Makalelerim

Mankut Şemdin

 Vaziyet böyle! Tabi ben bu duruma  üzülüyorum. Hatta Kahr oluyorum..!Bu çağda nasıl oldu da bir Kürt komutanı böyle Mankut yapıldı?Burada bizim rolümüz nedir? Biz neden bu durumu engelleyemedik?Kürt halkı bu durum karşısında neden sessiz?

Selim Çürükkaya / Bu gün Türk basınında yayınlanan Şemdin Sakık’ın ifadelerini okuyunca, Cengiz Aymatov‘ un bir romanında anlatılan “Mankut”ları hatırladım.

Demek ki yüzlerce yıl önce Orta Asyada geçerli olan mankutlaştırma yöntemleri hala Türk zindanlarında uygulanıyor. Aymatov’un anlattığına göre Orta Asya da  savaşan aşiretler savaşta tutsak aldıkları esirleri obalarına götürür, kafalarını sıfır numara tıraş eder, kestikleri bir devenin taze derileri ile çıplak kafalarını sıkıca sararlar. Kafaları deve derisi ile sarılmış olanlar, bu halleriyle aylarca kızgın güneşin altında bekletirler.

Isındıkça kafaları sıkan bu deve derisi tam olarak kuruyunca  sertleşir ve söküldüğünde kalıba alınan kafadaki hafıza tamamen silinir, kişi geçmişe ait hiç bir olayı, yeri,  kişiyi hatırlamaz olur.

Cengiz Aymatov’un roman kahramanlarından biri, bu haldeyken annesi onu görür ve tanır, ama oğul anayı hatırlamaz sonunda kendisini ikna etmeye çalışan annesine saldırır.
 Şemdin  Sakık’n mahkeme karşısında söylediklerini okuduğumda  tam olarak böylesine  modern bir mankut haline geldiğini anladım. 18 Yıl Türk ordusuna karşı savaşmış, 15 yıldır o ordunun zindanında “mankut”laştırılmış adam,  kalkmış herkese sesleniyor. Ben on beş yıl sonra tahliye olsam, rapor alma imkanım var ama buna rağmen Türk ordusuna askere olarak gideceğim, -Kürt gençlerine bu ordu sizin ordunuzdur demek için-  diyor.
Düşünebiliyor musunuz, şimdi 50 yaşın üzerinde olan Şemdin, 65 yaşına geldiğinde bile askere gidecek, Türk ordusunun kendisine verdiği silahı alacak, geçmişte yaşadıklarını unutmuş biri olarak belki kardeşini belki de rahmetli olmasaydı anasını bile o silahla vuracak!
Karşısında savaştığı ordu karekterinden hiç bir şey kayıp etmemiş, Kürt halkına karşı hala zalimce, düşmanca davranmaya devam ediyor. Kürt halkının varlığını hala inkar ediyor. Ama Şemdin bütün bunları unuttu, liderinin derisini çıplak kafasına sardılar, geçmişe ait her şeyi ona unutturdular ve yenildiği devlete köle olarak mahkemeye sürdüler.
“Mankut” Şemdin yeni sahibinin her şeyini doğru buluyor, sahibi ne derse onu diyor, eski tanıdıkları dostları onu ikna etmeye  çalışsa da onları tanımıyor….
 Vaziyet böyle!
Tabi ben bu duruma  üzülüyorum.
Hatta Kahr oluyorum..!
Bu çağda nasıl oldu da bir Kürt komutanı böyle Mankut yapıldı?
Burada bizim rolümüz nedir?
Biz neden bu durumu engelleyemedik?
Kürt halkı bu durum karşısında neden sessiz?
Kendilerine yurtsever diyenler, neden bir komutanın bu duruma gelmesi karşısında zevkten dört köşe olurlar?
 Ben aşağıdaki satırları okuyunca bu soruları kendi kendime sordum, ya siz?
 Basının  Şemdin adına servis ettiği haberlerin özeti:
„Ergenekon davasında gizli tanık olduğu ortaya çıkan Şemdin Sakık, bugün de ifade vermeye devam etti. “Bana eski terörist diyebilirsiniz” diyen Sakık, “Çürük raporu alma, bedelliden yararlanma imkanım olmasına rağmen sembolik değeri olsun diye askere gitmeyi düşünüyorum” açıklamasında bulundu.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 65’i tutuklu 274 sanıklı Ergenekon Davası’nın 256. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Emekli Korgeneral Mehmet Ersöz ve Tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun da aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanık hazır bulundu.
Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık duruşmaya katılmadı.
Öte yandan, Oda tv Davasından tutuklu bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu. Şemdin Sakık gizli tanık odasında ifade vermeye devam etti. Sakık’ın orijinal sesi ve görüntüsü duruşma salonunda bulunan ekranlara yansıtıldı. Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in sorularını yanıtlayan Sakık, kendisinin davada tanık olarak dinlenmesiyle ilgili tepkiler olduğunu bu konuda birşeyler söylemek istediğini belirtti.
“Tanık olarak dinlenirken terörist sıfatım yoktur”
Şemdin Sakık, “Ben tanık olarak dinlenirken terörist sıfatım yoktur. Bana eski terörist diyebilirsiniz, geçmişi suçlarla dolu diyebilirsiniz ama şu anda suç işliyor diyemezsiniz. Öcalan’ın Şam’dan getirilmesi tamamen benim geliştirdiğim plan çerçevesinde oldu. Pişmanlık yasasından faydalanmak için dilekçe verdim. Benim için dağa gidiyorsanız, gitmeyin mesajı verdim. Örgütün içinde benimle birlikte hareket eden insanlar, korkularından teslim olmadılar ama örgüttü bırakıp ya Kuzey Irak’a ya da Almanya’ya yerleştiler” dedi.
“Askere gideceğim”
 
Sakık, “Nasip olursa 15 yıl sonra özgürlüğüme kavuşacağım. Çürük raporu alma, bedelliden yararlanma imkanım olmasına rağmen sembolik değeri olsun diye askere gitmeyi düşünüyorum. Bu ordu Türkiye’nin ordusudur. Askere gidererek, Kürt gençlerine ‘ordu sizindir, askerlik yapın mesajı’ vereceğim” diye konuştu.
“Oluk oluk kan akacaktı”
Sakık, “Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları olmasaydı bugün kan oluk oluk akacaktı. Bu nedenle hayırlı bir iş yaptığıma inanıyorum” dedi.
“Felaketten zarar gören ordunun kendisidir”
 
 
Sakık “1993 yılında esas yaşanan o felaketten büyük zarar gören ordunun kendisidir. Ordu bir çok generalini albayını yarbayını kaybetti. Bunun ortaya çıkarılmasını istemek orduya hizmettir, orduyu yıpratmak değil. Silahsız askerlerini kaybetti. Göreve geldiklerinde bunların akıbetinin araştırmaları gerekirdi. Asker arkadaşlığı, yoldaşlık bunu gerektirir. Onlar bunları gizlediler. Bizi burada konuşturan onların tutumudur. Herşeyi biliyorlar ama gizliyorlar. Gizledikleri içinde başkaları açıklıyor” dedi.
“16 kitap yazdım”
Cezaevinde 16 kitap ve binlerce makale yazdığını anlatan Sakık, “Kitaplarımın özeti bu şiddetin, Kürtler’e ve Türkiye genelinde insana ait olan herşeye verdiği zararı işlemekti. İnşallah bu kitaplarım bazılarını aydınlatır. Bunun iyi bir sey olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
“Savaşçı doğmadım ki””
Sakık, Başbuğ’un yazılı açıklamasına atıfta bulunarak, “Şemdin Sakık gibi bir teröristin bu mahkemede tanık olarak dinlenmesi” sözünün havada kaldığını söyledi. “18 yıl orduya karşı mücadele etmiş birinin art niyetli olmaması mümkün mü” şeklinde eleştirildiğini ifade eden Sakık, “Bu mantıkla gidersek benim hala PKK’yı savunmam gerekiyordu. PKK’nın gerçek yüzünü ortaya çıkartmak için uğraştım. Yıllardır gençleri PKK’nın elinden kurtarmaya çalışıyorum. Kişilik değişmeyebilir ama tercihler değişkendir ve değişebilir. Öcalan ile ilgili 2 kitap yazdım. Ben savaşçı doğmadım ki” diye konuştu.
Sakık, 12 Eylül’de şiddete yöneltildiğini, şartların kendisini dağa çıkmaya yönlendirdiğini belirterek, dağda geçen yıllarının Şemdin Sakık’ın dışında bir şey olduğunu anlattı. Sakık, dağda Türk ordusu ile defalarca karşı karşıya geldiğini, ordunun disiplinli, fedakar, üretken ve hiyerarşi içinde olduğunu gördüğünü ve saygı duyduğunu kaydetti.
Sakık, nasip olursa 15 yıl sonra özgürlüğüne kavuşacağını dile getirerek, “Çürük raporu alma, bedelliden yararlanma imkanım olmasına rağmen sembolik değeri olsun diye askere gideceğim. Ordu kimsenin malı değildir. Bu ordu Türkiye’nin ordusudur. Askere gidererek, Kürt gençlerine ‘ordu sizindir, askerlik yapın mesajı’ vereceğim” şeklinde konuştu.
“Davalar olmasaydı kan akacaktı”
Sakık, 1993’te yaşanan 33 erin katledilmesi olayından sonra büyük zarar gören ordunun kuvvet komutanlarını, generallerini, yarbaylarını kaybettiğini vurgulayarak, “Bunun ortaya çıkarılmasını istemek orduya hizmettir, orduyu yıpratmak değil. Ordu silahsız askerlerini kaybetti. Göreve gelir gelmez bu arkadaşlarının akıbetini araştırmalıydılar. Asker arkadaşlığı, yoldaşlık bunu gerektir. Onlar bunları gizlediler, bildiklerini ifşa etmediler. Her şeyi biliyorlar, bildiklerini de gizliyorlar. Bizi burada konuşturan onların tutumudur. Gizledikleri için de başkaları açıklıyor” diye konuştu.
Bu davada ifade vermek istemesinin nedeninin “karanlık noktaların aydınlatılması isteği” olduğunu vurgulayan Sakık, “Bunun dışında bir amacım yok. Açıklığın olduğu dünyada sinsice hareket edilmez. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Ancak bazı yalanlar akşam ortaya çıkar. Gerçek ortaya çıkar. Halkın aydınlatılması gerekiyor. Eğer bünyede bir kirlilik, zehir varsa bu ülke yoluna girmiş sayılmaz. Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları olmasaydı bugün ülkede oluk oluk kan akacaktı. Bu işin ruhunu biliyorum. Bu nedenle hayırlı bir iş yaptığıma inanıyorum” şeklinde konuştu.
“Bekaa Vadisi’nin altını kazın”
 
 
Sakık, Bekaa Vadisi’nin altının kazılarak bakılması gerektiğini söyledi. Birçok nedenle örgüt içinde infaz edilen insanlar olduğunu, en yoğun infazların Bekaa Vadisi’nde yapıldığını belirten Sakık, bu infazların ortaya çıkmasının infiale neden olacağını kaydetti.
Sakık, “Örgütün içinde ‘silahlı mücadeleyi bırakıyorum’ demek karşı tarafa geçiyorum anlamına gelmektir. Biri örgütten ayrılmak istediğinde gitmesine izin verilmiyordu, hemen infazı gündeme geliyordu. Öldürülen insanların sayısını bilemem ama bunun binlerce olduğunu biliyorum. Bütün ölümler bir süre sonra propagandaya, siyaset üretme kaynağına dönüştürülüyordu” diye konuştu.
Sakık, eski İsveç Başbakanı Olof Palme’nin öldürüldüğünü, bu olayda PKK bağlantısının araştırıldığı düşüncesiyle Öcalan’ın İsveç’ten örgüte katılan Kürt yazar Mahmut Baksi’nin kızkardeşi doktor Lamia Baksi’yi ajan olduğu gerekçesiyle sorguya aldırıp işkence yaptırdığını, Baksi’nin Cemil Bayık tarafından da infaz edildiğini söyledi.
Tutuklu sanıklardan Mehmet Zekeriya Öztürk’ün yazılı olarak verdiği “Neden gizli tanık oldun?” sorusu üzerine Sakık, o dönemin koşullarından dolayı gizli tanık olduğunu belirterek, “Bugün o koşullar ortadan kalktığı için kimliğimi ortaya koydum. Samimiyetimi ortaya koymak için kimliğimi açıkladım” dedi.
“Ben ‘Ergenekon’ diye bir oluşumu tanımam bilmem” diyen Sakık, 53 yaşında, özel bir hayatı bulunmadığını, eşi ve çocuklarının olmadığını, önünün karanlık olduğunu söyledi.
İtirafçılar içinde Abdülkadir Aygan gibi 3-5 kişinin kirli işlere bulaştırıldığını belirten Sakık, “Neredeyse kendime itirafçı demekten utanıyorum. Geçmişte yaşadıklarımı deşifre ediyorum. Hırsızlık mı yapmışım” diye konuştu.
Perinçek’in soruları
Sakık’ın kendisi hakkındaki ifadeleri üzerine duruşmalardan yasaklı olan tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de salona getirildi.
Perinçek’in 5-7 Nisan 1991’de Öcalan ile “2000’e Doğru” dergisi için Bekaa Vadisi’nde görüşmeye gittiğinde, neler konuştuklarına dair doğrudan bilgiye sahip olup olmadığını sorduğu Sakık, “Siz geldiğiniz de ben oradaydım. Neler konuştuğunuzu bilmiyorum. Öcalan ile baş başa görüşmeleriniz oldu. Yayınlarınız sonucu Öcalan siyasi bir kişilik kazandı” dedi.
Perinçek’in PKK’dan kaçanların “bizi Öcalan’ın elinden siz koruyabilirsiniz” diyerek kendilerine sığındıklarını belirtmesi üzerine Sakık, “Siz de onları yüz üstü bıraktınız. Öcalan da onları öldürdü” dedi. Bunun üzerine Perinçek de kendilerine sığınanları koruduklarını söyledi.
“PKK ile düşmanken dost oldunuz, anlayamadık”
Perinçek’in örgüt içindeki konumunu sorduğu Sakık, “Ben örgütün 9 kişilik politbürosunda değildim. Yani 9’uncu adam bile olamadım ama Merkez Komite üyesiydim” dedi.
Perinçek, “1991’de SHP tarafından o zaman PKK’ya teklif edilen 22 milletvekili için Murat Karayılan’ın beni Ankara’daki partiye ait telefondan arayıp 4 milletvekili teklif ettiğini ve bizim bunu reddettiğimizi biliyor musunuz?” diye sorduğu Sakık, “Biliyorum ama neden kabul etmediğinizi bilmiyorum. 1980’e kadar örgütle düşmandınız. 1990’larda dost oldunuz. Sonradan da düşman oldunuz. Bunu anlayamadık” diye yanıt verdi.
Perinçek de “Biz Kürt’e sırtımızı dönmedik. PKK’nın Amerika’nın aleti olduğu için onunla düşman cephelerde olduk” dedi.
Perinçek’in Sakık’a soru sorarken bazı açıklamalar yapması üzerine, önce mikrofonu kapatıldı, bir süre sonra da Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından salondan çıkarıldı.
Kaynak CNN Türk

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu