Makalelerim

Köle bile değilsiniz!

Selim Çürükkaya // 19 Mayıs 2000 Tarihinde Güney Kürdistan’daki PKK kamplarında kalan bir grup Gerilla, İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ı, içine girdiği tutumdan dolayı eleştirmiş, can güvenlikleri kalmayınca; bulundukları kamplardan ayrılarak Celal Talabani liderliğindeki YNK’nin kamplarına gitmişlerdi…. Bu durumu haber alan idam hükümlüsü Abdullah Öcalan,   Sait Çürükkaya, Yılmaz Kaya ve Ayhan Çiftçi’nin de içinde yer aldığı 30 kişilik gurup hakkında ölüm kararı aldı.

 Bu kararını Avukatları aracılığıyla dışardaki örgütüne ileterek, Örgütün Almanya da yayınlanan Serxwebun gazetesinin Haziran 2000 sayısında yayınlattı. Bunun üzerine Kürt  aydınlarından Necdet Buldan, Mahmut Kılıç, Salahattin Çelik ve Selim Çürükkaya  kendisi de idamlık olan Öcalan’ın, başka kişiler hakkında verdiği idam kararını eleştiren açıklamalar yayınladılar. “Kürtler, Öcalan’ın idam kararının infaz edilmemesi için çaba harcarken, İmralı adasında idamı bekleyen  Öcalan’ın, başka Kürtler hakkında ölüm kararı vermesinin bir trajedi olduğunu söylediler.”

 

 Eleştiriye tahammül etmeyen Abdullah Öcalan ve PKK yönetimi,  Almanya’da yayınlanan 24 Ekim 2000 tarihli Özgür politika adlı örgüt gazetesinde “Kösül Çetesi” başlıklı bir haber yayınlayarak, Öcalan’ın,   kendisini eleştiren Kürt gerillaları hakında verdiği idam kararını eleştiren aydın ve politikacıları “Çete” olarak değerlendirdi. Ve bu insanların fotoğraflarını yayınlayarak hedef gösterdi. Bunun hemen ardından  Öcalan’ın talimatıyla Özel bir ölüm komandosu timinin kurulduğu haberi çeşitli Kürt gazetelerine yansıdı. Anadolu Ajansının 17.11.2000 tarihinde basın yayın kuruluşlarına gönderdiği ve bir gün sonra Cumhuriyet gazetesinde;

AA. Ankara    PKK  örgüt yönetimi ve Öcalan’a muhalif olan 10 kişi hakkında ölüm emri çıkarıldığı öğrenildi.” Üst başlığı altında şu haberi verdi:  “PKK’nin Başkanlık Konseyi örgüte bir talimat göndererek hedef kişiler ve çete diye nitelendirdiği 10 kişinin cezalandırılmasını istedi. DEP eski milletvekli Mahmut Kılınç, Yüksekova eski belediye başkanı Necdet Buldan, örgütün merkez komite eski üyeleri Selahattin Çelik, Selim Çürükkaya, kardeşi Sait Çürükkaya, Ayhan Çiftçi(Zeki kod adlı),Yılmaz kod adlı Yıldırım Kaya, Azman kod adlı Zeki Öztürk, Bilge kod adlı Hüseyin Topgüder, Rizgari Merkez komite eski üyesi Hatice Yaşar’ın infaz edilmesi için talimat verdiği belirlendi.”

 Haklarında Ölüm kararı verilen  Mahmut Kılıç DEP eski Adıyaman Milletvekili ve gazeteci, Necdet Buldan  Yüksekova eski belediye başkanı gazeteci ve yazar. Salahaddin Çelik; gazeteci ve yazar. Selim Çürükkaya Gazeteci ve yazar. Sait Çürükaya Çukurova Tıp fakültesi öğrencisi, yedi yldan beri Gerilla komutanı. Ayhan Çiftçi; üniversite öğrencisi, yedi yıldan beri Gerilla komutanı.  Yıldırım Kaya, üniversite öğrencisi, Gerilla komutanı.  Zeki Öztürk, Avukat, On yıldan beri Gerilla komutanı.  Hüseyin Topgüder Güney kürdistanda Kurulan PAK adlı Kürt Partisinin Genel Sekreteri.   Hatice Yaşar, politikacı ve gazeteci.

Yukardaki aydın ve politikacılar hakında alınan ölüm kararı gazetelere yansıdıktan hemen sonra, Kürt avukat ve politikacı Zeki Öztürk 17. 11.2000 gününün akşamı, Ermenistan‘ın başkenti Erivan‘da evinden dışarı çıkarken tanıdığı bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. İkisi bacaklarından biri göğsünden üç kuşunla ağır yaralanan Zeki Öztürk, Erivan devlet hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Öcalanın idam edilmesine karşı olan, idam cezasının kaldırılması için gösteri yapanlar, Zeki Öztürk’ün kurşunlanması karşısında sessiz kalıyorlar.

 Neden? 

Zeki Öztürk: „Mustafa Kemal Benim rehberimdir, Şeyh Sait İngilizler tarafından kullanılmıştır, Atatürk’ ün kalpaklı fotoğtaflarını HADEP bialarına asın” demediği için mi?

Zeki  Kürdistan Dağlarında on yıl Gerilla Komutanlığı yaptığı, Öcalan gibi Şam‘da villalarda krallar gibi yaşayıp Gerillaların kanı ile beslenmediği  için mi?

Neden Kulaklarınız işitmiyor, diliniz  dönmüyor, gözleriniz görmüyor biliyormusunuz?

Siz, kurtarılmaya muhtaç olan bir „kurtarıcının” yalan sözlerinin kölesisinizde ondan!

Oysa Zeki Öztürk, size „kurtarıcı”  nızdan kurtulmanızın yolunu göstermek istiyordu!

Siz özgür olmaktan korktuğunuz için Zeki Öztürk’ ün kurşunlanması karşısında susuyorsunuz!

Efendinizin dışında, her kesin idamı karşısında sessiz kalırsınız! 

Bunun için siz insan bile değilsiniz!  Ve kölelik dışında hiç bir şeye layık olamazsınız .

 Böyle olduğunuz müddetçe bütün uygar kapılarda tekmelenirsiniz. 

Zira bu çağda kimse gönüllü kölelere saygı duymaz.

Maalesef siz gönüllü kölelerden daha aşağıdasınız

   

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu