Güncel

Güya Kürt Partilerinden, güya Beşar Esat’a eleştiri.

Selim Çürükkaya / İki gün önce Beşar Esat bir açıklama yapmıştı. Demişti ki, benim ülkemde bir Kürt sorunu yoktur. Suriye’deki Kürtler dışardan gelmiş, muhacirdir, buna rağmen biz onlara vatandaşlık bile vermişiz”.Bunun üzerine Güneybatılı bazı Kürt örgütleri bir araya gelmiş, Esat’ı eleştiren bir bildiri yayınlamışlar. Biz bu bildirinin üzerinde durmak istiyoruz. Bildiride ağız birliği ile Suriye’nin birliğini bütünlüğünü savunuyorlar. Kürdistan’ın adını bile ağızlarına almıyorlar. Esad’ dan güya Araplara, Süryanilere, Kürtlere demokrasi istiyorlar.

Dünya da böyle bir millet olabilir mi, bunlar bir milletin partileri olabilirler mi? Düşünün bu partilerin yöneticilerinin çoğu eskiden Kürdistan isminde bir ülkenin olduğunu, dört parçaya bölündüğünü, bir parçasının Türkiye, birinin Irak, birinin İran ve en küçük parçanın da Suriye’nin egemenliğinde olduğunu söylüyor ve yazıyorlardı.

Daiş diye bir bela çıktı, Kürt halkının topraklarına, insanlarına, namusuna saldırdı. Kürt halkı, kadını erkeği çocuğuyla Daiş’ e karşı savaştı, bu ara sömürgeci Esat’ın Askerleri de Güney Batı Kürdistan’ı terk etti. Daiş’e karşı savaş sürerken, Amerika ve Müttefik güçler de Kürtlere yardım etti. Netice de ne Esat’ın askerleri, ne de Daiş Güney Batı Kürdistan da kaldı.

Şimdi eğer kendileri Esat’ın askerleri değillerse, neden Suriye’nin birliğini savunuyorlar? Neden Kürdistan sorununu gündeme getirmiyorlar? Neden milli bir Kürt stratejisine sahip değiller? Neden Esad’ın kontrolüne girmek için can atıyorlar? Neden ulusal bir mutabakat çerçevesinde iç ve dış ittifaklar gerçekleştirmiyorlar? Neden sorunu Suriye devletinin bir iç sorunu olarak sunuyorlar?

Neden on bin ölüyü Suriye’nin birliği ve bütünlüğü için verdiler? Neden Kürt halkını, gençlerini ve kadınlarını cepheye sürdüler?

Bu sorularımızın yanıtları, aslında bu uşak takımının bildirisinde açık ve nettir. Lütfen bu bildiriyi dikkatle okuyun.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “Suriye’de Kürt sorunu yoktur” sözlerine tepki gösteren Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasi partiler, “Suriye hükümetinin yanlıştaki ısrarı Suriye’nin birliğini de tehlikeye atıyor” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki onlarca siyasi parti ve hareket, Esad’ın Kürt sorununa ilişkin değerlendirmelerine yaptıkları ortak açıklama ile yanıt verdi.

ANHA’da yer alan açıklamada, “Suriye hükümetinin Kuzey ve Doğu Suriye’deki durumu yanlış okuma ve eski zihniyetindeki ısrarı, halkların menfaatine olmadığı gibi Suriye’nin birliğini de tehlikeye atmaktadır” denildi.

“Suriye’de dokuz yıldır ölüm, talan ve göç yaşanıyor. Ancak geçen bunca zamana rağmen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yıllardır sürdürdüğü söylem ve zihniyetini değiştirmedi. Beşar Esad’ın kullandığı söylemlerin, sahadaki gerçekliklerle hiçbir alakası yoktur” denilen açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı:

“Suriye halkının yaşadığı acılara cevap olması gerekirken, yaşanan onca ölümden hiçbir ders almayan zihniyet, sorunu daha da derinleştirdi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan Arap, Kürt, Süryani ve diğer tüm halklar Suriye devletinin sınırları çizilmeden önce de burada yaşıyorlardı. Bu halklar buranın gerçek sahipleridir, başka bir yerden gelmediler. Bu halklar, Suriye rejimi tarafından karanlık terör güçlerinin eline bırakıldığında milli bir duruşla onurlarını ve topraklarını savundular. Kendi yönetimlerini oluşturan halklar, Suriye’de örnek bir model oluşturdular.

Demokratik Özerk Yönetim bir halklar mozaiği olarak ön plana çıktı. Demokratik bir Suriye kurulmadan ve Suriye’de yaşayan her ferdin hakları güvence altına alınmadan Suriye’de huzur ve güvenin olması mümkün değildir.

Özerk Yönetim alanlarında yaşayan halklar, Suriye’nin onurunu ve toprak bütünlüğünü savundu. Bu uğurda on binlerce şehit verdiler. Bu halkların teröre karşı kurdukları birlik, Suriye’nin her ferdinin yararına oldu. Bu silahlı güçlerin oluşturulması, rejimin kendi topraklarını savunamayacak hale gelmesinden kaynaklandı. Bu birlikler Suriye devletiyle savaşmak için değil Suriye topraklarında teröre karşı savaşmak için oluşturuldu.

Halkımız, hiçbir zaman Suriye’nin toprak bütünlüğüne dönük bir tehdit oluşturmamış ve bu çabada bulunmamıştır. Suriye hükümetine, Suriye topraklarını bölenlerin ve parçalamak isteyenlerin kim olduğu konusunda iyi araştırma yapma çağrısı yapıyoruz. Halkımızın verdiği şehitlere rağmen bir halkın inkar edilmesinin sahadaki gerçeklikten kopuk hareket etmektir.

Gerçekçi ve demokratik proje dışında huzurun mümkün olmadığını vurguluyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye’deki Demokratik Ulus projesi bunun en açık ve canlı örneğidir. Bu projenin, Kürt halkının varlığı kabul edilmeden başarıya ulaşması mümkün değildir. Demokratik proje önerisi Kürt sorununun inkar edilmesi anlamına gelmediği gibi Suriye’nin bütünlüğünü ve çok renkliliğini geliştirmektedir. Kürt sorunu başta olmak üzere bölgedeki tüm sorunların çözüm yolu Demokratik Ulus projesidir.

Suriye hükümetinin eski zihniyetindeki ısrarı ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmesinin yanlış bir görüş olduğunu vurgulamak isteriz. Bu görüş, ne hükümetin ne de halkların menfaatine değildir. Suriye hükümeti, bu tavırlarıyla Türkiye ile anlaşmakta ve Erdoğan gibi ülkemizin topraklarını talan etmek isteyenlerin, durmadan katliam ve ülke topraklarını bölme tehditlerinde bulunanların planlarına göre hareket etmektedir.

Bu temelde, Suriye hükümetine, mevcut koşullara akilane bir şekilde yaklaşmak ve hiçbir tarafın varlığını inkar etmeme çağrısı yapıyoruz. Çünkü inkar siyaseti, sorunları derinleştirmektedir. Suriye’de huzur, güvenlik ve demokratik çözüm için aktif ve gerçekçi bir tavra ihtiyaç duyulmaktadır. Suriye krizinin kalıcı çözümü için ilk etapta Kürt sorununun varlığı kabul edilmelidir.

Son olarak, Kuzey ve Doğu Suriye’deki siyasi partiler olarak, Suriye’deki demokratik çözüm projesinin bir parçası olduğumuzu vurguluyoruz. Hepimiz demokratik ve çok renkli bir Suriye için mücadele ediyoruz.”

Açıklamada imzası bulunan siyasi partiler şunlar:

Suriye Gelecek Partisi

Demokratik Değiştim Hareketi

Demokratik Birlik Partisi

Süryani Birlik Partisi

Kürdistan Demokratik Barış Partisi

Kürdistan Liberal Partisi

Kürdistan Komünist Partisi

Kürdistan Demokratik Partisi – Suriye

Suriye Kürt Demokratik Partisi

Suriye Kürt Sol Partisi

Suriye Kürt Demokratik Sol Partisi

Kürdistan Ulusal Mutabakat Partisi

Kürdistan Demokratik Değişim Partisi

Kürdistan Modern Hareketi

İslah Hareketi – Suriye

Kürdistan Emekçiler Birliği

Arap Ulusal Konseyi

Seriye Demokratik ve İlerici Partisi

Kürdistan Yeşiller Partisi

Suriye Kürt Demokratik Mutabakat Partisi

Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi (Yekitî)

Suriye Kürt Demokratik Partisi (El-Parti)

Demokratik Asuri Partisi

Kürdistan Kardeşlik Partisi

Suriye Kürt Demokratik Roj Partisi

YNK-Rojava

Demokratik Toplum Hareketi

Kongreya Star

Demokratik Muhafazakarlar Partisi

Demokratik Mücadele Partisi

Kürdistan Cumhuriyet Partis

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu