Araştırma-İncelemeKitap

Ayetekani Apo Soranice de Basıldı.

Vengma / Ağustos 1993 Yılında Beyrut’ta ölümle satranç oynarken kaleme alınan  “Apo’nun Ayetleri” kitabı, 1994 Ağustos ayında Stockholm’de Gotap matbaasında basıldı. Aynı yıl Basel, İsviçre’de kiralanan bir posta kutusu üzerinden satışa sunuldu.

Ayetekani Apo                                                                

Kitap çeşitli çevrelerde geniş bir yankı yarattı. Kitabın yazarı PKK tarafından aforoz edildi. 4 Bin Kürt kadını Almanya’nın Mannheim kentinde yazarın Aleyhinde ve Öcalan’a bağlılık yürüyüşü yaptı. Kitabı okuyan kişiler saldırıya uğrayarak ağır yaralandı. Öcalan Kitabın yazarı hakkında ölüm kararı aldı.

Bazı çevreler Kitabı Türkiye’de çoğaltarak piyasaya sürdü, adreslere gönderdi, böylece kitabın yazarı üzerinde kuşkular yarattı. 1997 Yılında Kitabın Almanca çevirisi yapıldı. Kitap aynı yılın şubat ayında Fİscher Verlag tarafından Günter Wallaraff’ın önsüzüyle  “PKK Die Ditator Des Abdullah Öcalan” adıyla yayınlandı.

Kitabın yazarının hayatı Alman yazarlar Kulübü PEN tarafından güvenceye alındı. 2001 yılında Kitap yine “Apo’nun Ayetleri” adı altında Türkiye’de DOZ yayınlarınca basıldı.

28 yıl sonra kitap bu kez Erbil’de Sorani diliyle basıldı ve dağıtıma verildi. Arapça harfleriyle basılan kitabın kapağı bile anlamlıdır. Öcalan’ın ağzındaki Klaşinkoftan çıkan kelimeler zafer işareti yapan parmakları kesiyor.

Kuzey Kürdistanda PKK taraftarları ve sempatizanlarının çoğunluğu Kitabı okumadığı, okuyanlar da inanmak istemediği için çok ağır bedeller ödedi. Düşman güdümlü PKK ile devlet tarafından adeta kırıma uğradılar. Yani PKK’nin ve Öcalan’ın ne olduğunu çok ağır bedeller ödeyerek ve yaşayarak anlamış durumdadırlar. Anlamayanlar veya anlamak istemiyenler malesef kırıma uğramaya devam edeceklerdir.

Umarım İran ve Güney Kürdistan Kürtleri daha da ağır bedeller ödemeden PKK yi anlarlar. Ayetekani Apo bu “anlamaya” katkıda bulunsa bir çok Kürt kırımdan kurtulmuş olur.

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu