KitapRoman

Kitabı Okudum

Dr. Said Başika’da Tezxırab Köyünde 2016, 26 Kasım günü mayın imha ederken arkadaşı Muhammed Resul’un kumun altına saklanmış maşaya basmasıyla bomba patladı. Muhammed Resul yaşamını yitirdi, Dr. Said ağır yaralandı. Bomba patladığı anda olay yerinde olan ve kamerasıyla patlama anını çeken Finlandiya televizyonu muhabiri Dr. Said Dağların kilidini kaybettik kitabının İngilizce versiyonunu göndermiştim, kendisine “kitabı okudun mu?” diye sordum. Aşağıdaki yanıtı aldım:

Merhaba Selim,

Evet okudum. Düşündüğüm zaman, beklediğimden bayağı farklı ki hoşumada gitti. Son kısımları, kendimin Kurdistandaki savaş deneyimlerimle, birçok açıdan, benzer deneyimleri hissetmemi sağladı. Diğer kalan kısmı ki herşey buna yöneliyordu, beni içine çekti.

Said’i birkaç günden fazla tanımıyordum. Şimdi ise onu daha iyi tanıdığımı zannediyorum.

Keşke bunların hepsi olmadan önce okusaymışım, bununla ilgili onunla çok konuşmak isterdim.

Stadyumdaki intihar bombacısı hikayesi çok komikti, gerçekten böyle onemli bir konuyu kara Mizah olarak taşımanızı beğendim.

Hamile kadının bombayla,kendini patlatması iş tekrar ciddileşiyor. Intihar bombacılığıyla ilgili tüm kısım ciddiydi.

Gercekten zor zamanlardı.

Kürd halkının politik tarihiyle ilgili bir kitapta yer almak, Said, aracılığıyla yer almak, bunu kişiselleştiriyor ve bu içerikte bahsedilmekten çok fazlasıyla onurlandım..

Teşekkür ederim.
Niklas

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu