Güncel

Kürt Neden Ucuzdur?

Ayten Öztürk davasında Anayasa mahkemesi 50 bin Türk lirası değer biçti. Kürtlerin neden değerinin olmadığını bu makaleyi okursanız anlarsınız.

Selim Çürükkaya / Anayasa mahkemesi 27 Temmuz 1992 Yılında Dersim’de kaçırılıp öldürülen Ayten Öztürk için ailesine 50 bin Türk lirası tazminat ödenmesini kabul etti ve kararını bu günkü resmi gazetede yayınladı.

Bu karar Hakkı’nda diyeceklerim var. 1991 tarihinde PKK Bingöl kırsalında iki arkeolog kaçırmış, bir müddet rehin almıştı. Sonra Türk istihbaratı bu arkeologları bir operasyonla kurtarmıştı. Amerika’ya ulaşan arkeologlardan biri hastalanarak ölmüştü. Diğer arkeolog ve ölen arkeologun eşi, Amerika’da bir mahkemeye baş vurmuş, tazminat davası açmışlardı. Mahkeme PKK nin bir terör örgütü olduğunu, fakat liderinin ve karar mekanizmasının Suriye’nin himayesi altında bulunduğunu tespit ederek, Suriye hükümetini 338 milyon dolar tazminat cezasına çarptırmıştı.. (*)

Avrupalı turistleri taşıyan bir yolcu uçağı düşmüştü. Yapılan araştırmalar sonucu uçağın Libyalı bir ajan tarafından düşürüldüğü kanısına varılmıştı. Tazminat davası açıldı, yolcu başına 10 milyon dolar Libya ya kesilmişti.(**)

İsrail askerleri Mavi Marmara gemisine baskın düzenlemiş, dokuzTürk vatandaşını öldürmüştü. Türkiye devleti dokuz Türk vatandaşı için 30 milyon dolar tazminat İsrail devletin den istemişti.

Türk devleti uçaklarla Roboski’li kaçakçı gençleri bombalamış, 29 genci öldürmüştü. Türk devleti Roboski’li çocuklarının ailelerine kişi başına 125 bin Türk lirası tazminat vermeyi önermişti.

Anayasa Mahkemesi tarafından Ayten Öztürk için önerilen para ise 50 Bin Türk lirasıdır..

Demekki bir Amerika’lı nın fiyatı 166 milyon Dolardır.

Bir Avrupa’lının fiyatı 10 milyon doladır, Türkiye devleti kendi vatandaşı için İsrail devletinden kişi başına 3 Milyon dolar ister. Bir kürdün fiyatı erkekse 40 bin dolar, kadınsa yirmi bin doların biraz aşağısındadır!

 

Soru: Kürt bu dünyada neden değersizdir?

(*)Sene 1991…

PKK, Bingöl’de yol kesti. Amerikalı İngiliz Avustralyalı, beş arkeolog kaçırıldı. Bunlardan ikisi, Nuh’un gemisini aramak için Türkiye’ye gelen Amerikalı arkeologlar Ronald Wyatt ve Marvin Wilson’dı. 21 gün rehin tutuldular. Neticede, bir mağarada oldukları tespit edildi, operasyon yapıldı, PKK’lılar kaçtı, arkeologlar sağ salim kurtarıldı. O günkü tarihli gazetelerimiz yazmadı ama, orada iki şehit verdik.

Gel zaman git zaman.. Amerikalı arkeolog Ronald Wyatt, 1999’da kanserden öldü. Öbür arkeolog Marvin Wilson, rahmetli Ronald’ın dul eşiyle beraber mahkemeye başvurdu, “PKK’lılar bizi yağmurun altında 18 saat yürüttü, hastalandık, mağaralarda kaldık, çok korktuk, Ronald bu stresten kanser olup öldü, benim de sinir sistemim mahvoldu, ailelerimiz perişan oldu, bunların sorumlusu kimse, tazminat ödesin kardeşim” dedi.

Dava, 2001’de açıldı. Üç ay önce sonuçlandı.  Columbia Federal Bölge Mahkemesi şu kararı verdi: “PKK örgütü, ABD ve Türkiye’ye göre resmen terörist örgüttür. Bu terörist örgüt, kaçırılma olayı sırasında, Suriye tarafından himaye ediliyordu. PKK lideri Abdullah Öcalan, Suriye’de barınıyordu. Dolayısıyla, Suriye devleti bu işin sorumlusudur.” Ve, Suriye hükümeti 338 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi!

Yanlış okumadınız… 338 milyon dolar! Arkeologların eşleri ve çocuklarıyla birlikte, torunlarına bile ayrı ayrı tazminat verilmesine hükmedildi .

Kaynak: Hürriyet gazetesi Yılmaz Özdil’in makalesi

(**)

Lockerbie faciası. Libya uçakta ölen her yolcu için 10 milyon dolar tazminat ödemişti. İsrail tarafı, Türkiye’nin beklentisine yakın bir rakamda tazminat ödemeyi kabul etti.Kurulacak bir komisyona yatırılacak tazminat Türk yetkililer tarafından ailelere iletilecek. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, üzerinde mutabakata varılan tazminat miktarı, İsrail tarafından Türk hükümeti adına açılan bir banka hesabına ya da fona aktarılacak.

Türk hükümeti de bu parayı hak sahiplerine iletecek. Böylelikle, İsrail ile Mavi Marmara mağduru aileler hiçbir şekilde karşı karşıya gelmeyecek. İsrail, Türkiye’ye tazminat ödemesi karşılığında, Mavi Marmara mağdurlarının ailelerinin, açtıkları davalar düşecek. Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlere verilecek tazminat miktarı için uluslararası örnekler incelendi.

Bu hesaplamada yaş, eğitim, çalışma süreleri gibi tazminatta dikkate alınan uluslararası kriterler değerlendirildi. Lockerbie ve Liberty Gemisine saldırı örnek alındı. İlk örnek alınan 1988’de bomba yerleştirilerek İskoçya’nın Lockerbie kasabasına düşürülen Pan Am Havayollarına ait yolcu uçağı oldu. Bombalı saldırıda uçakta bulunan 275 yolcu hayatını kaybetmişti.

Uçağa bombayı yerleştirenlerin Libya uyruklu olduğu tespit edildi. Bunun üzerine Libya ölen her bir kişi için 10 milyon dolardan toplam 2.75 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Ayten Öztürk ile ilgili Şiiri Selim Çürükkaya okudu.

https://www.youtube.com/watch?v=pVnxBno5Iq8&t=4s

Kaynak: haber Türk

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu