Tepkiler

D.Bakırda kitapçılara tehdit!

Apo'nun Ayetlerini Diyarbakırda satmak yasak ve satanlar tehdit altında!

KK-Haber  /  DİYARBEKİR, 29/4 2005 -“Apo’nun Ayetleri” adlı kitabı satan Diyarbakir’daki bazı kitapçılar, Apocular tarafından tehdit ediliyor. Kürtlerle ilgili yayın çıkarmak, kitap yayınlamak yıllar yılıdır ateşten gömlektir. Ancak Kürt yayıncılığının üzerindeki devlet baskısı, Türkiye’nin AB süreciyle kısmen hafiflemiş durumdayken, Kürt yayınlarına yönelik yeni baskı mekanizmaları devreye giriyor.

Apocular, kitapçıları dolaşarak Abdullah Öcalan’ın gerçek yüzünü ortaya koyan başta “Apo’nun Ayetleri” adlı kitap olmak üzere, benzeri kitap ve yayınları satan kitapçıları tehdit ediyorlar.

2004’ün Eylül ayında Diyarbakır’da düzenlenen “Edebiyat Günleri” çerçevesinde Doz Yayınlarının stand açmasına Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi izin vermemişti. Yine benzer bir yasaklama; Elma Yayınları tarafından çıkarılan “Diyarbakır’da Fuhuş” adlı kitabın Diyarbakır’da satılması “karanlık” güçler tarafından engellenmişti.

Selim Çürükkaya tarafından kaleme alınan “Apo’nun Ayetleri” adlı kitap geçen ay Doz Yayınlarından çıktı. Daha önce de Abdullah Öcalan’ın “sistemini” deşifre eden Hasan Yıldız tarafından kaleme alınan “Muhatapsız Savaş ve Muhatapsız Barış” ile Necdet Buldan’ ın yazdığı “PKK’de Kadın Olmak” adlı kitaplar Doz Yayınları tarafından yayınlanmıştı.

Ayrıca açık adresi belli olmayan Şark yayınları tarafından yayınlanan Şemdin Sakık’ın yazdığı “APO” adlı bir kitap da geçen ay piyasaya çıktı. Aldığımız bilgilere göre söz konusu olan bu kitapları satan bazı kitapçılar Apocular tarafından tehdit ediliyorlar. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz kitapçılar görüş belirtmek istemediler ama tehdit edildiklerini doğruladılar.

 

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu