Güncel

Mezarsız Said’ler

Selim Çürükkaya, yıllar önce bu başlığı taşıyan bir makale yazmıştım. Bu gün Mücahit Bilici’nin konuyla ilgili sesli makalesini dinledim. Gerçekten Said’lerin neden mezarları hala yoktu?

Şeyh Said’i Türkiye devleti Diyarbakır’da astı. Neden mezarı yoktu? Seyid Rıza ise Elazığ’da asıldı. Onun mezarı nerde? Normal bir ölümle dünyadan göç eden Kürd filozof Said’i Nursi’nin mezarı 1960 askeri cuntası tarafından açılarak kemikleri alınıp nereye götürüldü?

Türkiye KDP sinin lideri Said Elçi’nin öldürüldüğü söylendi, ama bu güne kadar kimse mezarını göremedi. Çocukları babalarının mezarını ziyaret edip bir fatiha okuyamadı!

Güney Kürdistan’a gidip Türk devletine karşı silahlı mücadele başlatmayı organize eden Said Kırmızıtoprak’ın mezarı nerede?

Mücahit Bilici; Şeyh Said, Seyit Riza ve Said’i Nursi mezarlarının olmamasının nedenleri konularında görüş açıklamış, onun makalesini dinlemenizi tavsiye ediyorum:

Selim Çürükkaya

1954 te Bingöl' de doğdu. Öğretmen okulundan mezun oldu. Siyasi nedenlerle on bir yıl hapis yattı. Gazeteci ve yazar. Yayınlanmış 10 Kitabı var. Siyasi mülteci olarak Almanya'da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu