Belgeler

Klasördeki Çürükkaya /

Selim Çürükkaya'nın adı MİT klasöründe geçiyor. Ama namuslu olarak.

Selim Çürükkaya/ Kurdistan Aktuel: 01. Aralık 2008 Gününde Nasname internet sitesinde Sayın Metin Delikan imzasıyla hazırlanan ve
“Kara göründü” başlığıyla verilen haber yorumda sitemizin yazarlarından sayın Selim Çürükkaya’nın adının Ergenekon dosyasının 202. Nolu klasöründe geçtiğini vurguluyordu.

Bu haber üzerine sitemiz Kurdistan- Aktuel adına sayın Selim Çürükkaya ile bir görüşme yaptık. Konuyla ilgili Sayın Çürükkaya’nın Sitemize yaptığı açıklamanın aynısı aşağıdadır.

“Ben de haberi Nasname sitesinden okudum. Hemen sayın Metin Delikan ile telefon aracılığıyla ilişkiye geçtim. Kendisi, yaptığı haberde kaynakları tam olarak vermediğinden dolayı, haberin kaynağına ulaşmak için hayli uğraşmak zorunda kaldık. Neticede ulaştık. Sayın Metin Delikan’ ın verdiği bilgiler soncu;

http://arsiv.sabah.com.tr/2008/10/20/haber,DFAC4263267B470EAF6A7FC804EEB401.html  internet adresini tıkladım. Bu sayfada “Ergenekon iddianamesinin tamamı için tıklayın” yazısının üzerinde olduğu resimi tıklayınca, gelen seçenekte 202 nolu klasörü seçtim, bu klasörün 120. sayfasında şu anda Ergenekon davasında tutuklu olan Dev-Yol örgütünün eski yöneticisi, yine eski belediye başkanı, MİT  tarafından devşirildiği iddia edilen  Gürbüz Çapan ile ilgili bir bölümde benim hakkımda şu ifadeler vardı:

Çapan, PKK’li Selim Çürükkaya ile MİT Arasında kuryelik yaptı. Mit Çürükkaya’yı muhbir yapmak istedi. Çürükkaya ret etti. Çapan Çürükkaya için ‘haysiyetli adam’ diyor.

Hakkımdaki ifadeler bu kadardı. Üzerinde çok düşündüm. Gürbüz Çapan’ ı tanımam, görmedim. Ergenekon davasından tutuklandığında Türk basınında hakkında verilen haberlerden dolayı sadece ismi hafızamda vardı. Dolaysıyla ne Gürbüz Çapan, ne de başka bir kimse tarafından böyle bir teklif ile karşılaşmış değilim. Ben 11 Yıl, yani Mayıs 1980  Nisan 1991 yılına kadar Türk hapishanelerinde kaldım. Ordu ve devlet yetkilileri tarafında çok iyi tanınan biriyim, ben ve benim gibi direnişçi arkadaşları devlet devşirmek istemiştir, 1980 den 1984 yılına kadar üç yıl boyunca bunun için bizlere sistemli olarak işkence yapılmış ve biz bütün isteklerini ret etmiş, halkımızın haklı davasını savunmuşumdur. Tahliye olduktan sonra da bu güne kadarki duruşumda hiçbir değişiklik olmamıştır. Benim bu tavrımı bilen devlet yetkililerinin hakkımda yaptığı belirleme dikkat çekicidir.”

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu