Belgeler

Almanya’ dan istendim

Selim Çürükkyaya, Türkiye tarafından Almanya dan istenmiş.

Almanya`ya Terör listesi- Millliyet
Almanya’ya ‘terör listesi’
İçişleri Bakanı Yücelen, Almanya’ya 155 kişilik liste verdi. Listede DHKP – C lideri Dursun Karataş, PKK’dan Selim Çürükkaya, Duran Kalkan, Kaplancılar’dan Metin Kaplan ve TKEP’ten Teslim Töre de var

TOLGA ŞARDAN Ankara

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen’in, 11 Eylül saldırısının ardından “terörizmle” savaş konusunda oluşan uluslararası işbirliği atmosferinin etkisiyle Kaplancılar’ı tutuklayan Almanya’ya verdiği 155 kişilik terörist listesinde “çok önemli” isimlerin yer aldığı ortaya çıktı.
Beraberindeki Emniyet İstihbarat Başkanı Sabri Uzun’u da birlikte götüren Yücelen’in, Alman muhatabı Otto Schily’ye verdiği listede başta PKK, Hizbullah ve DHKP C olmak üzere büyüklü küçüklü terör örgütlerinin mensupları yer aldı. Yücelen’in listesinde,

DHKPC’den aralarında örgüt lideri Dursun Karataş, Zerrin Sarı, Faruk Ereren, Aslan Tayfun Özkök, Aslan Şener Yıldırım’ın bulunduğu 11 kişi, PKK’dan Mehmet Selim Çürükkaya ve Duran Kalkan’ın bulunduğu 105 kişi, MLKP lideri Bülent Uslu ve Erkan Ersoy, Hizbullah lideri İsa Altsoy, İBDAC’den Mustafa Saka, Kaplancılar’dan örgüt lideri Metin Kaplan ve Hasan Basri Gökbulut, İslami Hareket Örgütü’nden aralarında Vezir Baş ve Şefik Polat’ın bulunduğu 3 kişi, TKPML TİKKO’dan Haluk Çelik ve Ali Serdar Can’ın bulunduğu 22 kişi, TKP B, TKEP ve TİKB’den toplam 8 kişi yer aldı. TKEP’ten aranan kişinin ise Teslim Töre olduğu öğrenildi.

Türkiye’nin Alman makamlarına verdiği listenin bu ülkede doğrudan faaliyet gösterdiği belirlenen isimlerden oluştuğu öğrenildi. Ankara’ya dönen Yücelen Milliyet’e, “Almanlar Türkiye’nin verdiği listeye olumlu bakıyor. Alman bakan gereğini yapacağını’ söyledi” dedi.

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu