Güncel

ARTIK KIRMIZI LİSTEDE DEĞİLİM

Selim Çürükkaya / 2003 Tarihinde Türkiye Cumhuriyeti beni İnterpol kırmızı listeden aramıştı. Gerekçesi ise, 23 Eylemle 50 kişi öldürmüştüm. KAWA ve PKK Vejin adlı örgütlere Keleşinkof Silahları ve mermilerini temin etmiştim.

2018 Tarhinde Avukatım Gerhard, Alman Kriminalamptan bu bilgileri almış bana yollamış ve ben Erbilde bunları öğrenmiştim.

O kağıtta yazılı olduğu bilgilere göre ben PKK den ayrıldıktan sonra 34 adet cinayeti PKK adına PKK silahlarıyla işlemiştim.

Bu üç sayfalık yazıyı yayınladım. Bazı iyi niyetli insanlar, Türk memurlarının bir yanlışlık yaptığını yazdılar. Ama ben kesinlikle yanlışlık yapılmadığını ve bu işlemin bilinçli ve planlı olarak yapıldığını biliyorum.

Amaçları beni Almanya’ya mahküm etmek, dolaşmamı engellemek ve beni terörist olarak damgalatmaktı.

Ben Erbilden Avrupa’ya gelir gelmez, Norveç’e gidip tutuklandım, dört saatte kendi avukatımı, Norveç devletinin avukatını, Norveç polis temsilcisini ikna ettim.

Türk devletinin iddialarını tek tek çürüttüm. Anlattıklarımla ikna olan İsveç devletinin yetkilileri ve avukatlar, İnterpol sekreteryasıyla görüşerek 24 saat içinde adımı kırmızı listeden kaldırdılar.

Türk devleti adalet ve hukuk düşmanı bir devlettir. Yalancı ve iftiracıdır, hain ve kalleştir.

Kendisi katildir, bizi katil olarak göstermeye çalışır, kendisi kalleştir, sinsi ve Kürt düşmanıdır. Siz Kürt olduktan ve Kürtlerin ulusal haklarını istedikten ve Kürdistan sömürgedir, Kürlerin kendi devletlerini kurmaları gerekir dedikten sonra, siz teröristsiniz. 
Zira bu amacınız ve söylemleriniz onlar için füzeden daha tehlikelidir.

Selim Çürükkaya'ya Interpol Engeli

KÜRT YAZAR SELİM ÇÜRÜKKAYA'YA ERBİL'DE INTERPOL ENGELİKardeşi Sait Çürükkaya'nın Bingöl'de inşa edilen anıt mezarının biteceği gün askelerce tahrip edilerek yıkılmasını protesto için cumhurbaşkanı Erdoğan'a açık mektup yazarak durumu kınayan yazar Çürükkaya, Türkiye'nin Interpol'a başvurusu sonrası kırmızı bültenle aranır duruma düştü. Alman ve Türk vatandaşı olan Çürükkaya'nın, uzun senelerdir yaşadığı Hamburg'a resmi yollardan dönüşünün Interpol aranmasının silinmesine bağlı olduğu aktarıldı.ARD – Haftbefehl gegen deutsch-türkischen Schriftsteller Der Hamburger Journalist und Autor Selim Cürükkaya befindet sich zur Zeit im Nord-Irak in Erbil. Als er jetzt in seine Heimat nach Hamburg zurückreisen wollte, wandte er sich dort an deutsches Konsulat. Daraufhin fand das deutsche Konsulat in Erbil heraus, dass gegen ihn ein internationaler Haftbefehl bei Interpol vorliegt, erwirkt von den türkischen Behörden.

Gepostet von Avrupa Postasi am Dienstag, 14. November 2017

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu