Makalelerim

Bütün Vicdanları susturamazsınız!

Ya reben sesli Xeyro Abas? Hani, Roj TV ve resmi ideolojinin kontrol ettiği diğer kanallarda onu görebiliyor musunuz? Neden söyleyemiyor şarkılarını? Kimse bu sanatçının sesi neden kesildi, klipleri neden kaldırdı diye sorabiliyor mu? Kendisi de dilini yutmuş gibi, diktatör rejimlerin sıradan bir insanı gibi susuyor.

Selim Çürükkaya / Birkaç gündür bazı internet sitelerinde, bazı haber ajanslarında Kürtlerin en ünlü sanatçısı Şivan Perver aleyhinde bir karalama kampanyasındır almış başını gidiyor. Bu karalama propagandasına “aydın entelektüel” olarak geçinenler de katılmaya başladı. Şivan Perver’i araya almış, adeta “vurun kahpeye” diyerek, onu kelimelerle, cümlelerle linç etmeye çalışıyorlar ve bizler hiçbir şey yapamadan seyirci gibi yazılanları okuyor ve susuyoruz.

Şivan Perver ‘e karşı başlatılan son kampanyanın nedeni şu: Geçenlerde Almanya’nın Köln kentin’e gelen Türkiye’nin Başbakan yardımcısı Bülent Arınç,  bir otelde Şıvan Perver ile görüşmüş, bu görüşmede onu Türkiye’ye davet etmiş, bu mümkün olmadıysa TRT 6 te bir konser vermesini istemişti.

Bu olay duyulur duymaz, bilinen bazı çevreler, harekete geçmiş ve kinlerini kusmaya başlamışlardı. Fırat Haber Ajansında ERDEM CAN imzalı demiyeyim, maskeli biri Şivan Perver için şunları yazıyordu “Ankara siyasetinde otel merkezli faaliyetler siyasetin ve siyasetçinin kirlenmesinde ciddi bir ölçüyü temsil eder. Siyasal faaliyetler için otellerin kullanılması gizli saklı, karanlık, kirli faaliyetlerin yürütüldüğü anlamına gelir. O nedenle aklı selimini hala koruyabilen siyasiler buna mahal verecek davranışlardan kaçınır.”

Maskeli adamın bu satırlarına göre Şivan Perver gibi bir sanatçının Köln şehrinde Kameraların ve basının karşısında yapılan görüşmeyi “Gecenin karanlığında otel odasında kotarılan, ”anlaşmanın” öncesini henüz bilemiyoruz., diye bize sunuyor, “Ancak, Perver’in AKP’nin gözüne girmek için…” le devam ediyor, Bülent Arınç’ la görüşmesi, onun karanlık ilişkiler içinde olduğunu gösteriyor, diye vurguluyor. Satırların devamında: “Bundan daha kirli hangi ilişkiye yataklık edebilir bir otelin odası.” Diye noktalıyor.

Bu satırları yazan adam kendi başına bir adam değildir. Kendi başına bir adam olmuş olsaydı. Yazdıklarına güler geçerdik. Nerden biliyoruz bu adamın kendi başına bir adam olmadığını? Çünkü bu adamın söylediklerini tekrarlayan bir koro var, o koro ve hatta” aydın” geçinen bazıları da aynı şeyleri söyleyince, biz bunu resmi görüş olarak okuyoruz. Kürt patentli bir diktatörlüğün görüşleridir okuduklarımız. Bu Kürt patentli diktatörlüğün görüşüne göre, kendisinin izni olmadan hiç kimse kimse ile görüşemez, hiç bir Kürt, basına ve televizyonlara mesaj veremez, açıklama yapamaz. Hiçbir Kürt sanatçısı kendilerinin onayı dışında televizyon programlarına çıkamaz. Onları dinlemeyen, onlara uymayan sanatçılar ve adınlar, karanlık ilişki içindedirler, düşman tarafından kullanılıyorlar, düşmanın piyonudurlar…..

Bu sorun sadece Şivan Perver ile sınırlı değildir. Geçen yıl Türkiye içişleri bakanı, PSK nin eski lideri ve Şair Kemal Burkay ile bir telefon görüşmesi yaptığında aynı odaklar tarafından yine bir karalama propagandası başlatılmış ne yazık ki diktatörlük ideolojisi dışında olduklarını söyleyen çevreleri de etkilemiş, onlar da bize şu soruyu sormaya başlamışlardı: “Kemal Burkay neden iç işleri bakanıyla telefonla görüşüyor?”

 

Sorun Kemal Burkay ile de sınırlı değil. Sanatçı Rojin TRT Şeş’ e çıkıp program yaptığı için başına neler gelmiş biliyor musunuz? Eski Sovyetler Birliğinde Sakarov’ un, Sol Jenistin’in Dr. Pastarnak’ın başına gelenlerin bir benzerini yaşıyor Rojin. Belki daha  korkuncunu! Onlar başlarına gelenleri bir yolunu bulup dünyaya anlattılar. Rojin onu da yapamıyor. Anlatamıyor ve susuyor! Şu anda belkide mide ağrılarından kusuyor!

Ya reben sesli Xeyro Abas? Hani, Roj TV ve resmi ideolojinin kontrol ettiği diğer kanallarda onu görebiliyor musunuz? Neden söyleyemiyor şarkılarını? Kimse bu sanatçının sesi neden kesildi, klipleri neden kaldırdı diye sorabiliyor mu? Kendisi de dilini yutmuş gibi, diktatör rejimlerin sıradan bir insanı gibi susuyor.

Her gün ekranlarda “Gerilla roj baş” deyip bizi selamlayan Beser Şahin nerede? Onun görüntüsünün olduğu hiçbir klibi izleyebiliyor musunuz? Kaç yüz tane klipte vardı, bütün bu kliplerin Beser den dolayı kaldırıldığını, belki de yakıldığını biliyor musunuz?

Beser ile Xeyro Abas resmi ideoloji ve diktatöre karşı mı geldiler?
Zannetmiyorum!
Karşı gelmeleri şart değil, çünkü resmi ideoloji ve diktatörlük sanatçının ve sanatın düşmanıdır, onları cezalandırır, televizyonlara çıkarmaz, yaratıkları eserleri yasaklar, konserlere çıkmalarını engeller, kitleler içinde teşhir eder ve bunlar aracılığıyla onlara boyun eğdirir, onları sadık birer köpek haline getirir. Bunu başardıktan sonra onları tekrar vitrine çıkarır.

Şivan Perver’e de bunu yapmak istiyorlar, resmi ideolojinin güdümündeki televizyonlar, neden Şıvan Perver’e kapalıdır?
Neden Şivan türkülerini orada seslendirmiyor?
Neden orada konserlerini veremiyor?
Çünkü Şivan “boji” ci olmayı kabul etmiyor.
Sıfır olmayı içine sindirmiyor
Sıfır olanlar ise, sıfırlaşmak istemeyenlere karşı saldırıya devem ediyor.

PSK’ nin eski Genel Sekreteri Kemal Burkay ve Şivan Perver’ i Türkiye iç işleri bakanı ve başbakan yardımcısı ile görüştüler diye suçlayanlar, Abdullah Öcalan’ın Ergenekon üyeleri ve karanlık odalarda karanlık kişilerle görüşmesini alkışlıyorlar.

Bu çifte standart değil de nedir?
Kulu olduğunuz bir diktatörlüğün bütün kötülüklerine, işkencelerine, halka ihanet etmelerine, davayı satmalarına “biji” diyeceksiniz. Bu hayasız diktatörlük karşısında “sıfır” olmak istemeyenlere yükleneceksiniz. Üstelik tüm bunları yaparken demokrat kesileceksiniz, ihanetin, satılmanın bataklığında çırpınırken, sıfatlarınızı onlara takıp bizi ahmak yerine koymaya çalışacaksınız!

Yutmazlar!
Bazı sanatçıları, susturabilirsiniz, halkın oylarını alan bazı vicdan sahipleri insanları konuşturmayabilirsiniz, hatta halkın bir bölümünü de susturabilirsiniz ama gerçekleri her zaman ve her yerde yüzünüze çarpan bütün vicdanları asla susturamazsınız!

Şivan Perver’i  konuyla ilgili açıklamasını izlemek için tıklayın: http://www.youtube.com/watch?v=ZEMa4BAL5k8

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu