Makalelerim

M.Ali Birand ve darbelere Dair

Selim Çürükkaya / Türk basınının deneyimli gazetecisi M: Ali Birand Balyoz darbesi ile ilgili gözaltına alınan Genaraller ve subaylar için bir makale yazdı ve “bu kişiler tutuklanmadan yargılanabilirlerdi” dedi.

Eh bunada şükür demek lazım. Hiç olmazsa “yargılanabilirlerdi” diyebildi.Zira Türk basını  ve Türk gazetecisi öyle basın ve gazetecilerdir ki, 12 eylül 1980 öncesi memleketin en “demokrat!” gazetesi olan Cumhuriyet gazetesi Cuntanın gelişi karşısında şu manşeti atmıştı: “Kahraman Türk Ordusu Bütün Memlekette  Dün Gece Sabaha Karşı idareyi ele aldı” O tarihlerde Darbe yapan, anayasayı çiğneyen  hatta ortadan kaldıran orduyu “kahraman” ilan eden basın ve onun temsilciler hiç olmazsa bu gün darbe yapanlar yargılansın ama tutuklanmasınlar noktasına gelmişlerdir.

 

 

Vay demokratlığınızı sevsinler sizin!
Bakın M.Ali Birand yakalanan Balyoz darbecileri için neler yazmış:
“Unutmayalım ki, Balyoz bir cinayet olayı değildir. Yani, cinayetin işlendiği alet ve görgü tanıklarının parmak uzattığı bir katil yoktur. Eldeki delillerin önemli bir bölümü yoruma dayanmaktadır. Kimine göre hayali bir senaryo, kimine göre darbe hazırlığını andıran bir olaydır”


Oysa bu gazeteci çok iyi biliyor ki darbe sadece bir cinayet değil, binlerce cinayet demektir.
Ve şu anda Türkiye’ de yürürlükte olan kanunlara göre darbeye teşebbüs etmek en ağır suçlardan biridir. Dikkat edin kanunlara göre darbeyi yapmak değil, yapmaya teşebbüs etmek ağr suçtur. Ve karşılığı ömür boyu hapistir.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları silah zoruyla anayasayı değiştirmekten, hükümeti ve meclisi iş yapamaz hale getirmekten yakalanıp yargılandılar ve bir altı mayıs sabahı iple boğdurularak öldürüldüler.  Oysa onların ne anayasayı değiştirecek veya yürürlükten kaldıracak bir güçleri vardı, ne darbe yapacak kadar askerleri vardı, ne meclisi ve hükümeti işlevsiz hale getirecek durumdalardı. O gün yürürlükte olan kanunlara göre yargılandılar ve darbeye teşebbüs etmekten dolayı asıldılar.

Şu anda Darbe teşebbüsünde bulunan askerler ki; böyle bir teşebbüste bulunmuşlardır.
Çuvallarla belge ele geçmiştir, o ülkenin savcıları bu belgeleri incelemiş, bu kişilerin darbeye teşebbüs ettiklerine kani olmuş, belgeleri yine o ülkenin mahkeme heyetine sunmuş, Mahkeme heyeti belgeleri incelemiş, delilleri ciddi bulmuş ki, tutuklama kararı vermiştir.

 Bu kişilerin darbe yapmak için yüzbinlerce askerleri vardır, tankları topları, uçakları, gemileri mevcuttur, hepsi eğitimlidir. Darbeler konusunda deney ve tecrübelere de sahiptirler. Darbeyi başardıktan sonra ömür boyu hayatlarının garantide olacaklarına dair hiçbir kuşkuları yoktur ve darbeyi gerçekleştirdikten sonra melekette kendilerini “kahraman” olarak ilan edecek bir basınlarının olduğunu da bilirler.

M. Ali Birand Türkiye’de mevcut kanunlara göre silah zoruyla darbe yapmaya kalkan bu adamların suçlu olduğunu bilmiyor mu?

Halkın oyları ile işbaşına gelmiş bir Meclisi kapatmayı planlamanın, meclisin oylarıyla seçilmiş bir hükümeti zor ve şiddetle iktidardan uzaklaştırmaya kalkmanın ne anlama geldiğini bilmiyor mu?

Hele darbe ortamı yaratmak için savaş çıkarmanın, gazeteleri bombalamanın, önemli şahıslara suikastler yapmanın,  laik olarak bilinen gazetelere bomba atmanın, dinciler geliyor laiklik elden gidiyor korkusunu kitleler arasında yaymak için  laik Danıştay hakimlerini kurşunlamanın, hemen ardından kalabalıkları Anıtkabir e yürütmenin ilişkisini kuramıyor mu M. Ali Birand?

Kurmasına kurar da kuramıyor! Çünkü o ülkenin sahibinin ordu olduğunu hepimizden iyi o biliyor. Kanunlar ordu için geçerli değildir. Çünkü bütün kanunları ve yasaları o yapmıştır. Onun dışında başkaları darbe yapmaya kalkarsa suçtur. Kendisi için mubahtır.

Kanunlar yasalar ayak takımı, işsizler, işçiler, yoksullar ve Kürtler içindir. Siz bakmayın anayasanın “kanunlar karşısında her kes eşittir” maddesine!
O madde sadece orada durur, kerizlerin kandırılması içinde, devlet yetkilileri tarafından sık sık  her yerde tekrarlanır.

 

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu