecektir. Kürtlere seçmeli ders hakkı tanınacak ya, bunu bir adım sayacak, belediyelere özerklik tanınacak ya, onu demokratik özerklik sayacak, tabanını ikna edecek başka argumanları eline verirler, merak etmeyin!
Aslında bu  yeni süreç çoktan başlamıştı, şimdi yavaş yavaş bizleri alıştıracaklardır. Avni Özgürel’in Qandil’e çıkışı, Karayılan’ın yeni döneme ait açıklamaları, Leyla Zana’nın işaret fişeğini atması, AKP eski milletvekili Nazlı ılıcak’ın Ahmet Türk, Nurettin Demirtaş ve Osman Baydemir’i köşküne davet ederek ağırlaması hiç de teasdüfi değildir. Bunlar yeni bir dönemin son açık işaretleridir.
Benim görüşüme göre Leyla Zana Öcalan ile bir yerde buluşturulduktan sonra bu sayfa açıldı.  Bu saatten itibaren  Mürit kalemler çark edecek, dillerine değiştirecek, “AKP iyidir, o sorunu çözer, AKP nin çöüzümüne karşı olan Kürtler haindir” diyeceklerdir.. Avam takımı ise hiç düşünmeksizin “Tabi tabi AKP çözümü tam kendi istekleri ile uyum içinde olduğunu, serokun çözümü AKP ye kabul ettirdiğini” söylemeye başlayacaklardır. KCK lilerin büyük kısmı tahlieye edilecek, eşeğini kaybeden bulduğu için yeniden sevinecek, sevinmeye başlayacak… Bunun  ardından yeni anayasa ve Kürtleri entegre etme çalışmaları el ele verilerek gerçekleştirilmeye çalışılacak. Bunda başarılı olunduysa genel bir af ufukta görülecek, onda da başarılı olunduysa, son nokta ileri bir tarihte konulacaktır.  Bütün dünya tanıktır ki Öcalan İmralı’ daki mahkemede yargılanırken kameralar karşısında: “Devlet bana bir imkan tanısın, ben son noktayı koyarım“ demişti.
Bakalım hayırlı olsun, bu kez kullanım sırası AKP dedir. İnşallah onlar  iyi kullanırlar! Gerçi o coğrafyada devlet ele giçirip kullandığı kürtleri hep kötü kullandı, yeryüzündeki bütün kullanımlar çirkidir, o kelime dahi insanı rahatsız eder. Ama dini bütün müslüman kardeşlerimizin kullanımı  farklı olacaktır gibimize geliyor.! 
Haydi hayırlı olsun. 
 

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu