Makalelerim

Kucağa oturtma mantığı

Selim Çürükkaya / “Makalemi kaleme alırken bir yanlışlık yaptığımı kabul ediyor, okuyucularımdan özür diliyorum. Anlaşılıyorki  Kürtler için Kucağımıza oturacaklar lafını CHP ninin başka bir Genel Başkanı Hurşit Güneş kullanmıştır. Bu aslında işin vahametini gösteriyor. Anlaşılan CHP nin başkan yardımcıları koltuğunu elde edenler arasında daha başka ordducu, ergenekoncu, halkın ve demokrasinin ırzına geçen ırz düşmanları vardır. Demekki bunlardan birede Hurşit’ tir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş isminde bir kişi, geçenlerde CHP lilerin katıldığı bir toplantıda:

 

“Kürtler yakında  CHP nin kucağına  oturacaklar” demişti.  Yoksa onun deyimiyle dememişti de basın mı uydurmuştu!  Hurşit Güneş’in Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu’nun kendisi Kürt’ tü, ama daha bunu kendisine bile  itiraf edemiyordu. Yine basının yazdığına göre Türk görünen Kürt Kılıçdaroğlu Hurşit’ e, Kürtlere bu hakaretinden dolayı tek kem bir söz söylememiştir..

Hatta Hurşit’ in kırdığı potu örtbas etmesi için kendisine yardımcı olduğu bile yazıldı. İşte bu Hurşit, bu lafı söyledi mi söylemedi mi tartışmaları sürüyorken, başka bir Genel Başkan Yardımcısı başka bir yerde önemli bir pot daha kırdı.

 

 

CHP genel başkan yardımcısı Süheyl Batum, şu anda Silivride tutuklu olan sanıklardan Mustafa Balbay, Tucay Özkan ve Haberal’ ı önümüzdeki seçimlerde CHP’ nin milletvekili adayı olarak göstermesini  istedi.  Bununla yetinmedi, üçüncü bir pot kırdı, birilerinin Türk ordusunun içini oyduğunu, ordunun kağıttan kaplan olduğunu söyledi. Ona göre Türk ordusunun bir türlü darbe yapmayı beceremediğini, hükümetin ordunun bütün girişimlerini boşa çıkardığını, Ergenekoncuların tutuklanması karşısında Ordunun bir şey yapamadığını, bundan dolayı Ordunun kağıttan kaplan olduğunu açıkladı ve ekledi: Ama Ayakta kalan tek kurumun CHP olduğunu, tutuklu olan Ergenekon üyelerini ancak CHP nin kurtaracağını ve orduyu da gerçek kaplan haline ancak CHP nin getireceğini söyledi ve kendini ele verdi.  Hurşit ‘in  “Kürtler yakında kucağımıza otururlar” lafını söyleyecek zihniyette olduğu bu ikinci başkanın zihniyetinden rahatlıkla  son anlaşıldı. Zaten Ergenekon’ un mantığı “Kürtleri kucağa oturtma”  mantığıdır.

 Ve Hurşitbu lafı öyle iş olsun diye söylemiyor,  bu sadece ırkçılık olsun diye sarfedilen bir lafa da benzemiyor. Hurşit bir şeyler biliyor! Derin yerlerde, önümüzdeki seçimlerde, Kürtler için bazı dolaplar çevriliyor, Hurşit bunlardan haberdardır  ve Kürtler için kucağa oturtulma  rolü konuşulmuştur, Hurşit sadece  bunu dışa vuran bir piyondur. Onun meslakdaşı Süheyl’i  Ergenekonun her  eyleminde bulmak mümkün, Emin Çölajan’ ın Eşiyle birlikte Silivri’ de boşuna boy göstermiyordur.

Hurşit, kendi  Kürt Genel Başkanını ve Gürsel Tekin’i görmemezlikten gelerek “Kürtler yakında kucağımıza oturacak” diyor utanmadan, yoksa Kılıçdaroğlu’ nun koltuğuna oturmaya mı niyetli kerata?  

Şimdi Türk ordusu Süheyl ile Hurşit’in  kırdığı bu potları örtbas etmek için, sanki Süheyl Türk ordusuna hakaret etmiş gibi Genel kurmay  Başakanı CHP yi ziyaret etti.  Gazetelerin yazdığına göre Süheyl Batum Türk ordusu hakkında şu sözleri sarf etmişti:  “Meğer kağıttan kaplanmış. Biz asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP’yi yıkamadılar”
Yine Türk gazetelerine göre ise Türk Genel Kurmay Başkanı bu sözlere çok kızdı. Gazeteler bu kızgınlığı da  dile getirdiler:

“Tepkilerin en ağırı ise kuşkusuz iddianın hedefindeki Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi. Üstelik Genelkurmay’ın tepkisi açıklamayla da sınırlı kalmadı. Açıklamanın hemen ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.”

Bütün bu söylenenler alt alta getirilip yorumlandığında; CHP’ in genel başkan yardımcılığını yapan bu iki zatın eski Genel Başkanı Deniz Baykal gibi Ergenekon Örgütünün avukatlığını yaptığı, darbe yapmadığı için Türk ordusunu eleştirdiği, kafa tasçılar gibi “Kürt halkını kucağa oturtmaya” çalıştığı ve  bu adi yobazlar karşısında bir sürü CHP li Kürdün sessiz kaldığı, Kürt Gürsel Tekin’ in bile bu hayasızlık karşısında sustuğu, Dersim’de Kürdistan’ da ve Türkiye’ nin pek çok ilinde, Kürtlerin hala CHP ye karşı kazan kaldırmadıkları bir gerçektir.

Bundan yaklaşık on gün Önce Kürdistan’ a giden Candaş Tolga Işık isimli bir gazeteci. Kürt erkeklerin hızla çanak antenler satın aldıkları, bu antenler aracılığıyla erotik televizyon kanalları izledikleri  sex filmlerinden dolayı hepsinin sapıklaştığı, en yakın akrabalarına saldırarak tecavüz ettiklerini yazdı. Gerci sonradan özür diledi ama, özrü kabahatinden büyüktü, Hurşit’  de sarf ettiği sözlerine sahip çıkmadı. Söyledi, “söylemedim” dedi.  

 Türk ordusunu çok yakından tanıyan biri olarak yazıyorum. Kürtler hakkındaki bu aşağılayıcı sözler Türk ordusunun ocağından çıkıyor. Türk ordusu Kürtleri “Kucağa oturtulması gerekenler veya ırz düşmanı olarak” niteler, Süheyl, Hurşit ile Candaş’ı takip edin ayak izleri oraya kadar gider.

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu